Za sundání šátku dostala 16 let vězení. Češi píší dopisy proti bezpráví, pomohou i jí

map map
6. 12. 2019 17:05
Letošní Maraton psaní dopisů, který v Česku již podeváté pořádá Amnesty International, je věnovaný mladým lidem do 26 let. Mezinárodní kampaň proti nedodržování lidských práv v různých koutech světa začne v sobotu 7. prosince ve Skautském institutu v Praze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Íránská herečka Yasaman Aryaniová se rozhodla, že si letos na mezinárodní den žen sundá v metru šátek, přestože se ženy v Íránu musí povinně zahalovat. Kolemjdoucím pak rozdávala květiny a mluvila s nimi o svobodě v oblékání. Za "propagandu proti systému" a "podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování" ji odsoudili k 16 letům vězení.

"Myslím si, že zahalování žen v mé zemi by neměl vynucovat zákon. A tak jsem sundala šátek a rozdávala v metru kytky. Odsoudili mě za to na 16 let.“
"Myslím si, že zahalování žen v mé zemi by neměl vynucovat zákon. A tak jsem sundala šátek a rozdávala v metru kytky. Odsoudili mě za to na 16 let.“ | Foto: Amnesty International

Čtyřiadvacetiletá herečka je jedním z mladých lidí, koho letos mohou Češi podpořit ručně psaným dopisem. Každoroční kampaň proti nedodržování lidských práv odstartuje v sobotu 7. prosince ve Skautském institutu na pražském Staroměstském náměstí.

Cílem Maratonu je ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám a úřadům příslušných zemí, a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. "V rámci letošního ročníku pomáháme dětem, studentům a mladým lidem. Vybrali jsme šestici statečných z různých zemí, kteří se stali obětí bezpráví, které letos můžete podpořit dopisem," vysvětluje Žaneta Sladká, koordinátorka Maratonu psaní dopisů.

Jak funguje Maraton psaní dopisů
Jak funguje Maraton psaní dopisů | Foto: Amnesty International

Češi loni přispěli k celkovému počtu šesti milionů rozeslaných dopisů zhruba 16 tisíci. Píší, kde se dá - probíhají malé domácí akce v rodinném kruhu, velké veřejné happeningy v kavárnách, knihovnách, školách i na vánočních trzích. "Letos trháme rekordy, protože k dnešnímu dni máme po celé ČR přihlášeno už 820 dopisových akcí, což je o 300 více než loni," tvrdí Žaneta Sladká.

Lidé mohou psát prezidentům či ministrům, kteří mají pravomoc změnit danou situaci v zemi a zajistit vězněným spravedlivý proces či propuštění. "Vedle toho je možné napsat solidární dopis, který je adresovaný přímo obětem bezpráví, například do vězení nebo jejich rodinám. Tyto dopisy jsou pro ně zdrojem obrovské podpory. Jsou pro ně nadějí a důkazem, že jejich utrpení není zbytečné," říká Sladká.

Za příklad pak dává případ spoluvězně Olega Sencova, Oleksandra Kolčenka. Ten byl po pěti letech propuštěn z ruského vězení a přiznal, že dostal asi 20 kilogramů podpůrných dopisů, které byly tím nejcennějším, co v cele měl. "Bral jsem si je všude s sebou - i když jsem šel jenom na lékařskou prohlídku," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy