Sokol sdružoval elitu národa, proto se ho totalitní režimy bály, tvrdí 74letá sokolka

Barbora Pěničková
1. 11. 2019 9:56
Čtyřiasedmdesátiletá Vendulka Jozífová z Pardubic je celoživotní sportovní aktivistka a sokolka. Organizuje vzpomínkové akce na paměť popravených sokolských odbojářů a pomáhá lidem ve svém okolí. Teď ji Nadace Karla Janečka ocenila titulem laskavec pro měsíc říjen.
Laskavec 2019: Celoživotní sokolka šíří pozitivní náladu i myšlenky svobody a demokracie | Video: Nadace Karla Janečka

Čestnost, pravdomluvnost a tradice. Takové jsou stěžejní hodnoty, které pro Vendulku Jozífovou představuje tělovýchovný spolek Sokol, jehož je dlouholetou a oddanou členkou.

"Cvičím celý život, asi od tří let. Sokolové jsou charakterní lidé a myšlenka zdravého těla a ducha, kterou začali propagovat zakladatelé hnutí Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, je podle mého názoru pro člověka tím nejdůležitějším," říká čtyřiasedmdesátiletá sportovkyně s tím, že pokud člověk pečuje o sebe, není mu lhostejné ani jeho okolí.

Sama je toho důkazem. V pardubickém Sokole působí stále nejen jako cvičitelka předškolního žactva, ale dbá i o výchovu a udržování sokolských ideálů. "Cvičení mě nabíjí neskutečnou energií, kterou potom můžu předat svým žákům," usmívá se současná patronka oslav Památného dne sokolstva, která zároveň každoročně organizuje vzpomínkovou akci na počest popravených sokolských odbojářů, jichž více než patnáct set 7. a 8. října 1941 odvlekli a zajali nacisté.

"Sokol je organizace, která vždy shromažďovala elitu národa. A toho se všechny totalitní režimy bály, proto činnost spolku v minulosti zakazovaly. Během válek a totality Sokol zažíval největší krize a probíhala také fyzická i duševní likvidace jeho členů," pokračuje Vendulka Jozífová. Už pět let pořádá Den světel, kdy děti a jejich rodiče pouštějí lodičky s hořícími svíčkami po řece Chrudimce na památku padlých sokolů. "S výchovou ke svobodě a demokracii by se nemělo čekat. I malé děti jsou vnímavé a při vhodném způsobu komunikace dokážou chápat mnohé."

Sokolka Vendulka Jozífová
Sokolka Vendulka Jozífová | Foto: Jan Tichý

Zájem o cvičení podle ní v současnosti neupadá a je stále populární - zejména potom o společné cvičení rodičů a dětí či zdravotní lekce pro ženy. "Jestli děti budou chodit, nebo ne, záleží samozřejmě také na kvalitních a zapálených cvičitelích, stavu sokoloven a tím pádem na finančním zajištění. Oslovovat a motivovat mladou generaci je pro budoucnost Sokola životně důležité," hodnotí cvičitelka.

Jejím velkým přáním je, aby sokolství překonalo věky a myšlenky jeho zakladatelů se šířily dál do budoucnosti. "Ve zdravém těle zdravý duch. Se sokolským pozdravem zdar!" loučí se energicky.

Za svou iniciativu nyní získala titul laskavec. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy