Holohlavý hrdina zabránil šikaně a stal se hvězdou Íránu

jaz
29. 1. 2014 17:15
Pětačtyřicetiletý učitel z Íránu si vysloužil ocenění samotného prezidenta, když se mu povedlo zvládnout šikanu nemocného chlapce ve své třídě.
Ali Mohammadian se svými žáky
Ali Mohammadian se svými žáky | Foto: Facebook Aliho Mohammadiana

Teherán - Když Ali Mohammadian zjistil, že je jeden z jeho žáků šikanován kvůli své záhadné nemoci, při které mu začaly vypadávat vlasy, rozhodl se ho podpořit. Na důkaz solidarity si nechal také oholit hlavu.

Osmiletý žák trpí zatím nediagnostikovanou nemocí, kvůli které plešatěl, a škola se pro něho stávala doslova utrpěním. Přestal se smát, stýkat se s vrstevníky a jeho studijní výsledky se výrazně zhoršily.

Svým gestem vzal ale učitel agresorům vítr z plachet a výsměch obrátil v obdiv. Dokonce do té míry, že se většina z jeho více jak dvaceti žáků chtěla po jeho vzoru také nechat ostříhat.

"Říkal jsem jim, ať počkají, až pomine chladné počasí, ale když jsem se vrátil z Teheránu, byli všichni oholení," řekl listu The Guardian učitel, kterého si do hlavního města pozval ministr školství, aby mu oficiálně za jeho práci poděkoval. Když se ale vrátil zpět do školy, byla už většina jeho žáků ostříhaných.

Ohlasy také přišly od prezidenta Hasana Rúháního a vláda dokonce nabídla, že nemocnému chlapci uhradí léčebné výlohy.

"Jsem tak rád, že se to dotklo mnoha srdcí a lidé reagovali nesmírně pozitivně," řekl učitel, který se stal přes noc v Íránu hrdinou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy