Děti a důchodci pod jednou střechou? Rodiče jsou nadšení

jaz
23. 6. 2015 12:00
V Americe existuje školka společně s pečovatelskou službou pod jednou střechou. Zařízení si lidé nemohou vynachválit.
Foto: YouTube

Seattle – Centrum mezigeneračního učení na severozápadě Spojených států reagovalo na mezigenerační propast, která se prohlubuje nejen na americkém kontinentu, zřízením speciálního zařízení. To kombinuje domov důchodců s mateřskou školkou. Projekt se dostal do povědomí díky připravovanému dokumentárnímu filmu, jenž mapuje život tamních obyvatel.

"Dlouho jsem chtěla natočit film o stárnutí. Cítila jsem, že je to téma, které si zaslouží seriózní diskusi a zkoumání vzhledem k tomu, jak se k němu společnost staví," řekla serveru Today režisérka snímku, která strávila natáčením v centru Providence Mount St. Vincent celý školní rok 2012 až 2013.

Film o stárnutí v Americe. | Video: YouTube

Byla tak svědkem sdílení denních aktivit, jako je výtvarný a hudební kroužek, čtení pohádek nebo společný oběd. "I přes věkové rozdíly dokázali sladit své vnímání času. Byla jsem zvědavá, jaké to bude pozorovat tyto dvě skupiny z opačného konce životního spektra a na vlastní oči jsem viděla, co to pro ně znamená, moci být společně s tím druhým."

Ve svém dokumentu režisérka zachytila komické i dojemné momenty a příběhy tamních lidí, čímž chtěla poukázat na fakt, že 43 procent dospělých trpí sociální izolací. Navíc se podle ní během příštích 25 let zvýší počet lidí ve věku 65 let až o dvojnásobek. Takto odstrčení jedinci pak trpí depresemi a snížením fyzických i mentálních funkcí.

Ve speciální školce v Seattlu ale tamní děti pravidelně navštěvují starší residenty a nechávají si číst pohádky, vyprávět příběhy nebo pomoci s tak banální věcí, jako je například zapnout zip u bundy nebo mazání chleba.

Foto: YouTube

"Sama bych to dokázala udělat za 30 sekund, ale sledovat, jak se oba snaží zápolit se svou omezenou zručností, bylo bolestivé, ale zároveň sladké," řekla CNN režisérka, s tím, že i z takto banální situace těžili jak senioři, tak děti.

Film Present Perfect je sice natočený, ale potřebuje finance kvůli nutným úpravám. Proto režisérka založila účet na crowdfundingovém portálu Kickstarter, na kterém žádá o 50 tisíc dolarů. Během dvou týdnů jí lidé přispěli částkou 90 tisíc dolarů (asi dva miliony korun).

"Je úžasně vidět, jak příběh zarezonoval. Myslím si, že globální pozornost vypovídá něco o tom, jak na tom jako společnost jsme," řekla režisérka. Přestože film ještě není zdaleka hotový, láká na YouTube alespoň trailerem.

O školku se díky dokumentu začalo zajímat více rodičů, kteří chtějí přihlásit své dítě. Jiní se zajímají o formát sdíleného zařízení pro děti i seniory ve svých komunitách.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy