Vyznej lásku v tramvaji. Nebo popřej babičce, vyzývá Brno

hrz
Aktualizováno 5. 3. 2015 22:16
Takzvaná PS tramvaj dává všechny reklamní vitríny k dispozici cestujícím. Preferována jsou přání a vyznání lásky, zakázané jsou vulgarity a reklamní sdělení.
Speciální brněnská tramvaj, kde lze zveřejňovat vzkazy.
Speciální brněnská tramvaj, kde lze zveřejňovat vzkazy. | Foto: Dopravní podnik města Brna

Brno - V Brně poprvé vyjela takzvaná "PS tramvaj". Ačkoli je název tramvaje trochu tajemný, vysvětlení je celkem prosté – reklamní vitríny v celé tramvaji dává Dopravní podnik města Brna (DPMB) k dispozici samotným cestujícím.

Ti prostřednictvím tramvaje mohou vzkázat komukoli cokoli, samozřejmě v mezích slušnosti. Umístění vzkazu je bezplatné.

"Dnešní doba nahrává spíše moderním komunikačním technologiím, navzájem jsme neustále ve spojení díky mobilním telefonům a internetu. Klasické pohlednice nebo vzkazy na ledničce ale mají stále své kouzlo a právě takové 'retro' dokáže dnes mile překvapit," říká generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Předpokládá, že možnost vzkázat svým blízkým cokoli v tramvaji cestující osloví, a věří, že se touto cestou podaří brněnskou MHD zpopularizovat.

Podobný koncept zatím jinde v Česku nefunguje, takže PS tramvaj je první svého druhu v republice.

Speciální brněnská tramvaj, kde lze zveřejňovat vzkazy.
Speciální brněnská tramvaj, kde lze zveřejňovat vzkazy. | Foto: Dopravní podnik města Brna

"Je to rozhodně netradiční způsob, jak třeba babičce popřát k narozeninám nebo vyznat lásku. Aktuální polohu tramvaje si může kdokoli najít prostřednictvím mobilních aplikací. Vzkazy budeme obměňovat každé dva týdny,“ vysvětlila Eva Lukavská, správní ředitelka DPMB.

Zájemci o umístění vzkazu do PS tramvaje donesou do Informační kanceláře DPMB už vytvořený plakát o rozměru A4. Vzkazy nesmí mít reklamní charakter, nesmí obsahovat telefonní čísla nebo webové adresy a také nesmí být vulgární. Dvakrát do měsíce budou letáky v tramvaji vyměněny za vzkazy nové.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Učitelské platy by měly narůst na 130 procent průměrné mzdy, schválili to poslanci

Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v pátek v rámci novely učitelského zákona schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Schvalování celé novely a všech jejích úprav poslanci nedokončili vzhledem k tomu, že to dnes nestihli ve lhůtě vyhrazené k přijímání zákonů, která končí ve středu a v pátek dvě hodiny po poledni. Projednávání novely by měla sněmovna dokončit nejdříve příští týden ve středu.

Novela má mimo jiné umožnit, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty, profesní organizace a školské odbory. Proti jsou také vládní sociální demokraté, komunisté nebo lidovci. Návrh pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Piráti naopak neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Šanci mají bakaláři z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy