Bombaj – Teprve 16leté Sweden D'Souze z Indie diagnostikovali lékaři rakovinu kostí, která jí v roce 2010 poškodila i srdce. Dívka čekala šest let, než se v nefunkčním systému vyhledávání dárců orgánů konečně našlo vhodné srdce.
Za záchranu života nevděčí jen lékařům, ale i dobrovolníkům, kteří použitím aplikace WhatsApp našli vhodný orgán a zkontaktovali se s potřebnými lidmi. Informoval o tom server Daily Dot.
V Indii existuje registr nemocných, kteří čekají na transplantaci, chybí zde ale jednotný systém, který by celý proces koordinoval - vyhledal dárce, našel pro něj vhodného příjemce a zajistil logistiku. Proto jsou indičtí lékaři odkázáni jen sami na sebe a spolupracují s policií, letišti i nemocnicemi, aby zajistili, že se orgán dostane včas na místo určení.
Dětský kardiolog a lékař Sweden se dozvěděl o aplikaci WhatsApp, kde se sdružují lidé a snaží se sdílet informace o možném dárcovství orgánů. Více jak 100 dobrovolníků napříč celou Indií neoficiálně koordinuje lékaře i dodávky samotných orgánů, aby tak usnadnili cestu k potřebným pacientům.
Najít srdce pro dítě je přesto velmi složité. Pokud vyhovují přísná kritéria, jako je hmotnost a krevní skupina dárce, nemusí vždy souhlasit rodiče dítěte.
Pro Sweden, která na operaci čekala v Bombaji, se našlo srdce pomocí WhatsApp v 550 kilometrů vzdáleném Indore. Lékaři ho za dvě hodiny dopravili letecky do nemocnice, kde dívka okamžitě podstoupila transplantaci.
Za dva týdny po zákroku byla propuštěna z nemocnice. "Renovovali jsme jí pokoj na radu lékařů a přidali potřebné věci, aby vyhovovaly hygienické normě. Musí žít ve vysoce dezinfikovaném a neinfekčním prostředí a my se o to postaráme," řekl Anthony D'Souza s tím, že se jeho dcera již těší, až se vrátí do školy.