Dovolená jako zkrat. Časovaná bomba v opuštěných bytech

Domácí Domácí
27. 6. 2013 15:25
Před odjezdem na dovolenou by měla padnout klíčová otázka. Následky bývají velké
Prevence je snadná, přesto hasiči o prázdninách vyjíždějí ke stovkám zbytečným požárům.
Prevence je snadná, přesto hasiči o prázdninách vyjíždějí ke stovkám zbytečným požárům. | Foto: HZS Ústeckého kraje

Praha - Léto je v plném proudu, školní prázdniny se blíží a my se těšíme na zaslouženou dovolenou. Přepočítáme plážová lehátka a vracíme se pro zapomenuté potápěčské brýle, doma však necháváme tikat časovanou bombu.

Před odjezdem mnohdy zapomínáme na základní pravidla požární bezpečnosti, abychom se opravdu mohli v klidu těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku. Hasiči by mohli vyprávět.

Těch případů jsou stovky, obvykle jde o maličkosti, vteřinové "zkraty",  které ale v důsledku mohou způsobit pořádnou nepříjemnost. Vracíte se do komory pro slunečník, spěcháte a necháte rozsvíceno. Ještě manželovi přežehlit košili, ať nesedí v letadle ve zmačkané. Manžel na vás volá, že už musíte jet, žehlička zůstane v zásuvce...

Před prázdninami se proto hasiči snaží lidem vštípit několik zásadních rad, kterými bychom se měli řídit, když odjíždíme na prázdniny a letní dovolené.

Prohlédněte si, co dokáže ničivá síla ohně:

Manuál od hasičů. Tady je

- Když na delší dobu opouštíte byt, zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.

- Pokud může vyprázdnit i ledničku a mrazák, od kterých také hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu.

- Při odchodu zhasněte všechna světla.

- Doporučujeme také odpojit televizor od antény.

- Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.

- Pro případ, že by došlo například k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo.

- Nechejte na sebe telefonické spojení, buď u sousedů, nebo v bytě, například na ledničce.

Po návratu z dovolené se nám může naskytnout nepěkný obrázek.
Po návratu z dovolené se nám může naskytnout nepěkný obrázek. | Foto: HZS

Táboráky v lese a děti se sirkami ve stohu

Hasiči ze své praxe dobře znají i další rizika, která prázdniny a dovolené přinášejí. Je to totiž také období táboráků v lesích nebo hrátek malých dětí se sirkami u babičky ve stohu.

Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření, zakládání ohňů v přírodě.

V domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích.

"Nebezpečná je hra dětí se zápalkami. Zejména o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských nebo obytných budov. Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár," říká mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Hasiči zasahují: Pes v plotu, kůň v jímce, auto ve výkopu:

Prázdniny 2012: Shořel majetek za 47 milionů

Přidává i několik čísel. V roce 2012 došlo v období prázdnin k 3 263 požárům, při kterých zemřelo 6 lidí a 175 jich bylo zraněno.

V domácnostech likvidovali hasiči požár během loňských prázdnin celkem v 384 případech. Celková škoda se vyšplhala na téměř 47 milionů korun.

Včasná pomoc hasičů pomohla loni o prázdninách uchránit majetek v hodnotě 2,42 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy