Poprvé se setkala s mužem s tváří svého zesnulého bratra

jaz
1. 6. 2015 9:37
Američanka se seznámila s mužem, který podstoupil transplantaci obličeje a nyní vypadá jako její zesnulý bratr. Jejich setkání zachytila australská televize.
Video: YouTube

Annapolis – Australská televize v sobotu odvysílala příběh Richarda Norrise, muže, který podstoupil transplantaci obličeje a jenž se následně setkal s rodinou svého dárce.

Kamera zachycuje jejich seznámení v Richardově domě. "To je tvář, se kterou jsem vyrůstala,“ říká v ukázce dojatá Rebeka, která v Richardovi poznává svého bratra Joshuu.

Jak informoval deník The Guardian, Richard Norris v roce 2012 podstoupil transplantaci obličeje. Přijal tvář zesnulého jednadvacetiletého mladíka, kterého srazilo auto při přecházení ulice. Joshua Aversano byl na místě mrtvý. Jeho rodina se ale rozhodla proměnit tragédii ve štěstí někoho jiného.

Richardova operace byla unikátní.
Richardova operace byla unikátní. | Foto: Reuters

Po nehodě s brokovnicí v roce 1997 podstoupil Richard Norris více jak 30 operací. Žádná mu ale nevrátila podobu a on svou zjizvenou tvář musel skrývat pod maskou. Trpěl silnými depresemi, vycházel ven jen v noci a měl sebevražedné sklony. Když se dnes již devětatřicetiletému Richardovi naskytla příležitost získat tvář někoho jiného, neváhal, přestože mu lékaři dávali kvůli náročnosti operace 50procentní šanci na přežití.

Richard si všechna rizika uvědomoval a podstoupil 36hodinovou operaci, aby se už nemusel stranit lidí. 

Doživotní braní prášků a zákaz alkoholu

Během zákroku mu byly transplantovány zuby, čelist, jazyk i obličejové svalstvo. "Určitě v něm svého syna vidíme. Jsme rádi, že jsme mu byli schopni pomoci,“ řekla kanadské CTV News Joshuova matka.

Richard získával cit do nové tváře pomalu, do konce života už ale bude muset užívat imunosupresiva. Na radu lékařů si bude muset odepřít i alkohol a kouření.

První částečná transplantace tváře na světě proběhla v roce 2005 ve Francii, a to u ženy, kterou pokousal pes. Druhou úplnou transplantaci provedl český chirurg Bohdan Pomahač v bostonské nemocnici v roce 2011 u stavebního dělníka, kterého zranil elektrický proud.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, v karanténě je i Dominik Duka

Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to dnes večer Česká televize. V domácí karanténě je proto arcibiskup Dominik Duka i další biskupové. Herbst je v nemocnici podle webu České biskupské konference od pátku. Hospitalizován byl v Nemocnici pod Petřínem na jednotce intenzivní péče. Diagnostikován mu měl být plicní nález a problémy se srdcem, uvedl web. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy