reklama
 
 

Děti a důchodci pod jednou střechou? Rodiče jsou nadšení

23. 6. 2015 12:00
V Americe existuje školka společně s pečovatelskou službou pod jednou střechou. Zařízení si lidé nemohou vynachválit.

Seattle – Centrum mezigeneračního učení na severozápadě Spojených států reagovalo na mezigenerační propast, která se prohlubuje nejen na americkém kontinentu, zřízením speciálního zařízení. To kombinuje domov důchodců s mateřskou školkou. Projekt se dostal do povědomí díky připravovanému dokumentárnímu filmu, jenž mapuje život tamních obyvatel.

"Dlouho jsem chtěla natočit film o stárnutí. Cítila jsem, že je to téma, které si zaslouží seriózní diskusi a zkoumání vzhledem k tomu, jak se k němu společnost staví," řekla serveru Today režisérka snímku, která strávila natáčením v centru Providence Mount St. Vincent celý školní rok 2012 až 2013.

Film o stárnutí v Americe. | Video: YouTube

Byla tak svědkem sdílení denních aktivit, jako je výtvarný a hudební kroužek, čtení pohádek nebo společný oběd. "I přes věkové rozdíly dokázali sladit své vnímání času. Byla jsem zvědavá, jaké to bude pozorovat tyto dvě skupiny z opačného konce životního spektra a na vlastní oči jsem viděla, co to pro ně znamená, moci být společně s tím druhým."

Ve svém dokumentu režisérka zachytila komické i dojemné momenty a příběhy tamních lidí, čímž chtěla poukázat na fakt, že 43 procent dospělých trpí sociální izolací. Navíc se podle ní během příštích 25 let zvýší počet lidí ve věku 65 let až o dvojnásobek. Takto odstrčení jedinci pak trpí depresemi a snížením fyzických i mentálních funkcí.

Ve speciální školce v Seattlu ale tamní děti pravidelně navštěvují starší residenty a nechávají si číst pohádky, vyprávět příběhy nebo pomoci s tak banální věcí, jako je například zapnout zip u bundy nebo mazání chleba.

"Sama bych to dokázala udělat za 30 sekund, ale sledovat, jak se oba snaží zápolit se svou omezenou zručností, bylo bolestivé, ale zároveň sladké," řekla CNN režisérka, s tím, že i z takto banální situace těžili jak senioři, tak děti.

Film Present Perfect je sice natočený, ale potřebuje finance kvůli nutným úpravám. Proto režisérka založila účet na crowdfundingovém portálu Kickstarter, na kterém žádá o 50 tisíc dolarů. Během dvou týdnů jí lidé přispěli částkou 90 tisíc dolarů (asi dva miliony korun).

"Je úžasně vidět, jak příběh zarezonoval. Myslím si, že globální pozornost vypovídá něco o tom, jak na tom jako společnost jsme," řekla režisérka. Přestože film ještě není zdaleka hotový, láká na YouTube alespoň trailerem.

O školku se díky dokumentu začalo zajímat více rodičů, kteří chtějí přihlásit své dítě. Jiní se zajímají o formát sdíleného zařízení pro děti i seniory ve svých komunitách.

autor: jaz | 23. 6. 2015 12:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama