Dospívající jsou osamělejší než senioři, ukázal výzkum. Facebook za to ale nemůže

Magazín Magazín
9. 10. 2018 8:57
Teenagery a mladé dospělé trápí osamělost častěji než jejich dědečky a babičky, ukázaly závěry letošní mezinárodní studie, kterou si od výzkumníků nechala vypracovat stanice BBC. Mládí ale popsali jako nejosamělejší období svého života i senioři, což zpochybňuje častý názor, že za osamělost mladé generace může moderní způsob života postavený na komunikaci přes sociální sítě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Mladí lidé mezi šestnácti a čtyřiadvaceti lety zažívají častěji a intenzivněji než ostatní věkové skupiny pocity osamělosti. Na tento problém poukázal čerstvě zveřejněný výzkum, který si letos nechala vypracovat britská rozhlasová stanice BBC pro svou pravidelnou relaci All in the Mind, zaměřenou na psychologii.

Dotazníkového šetření se zúčastnilo 55 tisíc lidí z 237 zemí světa, a zatímco ve skupině 16-24 let přiznalo časté či velmi časté pocity osamělosti hned 40 procent respondentů, mezi nejstaršími dotazovanými nad 75 let to bylo pouhých 27 procent. Množství mladých lidí, kteří se cítí osaměle, se navíc výrazně neliší ani v závislosti na kultuře, obývané zemi nebo pohlaví.

"Existuje stereotypní představa, že osamělost se týká hlavně izolovaných seniorů, což sice může do jisté míry platit, ale když jsme se starších lidí ptali na období jejich života, kdy prožívali největší osamělost, mnozí z nich uváděli právě mládí," píše na stránkách BBC iniciátorka studie Claudia Hammondová.

Vysokou míru pocitů osamělosti mezi dospívajícími si výzkumníci vysvětlují skutečností, že ve věku mezi šestnácti a čtyřiadvaceti lety lidé často opouštějí domov, utvářejí si vlastní identitu a hledají nové přátele, což může jít ruku v ruce s přerušováním dřívějších sociálních vazeb.

Současně mladí lidé zatím nedovedou osamělost chápat jako něco přechodného, střetávají se s ní mnohdy poprvé za svůj život, a tak se jí více trápí. Jen 41 procent dospívajících v dotaznících souhlasilo, že osamělost může být čas od času prospěšná.

Výzkum dále zjistil, že lidé, kteří se často cítí osamělí, mají více přátel, s nimiž komunikují pouze on-line. Osamělí respondenti sice netráví na sociálních sítích více času než ostatní, ale s kamarády, se kterými si například píšou na Facebooku, se ne vždy setkávají i tváří v tvář.

K jednoznačnému závěru, že sociální sítě zvyšují osamělost, se však výzkumníci nepřiklánějí, protože podle nich stejně dobře mohou sloužit k propojení s jinými lidmi.

"Výsledky napříč věkovými skupinami dále naznačují, že vyšší míru osamělosti vykazují lidé, kteří cítí, že se v negativním slova smyslu liší od ostatních. Osamělejší jedinci pak mívají nižší důvěru k jiným lidem a na své kamarády kladou nižší očekávání, což může souviset s tím, že je bývalí přátelé zklamali," upozorňuje Hammondová na další zjištění výzkumu.

Některé odpovědi osamělejších respondentů v dotaznících naopak poukazují na vyšší míru empatie u těchto lidí. U otázky, jestli by jim bylo líto známých, kteří nebyli pozváni na večírek, měli právě osamělejší jedinci více pochopení, protože podobnou situaci dost možná sami zažili.

"Zajímavé je také to, že více než osmdesát procent všech dotazovaných lidí přiznalo, že rádi čas od času tráví chvíle o samotě, což svědčí o tom, že být sám není totéž jako být osamělý. Pouze respondenti, kteří se svěřili, že jsou sami téměř pořád, se zároveň cítili osaměle," komentuje závěry studie Hammondová.

Dotazovaní osamělost nejčastěji spojovali s momenty, kdy nemají na koho se obrátit, pocity odtržení od světa, přesvědčením, že na ně všichni zapomněli, smutkem a neporozuměním ze strany ostatních.

Podívejte se na video: Samotáři v divočině, žijí tam i 50 let

Za radikální změnu odejít z civilizace nesou tito lidé následky, nemají informace, ale myslí si věci sami za sebe, některé příběhy jsou zničující | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy