reklama
 
 

Studie zkoumala nevěru u mladých. Kromě hledání je častým důvodem nuda i lákadlo "zakázaného ovoce"

13. 8. 2017 7:15
Americká studie výzkumníku z Univerzity v Tennessee přišla s pozoruhodnými výsledky, co stojí za nevěrou mladých lidí. Ze vzorku zhruba stovky lidí vyplynulo, že podvádění jejich partnera často souviselo s hledáním sebe sama. Někteří přiznali, že nevěra je lákala jako něco zakázaného, šlo o nudu nebo zahnání pocitu méněcennosti.

Podvádění partnera může být u některých mladých lidí vedlejším efektem vývoje a poznávání svého vlastního já. S tímto závěrem vyšla studie publikovaná tento týden v magazín Journal of Sex Research.

Výzkumníci z Univerzity v Tennessee zkoumali vzorek 104 lidí, většinou heterosexuálů, s průměrným věkem 22 let, kteří uvedli, že v posledních šesti letech podvedli svého partnera. Jejich cílem bylo lépe porozumět tomu, proč jsou mladí lidé nevěrní. Informaci o studii přinesl server Broadly.

Aby se účastníci pro výzkum dostatečně otevřeli, dostali k pročtení odstavec o podvádění, jenž jim měl pomoci uvolnit se při mluvení o jejich tajných románcích.

Poté autorům studie vyprávěli podrobnosti o svých současných a minulých milostných eskapádách, podali písemný popis toho, proč se rozhodli vést intimní vztah i s někým jiným než se svým přítelem či přítelkyní a odpovídali na otázky, které zkoumaly, jak jsou svým partnerům oddaní.

Nevěra z osamělosti i nudy

Většina respondentů uvedla, že za jejich nevěrou stojí provázanost intimních potřeb se špatnou komunikací, chybějící jiskrou nebo pocitem, že svým partnerem nejsou milováni. Jiní sdělili, že jejich důvodem je osamělost, nuda nebo nedostatek společných zájmů.

Pětašedesát lidí přiznalo, že za podváděním stál alkohol, zalíbení v někom jiném nebo vzrušení z něčeho zakázaného. Jedna třiadvacetiletá účastnice řekla, že nebyla připravená se na někoho vázat a toužila po něčem vzrušujícím a dobrodružnějším. "Komfort a soudržnost se stálým přítelem nebyla pro mě. Bylo mnohem více vzrušující sblížit se v době, kdy jsem byla v zámoří, s někým jiným," dodala.

Počáteční dospělost je čas experimentování

Po analýze nasbíraných odpovědí, autoři studie napsali: "Protože formující se dospělost bývá časem objevování a experimentování, je možné, že nevěra je způsob, kterým jednotlivci naplňují své potřeby seberozvoje."

Výzkumníci nicméně dodávají, že teorie vývoje je pouze částečným vysvětlením toho, proč si jsou mladé páry nevěrné. Během studie se totiž našlo pětašedesát jiných důvodů k nevěře, které nemohly být vývojovou teorií vysvětleny. Dalšími faktory byl například alkohol či sociální kontext.

autor: Magazín | 13. 8. 2017 7:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama