Místo roušky přenosný skleník. Muž si schovává obličej do kukaně plné rostlinek

Magazín Magazín
23. 4. 2021 9:00
Z ochranných pomůcek proti šíření nemoci covid-19 se v uplynulém roce leckdy stal módní doplněk. Málokdo ale k protiinfekčnímu prostředku přistoupil tak kreativně jako Belgičan Alain Verschueren, který chodí po ulicích s miniaturním skleníkem zabezpečeným plexisklem.
Osobní přenosná oáza pro jednoho. V soukromé bublině belgický umělec pěstuje rozmarýn i levanduli | Video: Reuters

Lidé, kteří 61letého Alaina Verschuerena potkávají v ulicích Bruselu, se nestačí divit. Belgický umělec a sociální pracovník si totiž na obranu proti covidu-19 sestrojil přenosnou oázu.

Kukaň z plexiskla, kterou nosí na ramenou, připomíná skleník. Muž v ní má do hlíny zasazené bylinky, konkrétně rozmarýn, tymián a levanduli, a v jejích stěnách nechybí otvory, aby jemu ani rostlinám uvnitř nedošel vzduch.

Nápad na vytvoření nevšední ochranné pomůcky přitom Verschueren nedostal v době současné pandemie, ale už před 15 lety, když pracoval v Tunisku a nechal se inspirovat tamními oázami. S příchodem koronaviru mu tak stačilo, aby návrh, který mu ležel v šuplíku, trochu přepracoval. Informovala o tom agentura Reuters.

"Šlo mi o to, vyrobit bublinu, ve které se člověk bude moci uzavřít před okolním světem, když mu bude zrovna připadat příliš šedivý, hlučný nebo zapáchající," prozradil umělec. Dodal, že sám trpí astmatem, takže se při dýchání ve své budce plné zeleně cítí lépe, než kdyby musel nosit klasickou roušku.

Původní záměr odstřihnout se od světa kolem ale Belgičanovi nakonec nevyšel. "Zvědaví kolemjdoucí za mnou začali chodit a dávali se se mnou do řeči. Namísto izolace jsem tak zažil mnohem větší propojení," vyzdvihl Verschueren.

Zdůraznil také, že by svou přenosnou oázou rád upozornil na potřebu chránit životní prostředí, aby se lidé nemuseli schovávat před znečištěným ovzduším.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Čínská CITIC prodala majoritu v mediální firmě Médea zpět Soukupovi

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy