Poprvé se setkala s mužem s tváří svého zesnulého bratra

jaz
1. 6. 2015 9:37
Američanka se seznámila s mužem, který podstoupil transplantaci obličeje a nyní vypadá jako její zesnulý bratr. Jejich setkání zachytila australská televize.
Video: YouTube

Annapolis – Australská televize v sobotu odvysílala příběh Richarda Norrise, muže, který podstoupil transplantaci obličeje a jenž se následně setkal s rodinou svého dárce.

Kamera zachycuje jejich seznámení v Richardově domě. "To je tvář, se kterou jsem vyrůstala,“ říká v ukázce dojatá Rebeka, která v Richardovi poznává svého bratra Joshuu.

Jak informoval deník The Guardian, Richard Norris v roce 2012 podstoupil transplantaci obličeje. Přijal tvář zesnulého jednadvacetiletého mladíka, kterého srazilo auto při přecházení ulice. Joshua Aversano byl na místě mrtvý. Jeho rodina se ale rozhodla proměnit tragédii ve štěstí někoho jiného.

Richardova operace byla unikátní.
Richardova operace byla unikátní. | Foto: Reuters

Po nehodě s brokovnicí v roce 1997 podstoupil Richard Norris více jak 30 operací. Žádná mu ale nevrátila podobu a on svou zjizvenou tvář musel skrývat pod maskou. Trpěl silnými depresemi, vycházel ven jen v noci a měl sebevražedné sklony. Když se dnes již devětatřicetiletému Richardovi naskytla příležitost získat tvář někoho jiného, neváhal, přestože mu lékaři dávali kvůli náročnosti operace 50procentní šanci na přežití.

Richard si všechna rizika uvědomoval a podstoupil 36hodinovou operaci, aby se už nemusel stranit lidí. 

Doživotní braní prášků a zákaz alkoholu

Během zákroku mu byly transplantovány zuby, čelist, jazyk i obličejové svalstvo. "Určitě v něm svého syna vidíme. Jsme rádi, že jsme mu byli schopni pomoci,“ řekla kanadské CTV News Joshuova matka.

Richard získával cit do nové tváře pomalu, do konce života už ale bude muset užívat imunosupresiva. Na radu lékařů si bude muset odepřít i alkohol a kouření.

První částečná transplantace tváře na světě proběhla v roce 2005 ve Francii, a to u ženy, kterou pokousal pes. Druhou úplnou transplantaci provedl český chirurg Bohdan Pomahač v bostonské nemocnici v roce 2011 u stavebního dělníka, kterého zranil elektrický proud.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Google zaplatí mediálním firmám za využívání jejich obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Ve čtvrtek to oznámil šéf mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to poprvé, co firma jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Google v červnu nastínil, že se k takovému kroku chystá. Například v Německu bude příjemce peněz zhruba 20 vydavatelských firem, uvedla agentura DPA.

Tvůrci zpravodajství, v čele s evropskými mediálními skupinami, vedou s Googlem, tedy s nejpopulárnějším internetovým vyhledávačem, ohledně plateb za využívaní obsahu spor už mnoho let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy