Zkoleduj se, radí herec Petr Vaněk. Jeho adventní koncerty pomáhají potřebným

Barbora Pěničková
4. 1. 2020 19:44
Posledním laskavcem v roce 2019 se stal herec Petr Vaněk, který založil charitativní projekt Zkoleduj se, jenž propojuje umělce a děti. Pořádá charitativní adventní koncerty a razí myšlenku, že hrát, zpívat a pomáhat může každý. Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky.
Laskavec Petr Vaněk | Video: Nadace Karla Janečka

Projekt Zkoleduj se funguje od roku 2017. Základní myšlenky jsou, že zpívat, pomáhat a hrát si může opravdu každý. "Hra je součást každého dne v jakémkoliv věku, a na to bychom neměli zapomínat," říká Petr Vaněk.

Podobně jako nespočet jiných úspěšných iniciativ, i Zkoleduj se vzniklo náhodou. "Asi to tak mělo být a my měli chuť zpívat. Vzpomínám si, jak jsme s kolegou Ondřejem Rumlem poslouchali koncert Bobbyho McFerrina. Bavila mě ta energie, jak se lidi zapojovali do písní," popisuje herec, jak se začala rodit a formovat prvotní myšlenka projektu. Celou ideu potom představil přátelům -  trenérce zpěvu Pavle Fendrichové a hudebníkovi Markovi Doubravovi.

Na jevišti se v rámci série adventních koncertů potkávají umělci a děti z přihlášených základních škol. Společně a v originálním podání zpívají pro dobrou věc a děti potom sami vybírají, kterým neziskovým projektům předají peníze vybrané ze vstupného a z darů na transparentním účtu. V minulých ročnících koncerty podpořily například charitativní projekty Nocleženka, Společnost pro ranou péči, Budějovické obědy dětem nebo nadační fond Křídlení.

"Za ty tři roky jsem prošel i stavy, kdy mi nebylo dobře, procestoval jsem spoustu měst v naší zemi, navštívil úžasné školy. Plánování každého ročníku je obrovská škola trpělivosti a důvěry," líčí s tím, že jeho ego někdy pěkně skřípe. "Ale dobře mu tak. Samotný koncert je už jen třešnička na dortu. Moment, kdy zpíváme se studenty a diváky, je jako kdybyste vypili životabudič, který pozitivně ovlivní každého účastníka," dodává s úsměvem.

Za svou iniciativu Petr Vaněk nyní získal titul Laskavec. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy