Odmítla se vzdát dítěte s mozkovou obrnou. Zrazovali ji lékaři i manžel, teď syn studuje na Harvardu

Magazín Magazín
19. 5. 2017 9:05
O syna málem přišla při porodu, kvůli komplikacím se narodil s mozkovou obrnou. Čínská matka nedbala doporučení lékařů ani manžela, který se bál, že chlapec bude pro rodinu životním břemenem. S dítětem tvrdě rehabilitovala a věřila v něj. Syn nakonec vystudoval vysokou školu v Pekingu a přijali ho na Harvard.
Zuo Hongyanová se svým synem.
Zuo Hongyanová se svým synem. | Foto: archiv Zuo Hongyanové

Devětadvacetiletý Ding Ding vděčí za svůj studijní i životní úspěch matčině vytrvalosti a nekonečné oddanosti, píše zpravodajský web Xinhuanet.com. 

Ignorovala lékaře, přátele i svého manžela. Všichni jí říkali, ať neztrácí tolik času se svým handicapovaným synem, že to k ničemu to nepovede. Zuo Hongyanová ale ve své dítě věřila. Rozvedla se, chodila do třech prací, aby mohla platit rehabilitace pro syna, pravidelně s ním cvičila.

Ding se při porodu v roce 1988 málem udusil a následkem komplikací byla mozková obrna. Lékaři matce doporučili, ať se syna vzdá. Bylo podle nich zbytečné pokoušet se o jeho záchranu, protože bude buď tělesně postižený, nebo bude mít nízkou inteligenci.

S lékaři souhlasil dokonce i chlapcův otec. Své ženě řekl, že Ding bude pro celou rodinu akorát břemenem na celý život. Zou ale v dítě věřila a rozhodla se chlapce zachránit a starat se o něj. Krátce nato se rozvedla.

Byla na syna tvrdá. Pro jeho dobro

Aby synovi zajistila dostatečnou péči, musela mít několik zaměstnání. Pracovala na plný úvazek na univerzitě ve Wu-chanu, koučovala nebo prodávala pojištění.

Ve volném čase brala Dinga na rehabilitační kurzy. Naučila se, jak mu masírovat ztuhlé svalstvo, což je jeden ze symptomů onemocnění. Zároveň s ním hrála hry na podporu inteligence.

Motivovala ho, aby překonával své postižení. Ding trpěl problémy s koordinací a bylo pro něj velmi obtížné používat při jídle hůlky. Zou trvala na tom, aby se chlapec při jídle choval jako ostatní děti, a vyhnul se tak nekonečným otázkám na své zdravotní problémy.

"Nechtěla jsem, aby se za svou nemoc styděl," řekla Zou. "Byla jsem na něj hodně přísná, tvrdě jsme pracovali, měl v mnoha oblastech špatné schopnosti, potřebovali jsme dohonit, kde má potíže."

Ding nakonec absolvoval v roce 2011 bakalářské studium z pedagogiky na univerzitě v Pekingu. Poté se zapsal na právnickou školu. Loni začal Ding navštěvovat Harvardovu univerzitu. 

Na svou matku vzpomíná s láskou, označuje ji za svého duchovního rádce. Zou momentálně žije v Ťing-čou v provincii Chu-pej, 

Podívejte se: Muž roku 2009 Martin Zach tvrdí, že není třeba chodit, aby člověk žil plnohodnotný život. Po nehodě je upoután na invalidní vozík.

Není potřeba chodit, aby člověk žil plnohodnotný život, říká Muž roku 2009 Martin Zach, který je po nehodě na vozíku. Víc než na svalech mu teď prý záleží na tom, co člověk dělá. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy