Sokol sdružoval elitu národa, proto se ho totalitní režimy bály, tvrdí 74letá sokolka

Barbora Pěničková
1. 11. 2019 9:56
Čtyřiasedmdesátiletá Vendulka Jozífová z Pardubic je celoživotní sportovní aktivistka a sokolka. Organizuje vzpomínkové akce na paměť popravených sokolských odbojářů a pomáhá lidem ve svém okolí. Teď ji Nadace Karla Janečka ocenila titulem laskavec pro měsíc říjen.
Laskavec 2019: Celoživotní sokolka šíří pozitivní náladu i myšlenky svobody a demokracie | Video: Nadace Karla Janečka

Čestnost, pravdomluvnost a tradice. Takové jsou stěžejní hodnoty, které pro Vendulku Jozífovou představuje tělovýchovný spolek Sokol, jehož je dlouholetou a oddanou členkou.

"Cvičím celý život, asi od tří let. Sokolové jsou charakterní lidé a myšlenka zdravého těla a ducha, kterou začali propagovat zakladatelé hnutí Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, je podle mého názoru pro člověka tím nejdůležitějším," říká čtyřiasedmdesátiletá sportovkyně s tím, že pokud člověk pečuje o sebe, není mu lhostejné ani jeho okolí.

Sama je toho důkazem. V pardubickém Sokole působí stále nejen jako cvičitelka předškolního žactva, ale dbá i o výchovu a udržování sokolských ideálů. "Cvičení mě nabíjí neskutečnou energií, kterou potom můžu předat svým žákům," usmívá se současná patronka oslav Památného dne sokolstva, která zároveň každoročně organizuje vzpomínkovou akci na počest popravených sokolských odbojářů, jichž více než patnáct set 7. a 8. října 1941 odvlekli a zajali nacisté.

"Sokol je organizace, která vždy shromažďovala elitu národa. A toho se všechny totalitní režimy bály, proto činnost spolku v minulosti zakazovaly. Během válek a totality Sokol zažíval největší krize a probíhala také fyzická i duševní likvidace jeho členů," pokračuje Vendulka Jozífová. Už pět let pořádá Den světel, kdy děti a jejich rodiče pouštějí lodičky s hořícími svíčkami po řece Chrudimce na památku padlých sokolů. "S výchovou ke svobodě a demokracii by se nemělo čekat. I malé děti jsou vnímavé a při vhodném způsobu komunikace dokážou chápat mnohé."

Sokolka Vendulka Jozífová
Sokolka Vendulka Jozífová | Foto: Jan Tichý

Zájem o cvičení podle ní v současnosti neupadá a je stále populární - zejména potom o společné cvičení rodičů a dětí či zdravotní lekce pro ženy. "Jestli děti budou chodit, nebo ne, záleží samozřejmě také na kvalitních a zapálených cvičitelích, stavu sokoloven a tím pádem na finančním zajištění. Oslovovat a motivovat mladou generaci je pro budoucnost Sokola životně důležité," hodnotí cvičitelka.

Jejím velkým přáním je, aby sokolství překonalo věky a myšlenky jeho zakladatelů se šířily dál do budoucnosti. "Ve zdravém těle zdravý duch. Se sokolským pozdravem zdar!" loučí se energicky.

Za svou iniciativu nyní získala titul laskavec. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy