Jak bojovat s postižením? Pomáhá i drsný černý humor

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 1. 2015 15:45
Rozhovor s Šimonem Ornestem, kapelníkem skupiny The Tap Tap, o kameňácích pro postižené i Zemanovu odporu k inkluzi.
Šimon Ornest se svou kapelou The Tap Tap.
Šimon Ornest se svou kapelou The Tap Tap. | Foto: thetaptap.cz

Praha The Tap Tap je kapela studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu. Vznikla v roce 1998. Založil ji a dodnes vede Šimon Ornest. Za tu dobu si získali renomé doma i v zahraničí.

V prosinci 2013 odstartovala skupina turné The Tap Tap načerno. Od té doby odehrála desítky koncertů. Vozí na ně putovní výstavu černého humoru o lidech s postižením a vybírají peníze na dostavbu areálu Jedličkova ústavu a jeho škol. Zatím se jim podařilo vybrat přes 600 tisíc korun, pět milionů jim dal na sbírku pražský magistrát a dalších pět přislíbil.

Některé vtipy uvádějí svou "černotou" mnohé do rozpaků, většinou ty bez postižení. Lidé s handicapem se jim naopak s chutí zasmějí. Vzhledem k tomu, že ve společnosti stále ještě rezonuje prezidentův odpor k inkluzi, nutně došlo i na toto téma.

"Je strašně důležité, aby se naše děti už odmalička potkávaly s odlišností. Ve chvíli, kdy vymizí upřené pohledy, rozpačité reakce a uhýbání očima, budeme prostě všichni na stejné lodi," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Šimon Ornest, kapelník a manažer skupiny The Tap Tap a syn herců Jiřího Ornesta a Daniely Kolářové.

Kapela The Tap Tap s Dalajlámou.
Kapela The Tap Tap s Dalajlámou. | Foto: thetaptap.cz

Aktuálně.cz: Jaké míváte reakce na vystavované kameňáky? 

Šimon Ornest: Zvlášť v souvislosti s koncerty The Tap Tap bývají reakce nadšené. Lidé se skvěle pobaví muzikou, náš moderátor Láda Angelovič je rozebere vtipnými hláškami a vysvětlí souvislost výstavy se sbírkou na dostavbu Jedličkova ústavu a škol. A skrze naši muziku a černý humor se lépe přijímá i to méně zábavné, ale velmi důležité téma - význam vzdělávání lidí s postižením pro celou společnost.

A.cz: Pomáhá černý humor lidem  s postižením vyrovnat se lépe se svojí situací?

Myslím si, že schopnost brát vážné věci, i když se vás třeba osobně dotýkají, s nadhledem je velmi důležitá pro každého.

A.cz: Není zdrženlivější spíše "zdravá" část populace, která má zábrany dělat si legraci z handicapu?

Víte, problém je právě v tom, že se stále vnímáme jako nějaké dvě oddělené skupiny. Stačí jedna malá ucpaná céva do mozku a život kohokoliv z nás bude vzhůru nohama. Prvních a posledních deset let života jsme všichni odkázaní na pomoc někoho jiného. Je strašně důležité, aby se naše děti už odmalička potkávaly s odlišností. Ve chvíli, kdy vymizí upřené pohledy, rozpačité reakce a uhýbání očima, budeme prostě všichni na stejné lodi.

A.cz: Zaujal mě také český lev na vozíku a heslo "Sedíme si za svým".  Jedná se o logo výstavy The Tap Tap načerno? Jak to vzniklo?

Jedná se o logo z dílny našeho skvělého grafika Honzy Augusty. Vzniklo už před výstavou. Jsme rádi, že se vám líbí, považujeme za velmi důležité sympatickým a srozumitelným způsobem komunikovat s veřejností a výtvarný styl a design v tom hrají nezastupitelnou roli.

A.cz: Na stránkách skupiny The Tap Tap je pro změnu logo lebkouna se zkříženými francouzskými holemi.  Kdo a jak ho vymyslel?  

Jedná se opět o výtvarný návrh Honzy Augusty, původně pro naši akci nazvanou Párty na kolečkách.

A.cz: Je členům skupiny černý humor blízký?
Ano, a každý, kdo by se zastavil na naší zkoušce, vám to potvrdí. Černý humor, který praktikují členové kapely mezi sebou, je většinou v podstatě nepublikovatelný.

A.cz: Jak byste obecně popsal humor, který lidé s postižením mezi sebou používají?

Jako úplně normální humor mezi lidmi, kteří se dlouho znají nebo cítí, že jsou si něčím blízcí. Jde o obzor představivosti, a proto by bylo dobré, kdyby se skupiny různě odlišných lidí ve společnosti co nejvíce přirozeně prolínaly.

A.cz: Jaký je mimochodem váš nejoblíbenější vtip?

Hodně jsme se zasmáli vtipu z tzv. Mártyho frků: “Na dálnici směrem na Brno na vás čekají tři omezení”. Na obrázku jsou tři lidé s mentálním postižením, kteří stojí na silnici….

A.cz: Ve společnosti stále ještě rezonuje prezidentův odpor k inkluzi. Nedá mi to, abych se nezeptala na váš názor...

Díky nedávným výrokům prezidenta vznikl v České republice zcela nevídaný zájem o procesy integrace a inkluze. Proto jsme se s The Tap Tap rozhodli uspořádat koncert Už jsme trochu dál. Akce bude pro všechny zdarma a uskuteční se 21. února přímo pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. Budeme mít spoustu hostů, kteří sami na sobě ukáží nejlepší výsledky integrace a inkluze v Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy