Šmejdi už neprodávají hrnce, mají nové triky, říká muž, který dělá radost seniorům

Nelíbilo se mu, jak někteří zneužívají důvěry a neinformovanosti starých lidí. Tomáš Martinek proto s přáteli založil neziskovou organizaci a spolek Hurá na Výlet!, v rámci kterého pro seniory pořádá už pět let různé kulturní, vzdělávací a výletní akce. Dává jim tak možnost se seznámit, setkávat a navázat nová přátelství. Bez hrnců, masážních přístrojů a elektrických dek „v akci“. Za svoje aktivity se stal květnovým Laskavcem.
Šmejdi Tomáše Martinka inspirovali k založení neziskové organizace Hurá na Výlet! | Video: Nadace Karla Janečka

Mladík, který současně působí jako projektový manažer v logistické firmě, takto na výlet vypravil už bezmála tři tisíce seniorů. "Nevím, jestli s naším stylem hospodaření můžeme být někomu vzorem, vždycky ve finále skončíme na nule nebo pod ní," směje se. Za výlet totiž senioři platí symbolickou stokorunu, náklady na cestu, jídlo, turistické vstupy a služby zdravotníka jsou však přibližně osminásobné.

"Rozdíl se snažíme vyrovnávat z různých zdrojů. Hodně nám pomáhá veřejná sbírka a transparentní účet, granty, občas neziskovky, ale především individuální dárci. Senioři totiž nejsou napříč společností příliš atraktivní téma," tvrdí Tomáš Martinek.

Velkou motivací pro založení spolku pro něj byl dokumentární snímek Šmejdi režisérky Sylvie Dymákové z roku 2013, který prostřednictvím skryté kamery pojednává právě o manipulaci a praktikách prodeje na výjezdových předváděcích akcích pro seniory. "Neřekl bych, že se situace zlepšuje. Třeba se už tolik neprodávají zrovna hrnce nebo adventní věnce, podvodníci ale vymýšlejí stále nové triky. Telefonické prodeje, výkup zlata a veteránů, vždycky budou o krok napřed," dodává.

Laskavec

Projekt Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely. Online deník Aktuálně.cz postupně představí ve spolupráci s magazínem Ego! Hospodářských novin oceněné lidi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy