Děti a důchodci pod jednou střechou? Rodiče jsou nadšení

jaz
23. 6. 2015 12:00
V Americe existuje školka společně s pečovatelskou službou pod jednou střechou. Zařízení si lidé nemohou vynachválit.
Foto: YouTube

Seattle – Centrum mezigeneračního učení na severozápadě Spojených států reagovalo na mezigenerační propast, která se prohlubuje nejen na americkém kontinentu, zřízením speciálního zařízení. To kombinuje domov důchodců s mateřskou školkou. Projekt se dostal do povědomí díky připravovanému dokumentárnímu filmu, jenž mapuje život tamních obyvatel.

"Dlouho jsem chtěla natočit film o stárnutí. Cítila jsem, že je to téma, které si zaslouží seriózní diskusi a zkoumání vzhledem k tomu, jak se k němu společnost staví," řekla serveru Today režisérka snímku, která strávila natáčením v centru Providence Mount St. Vincent celý školní rok 2012 až 2013.

Film o stárnutí v Americe. | Video: YouTube

Byla tak svědkem sdílení denních aktivit, jako je výtvarný a hudební kroužek, čtení pohádek nebo společný oběd. "I přes věkové rozdíly dokázali sladit své vnímání času. Byla jsem zvědavá, jaké to bude pozorovat tyto dvě skupiny z opačného konce životního spektra a na vlastní oči jsem viděla, co to pro ně znamená, moci být společně s tím druhým."

Ve svém dokumentu režisérka zachytila komické i dojemné momenty a příběhy tamních lidí, čímž chtěla poukázat na fakt, že 43 procent dospělých trpí sociální izolací. Navíc se podle ní během příštích 25 let zvýší počet lidí ve věku 65 let až o dvojnásobek. Takto odstrčení jedinci pak trpí depresemi a snížením fyzických i mentálních funkcí.

Ve speciální školce v Seattlu ale tamní děti pravidelně navštěvují starší residenty a nechávají si číst pohádky, vyprávět příběhy nebo pomoci s tak banální věcí, jako je například zapnout zip u bundy nebo mazání chleba.

Foto: YouTube

"Sama bych to dokázala udělat za 30 sekund, ale sledovat, jak se oba snaží zápolit se svou omezenou zručností, bylo bolestivé, ale zároveň sladké," řekla CNN režisérka, s tím, že i z takto banální situace těžili jak senioři, tak děti.

Film Present Perfect je sice natočený, ale potřebuje finance kvůli nutným úpravám. Proto režisérka založila účet na crowdfundingovém portálu Kickstarter, na kterém žádá o 50 tisíc dolarů. Během dvou týdnů jí lidé přispěli částkou 90 tisíc dolarů (asi dva miliony korun).

"Je úžasně vidět, jak příběh zarezonoval. Myslím si, že globální pozornost vypovídá něco o tom, jak na tom jako společnost jsme," řekla režisérka. Přestože film ještě není zdaleka hotový, láká na YouTube alespoň trailerem.

O školku se díky dokumentu začalo zajímat více rodičů, kteří chtějí přihlásit své dítě. Jiní se zajímají o formát sdíleného zařízení pro děti i seniory ve svých komunitách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy