Děti a důchodci pod jednou střechou? Rodiče jsou nadšení

jaz
23. 6. 2015 12:00
V Americe existuje školka společně s pečovatelskou službou pod jednou střechou. Zařízení si lidé nemohou vynachválit.
Foto: YouTube

Seattle – Centrum mezigeneračního učení na severozápadě Spojených států reagovalo na mezigenerační propast, která se prohlubuje nejen na americkém kontinentu, zřízením speciálního zařízení. To kombinuje domov důchodců s mateřskou školkou. Projekt se dostal do povědomí díky připravovanému dokumentárnímu filmu, jenž mapuje život tamních obyvatel.

"Dlouho jsem chtěla natočit film o stárnutí. Cítila jsem, že je to téma, které si zaslouží seriózní diskusi a zkoumání vzhledem k tomu, jak se k němu společnost staví," řekla serveru Today režisérka snímku, která strávila natáčením v centru Providence Mount St. Vincent celý školní rok 2012 až 2013.

Film o stárnutí v Americe. | Video: YouTube

Byla tak svědkem sdílení denních aktivit, jako je výtvarný a hudební kroužek, čtení pohádek nebo společný oběd. "I přes věkové rozdíly dokázali sladit své vnímání času. Byla jsem zvědavá, jaké to bude pozorovat tyto dvě skupiny z opačného konce životního spektra a na vlastní oči jsem viděla, co to pro ně znamená, moci být společně s tím druhým."

Ve svém dokumentu režisérka zachytila komické i dojemné momenty a příběhy tamních lidí, čímž chtěla poukázat na fakt, že 43 procent dospělých trpí sociální izolací. Navíc se podle ní během příštích 25 let zvýší počet lidí ve věku 65 let až o dvojnásobek. Takto odstrčení jedinci pak trpí depresemi a snížením fyzických i mentálních funkcí.

Ve speciální školce v Seattlu ale tamní děti pravidelně navštěvují starší residenty a nechávají si číst pohádky, vyprávět příběhy nebo pomoci s tak banální věcí, jako je například zapnout zip u bundy nebo mazání chleba.

Foto: YouTube

"Sama bych to dokázala udělat za 30 sekund, ale sledovat, jak se oba snaží zápolit se svou omezenou zručností, bylo bolestivé, ale zároveň sladké," řekla CNN režisérka, s tím, že i z takto banální situace těžili jak senioři, tak děti.

Film Present Perfect je sice natočený, ale potřebuje finance kvůli nutným úpravám. Proto režisérka založila účet na crowdfundingovém portálu Kickstarter, na kterém žádá o 50 tisíc dolarů. Během dvou týdnů jí lidé přispěli částkou 90 tisíc dolarů (asi dva miliony korun).

"Je úžasně vidět, jak příběh zarezonoval. Myslím si, že globální pozornost vypovídá něco o tom, jak na tom jako společnost jsme," řekla režisérka. Přestože film ještě není zdaleka hotový, láká na YouTube alespoň trailerem.

O školku se díky dokumentu začalo zajímat více rodičů, kteří chtějí přihlásit své dítě. Jiní se zajímají o formát sdíleného zařízení pro děti i seniory ve svých komunitách.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 31 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 50 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy