Spoluautor projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata Martin Ondráček nejprve v polovině února informoval o krádeži Zbyňkova handbiku. Doufal, že by se toto atypické kolo mohlo díky sdílení informací a fotky na Facebooku najít.
Již tehdy mu komunita Ježíškových vnoučat, zvyklá spíše na obdarovávání osamělých seniorů, nabízela,ať založí účet a že na nové kolo vyberou peníze.
Jelikož se Zbyňkův závodní stroj dosud nenašel, domluvil Ondráček veřejnou sbírku s Kontem Bariéry a informoval o tom na Facebooku. Za necelý den "bylo hotovo", vybralo se 250 tisíc.
"Kdyby se však přeci jen stal zázrak a mé staré dobré kolo se někde objevilo, nebudu toužit po novém a veškeré prostředky, které se prostřednictvím této sbírky vyberou, jistě dobře poslouží projektům Konta Bariéry," uvedl pro Český rozhlas Zbyněk Švehla.
Handbike je pro zloděje bezcenný, pro sportovce všechno
Podle Českého rozhlasu došlo ke krádeži ve středu 6. února přímo před domem Zbyňka Švehly v Praze - Horních Počernicích.
Zloději mu rozbili okénka auta a přes kufr mu handbike vytáhli. Jak ale Švehla upozorňuje, kolo je prakticky neprodejné, protože běžnému člověku je celkem na nic, navíc je vyrobeno z karbonu, který se nehodí ani do sběrného dvora.
Handicapovaný sportovec nejdříve doufal, že vše dopadne jako minulá krádež - když zloději zjistili neprodejnost kola, zahodili ho hned v Horních Počernicích. Jenže nyní se po něm slehla zem.
Událost však dostala nový rozměr, když o krádeži informoval Martin Ondráček, vedoucí programu Českého rozhlasu Radiožurnálu na Facebooku Ježíškova vnoučata.
"Když někdo okrade vozíčkáře, je to absolutní dobytčárna! Prosím, zastavte se a pomozte Zbyňkovi, kterého okradli!" uvedl na stránkách projektu, jenž dává dohromady osamělé seniory toužící po dárku a jejich potenciální dárce.
Vyzýval lidi, aby post sdíleli a šířili dál, čímž by se kolo mohlo najít, ať již na internetu, v zastavárně, nebo v lese. Již tehdy veřejnost nabízela, že otevře-li se veřejný účet, okamžitě na nový handbike přispějí.
Zbyněk Švehla měl před dvaceti lety nehodu během svého milovaného triatlonu a skončil na vozíku. To mu však nevzalo touhu závodit, cestovat a nadále vést dobrodružný život.
Již čtyřikrát se mu navzdory postižení podařilo zdolat nejtěžší triatlonový závod na světě - havajského Ironmana. Ve své kategorii se dokonce stal prvním Neameričanem, který to dokázal. Koncem roku 2017 zdolal na handbiku nejvyšší horu Havajských ostrovů, vyhaslou sopku Mauna Kea, která se tyčí do výšky 4205 metrů. A to k ní vyrazil od moře, tedy prakticky z nulové výšky. Po patnácti hodinách dřiny dojel na vrchol.
Na handbiku, který mu ukradli a bez nějž by jeho další smělé sny zůstaly jen sny.