FOTO Koňka, parní tramvaj i lodě. Brno slaví výročí MHD

FOTO Koňka, parní tramvaj i lodě. Brno slaví výročí MHD
Historie městské hromadné dopravy v Brně se začala psát 17. srpna 1869. Tehdy poprvé vyjela do ulic koněspřežná tramvaj, tzv. koněspřežka či koňka. (Na obrázku koňka v Brně, historická jízda na náměstí Svobody.)
Jednalo se o první koněspřežnou tramvaj na českém území a o teprve třetí v Rakousku-Uhersku po Vídni a Budapešti. (Na obrázku uzavřený vůz brněnské koněspřežné tramvaje.)
První trať vedla z Kiosku (dnes Moravského náměstí) do Kartouz (dnešní Královo Pole). Některé z koněspřežných vozů byly později odprodány do Prahy.
Počítalo se až se sedmi tratěmi a třemi vozovnami, kvůli nerentabilitě nakonec zbyla nakonec jen jedna trať.
Foto: Dopravní podnik města Brna
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 8. 2014 16:24
Koňka vyjela v Brně před 145 lety, parní tramvaj před 130 a trolejbusy před 65 lety.

Fotogalerie - Historie městské hromadné dopravy v Brně se začala psát před 145 roky. Všechno začalo 17. srpna 1869 kdy poprvé vjela do brněnských ulic koněspřežná tramvaj.

Pokračovalo to parní tramvají, elektrikou, autobusy, trolejbusy, ale také třeba lodí. Vydejte se s námi prostřednictvím materiálů poskytnutých především Dopravním podnikem města Brna do historie zdejší MHD.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

před 11 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
Další zprávy