FOTO Koňka, parní tramvaj i lodě. Brno slaví výročí MHD

FOTO Koňka, parní tramvaj i lodě. Brno slaví výročí MHD
Historie městské hromadné dopravy v Brně se začala psát 17. srpna 1869. Tehdy poprvé vyjela do ulic koněspřežná tramvaj, tzv. koněspřežka či koňka. (Na obrázku koňka v Brně, historická jízda na náměstí Svobody.)
Jednalo se o první koněspřežnou tramvaj na českém území a o teprve třetí v Rakousku-Uhersku po Vídni a Budapešti. (Na obrázku uzavřený vůz brněnské koněspřežné tramvaje.)
První trať vedla z Kiosku (dnes Moravského náměstí) do Kartouz (dnešní Královo Pole). Některé z koněspřežných vozů byly později odprodány do Prahy.
Počítalo se až se sedmi tratěmi a třemi vozovnami, kvůli nerentabilitě nakonec zbyla nakonec jen jedna trať.
Foto: Dopravní podnik města Brna
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 8. 2014 16:24
Koňka vyjela v Brně před 145 lety, parní tramvaj před 130 a trolejbusy před 65 lety.

Fotogalerie - Historie městské hromadné dopravy v Brně se začala psát před 145 roky. Všechno začalo 17. srpna 1869 kdy poprvé vjela do brněnských ulic koněspřežná tramvaj.

Pokračovalo to parní tramvají, elektrikou, autobusy, trolejbusy, ale také třeba lodí. Vydejte se s námi prostřednictvím materiálů poskytnutých především Dopravním podnikem města Brna do historie zdejší MHD.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 25 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy