Zkoleduj se, radí herec Petr Vaněk. Jeho adventní koncerty pomáhají potřebným

Barbora Pěničková
4. 1. 2020 19:44
Posledním laskavcem v roce 2019 se stal herec Petr Vaněk, který založil charitativní projekt Zkoleduj se, jenž propojuje umělce a děti. Pořádá charitativní adventní koncerty a razí myšlenku, že hrát, zpívat a pomáhat může každý. Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky.
Laskavec Petr Vaněk | Video: Nadace Karla Janečka

Projekt Zkoleduj se funguje od roku 2017. Základní myšlenky jsou, že zpívat, pomáhat a hrát si může opravdu každý. "Hra je součást každého dne v jakémkoliv věku, a na to bychom neměli zapomínat," říká Petr Vaněk.

Podobně jako nespočet jiných úspěšných iniciativ, i Zkoleduj se vzniklo náhodou. "Asi to tak mělo být a my měli chuť zpívat. Vzpomínám si, jak jsme s kolegou Ondřejem Rumlem poslouchali koncert Bobbyho McFerrina. Bavila mě ta energie, jak se lidi zapojovali do písní," popisuje herec, jak se začala rodit a formovat prvotní myšlenka projektu. Celou ideu potom představil přátelům -  trenérce zpěvu Pavle Fendrichové a hudebníkovi Markovi Doubravovi.

Na jevišti se v rámci série adventních koncertů potkávají umělci a děti z přihlášených základních škol. Společně a v originálním podání zpívají pro dobrou věc a děti potom sami vybírají, kterým neziskovým projektům předají peníze vybrané ze vstupného a z darů na transparentním účtu. V minulých ročnících koncerty podpořily například charitativní projekty Nocleženka, Společnost pro ranou péči, Budějovické obědy dětem nebo nadační fond Křídlení.

"Za ty tři roky jsem prošel i stavy, kdy mi nebylo dobře, procestoval jsem spoustu měst v naší zemi, navštívil úžasné školy. Plánování každého ročníku je obrovská škola trpělivosti a důvěry," líčí s tím, že jeho ego někdy pěkně skřípe. "Ale dobře mu tak. Samotný koncert je už jen třešnička na dortu. Moment, kdy zpíváme se studenty a diváky, je jako kdybyste vypili životabudič, který pozitivně ovlivní každého účastníka," dodává s úsměvem.

Za svou iniciativu Petr Vaněk nyní získal titul Laskavec. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy