Jak bojovat s postižením? Pomáhá i drsný černý humor

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 1. 2015 15:45
Rozhovor s Šimonem Ornestem, kapelníkem skupiny The Tap Tap, o kameňácích pro postižené i Zemanovu odporu k inkluzi.
Šimon Ornest se svou kapelou The Tap Tap.
Šimon Ornest se svou kapelou The Tap Tap. | Foto: thetaptap.cz

Praha The Tap Tap je kapela studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu. Vznikla v roce 1998. Založil ji a dodnes vede Šimon Ornest. Za tu dobu si získali renomé doma i v zahraničí.

V prosinci 2013 odstartovala skupina turné The Tap Tap načerno. Od té doby odehrála desítky koncertů. Vozí na ně putovní výstavu černého humoru o lidech s postižením a vybírají peníze na dostavbu areálu Jedličkova ústavu a jeho škol. Zatím se jim podařilo vybrat přes 600 tisíc korun, pět milionů jim dal na sbírku pražský magistrát a dalších pět přislíbil.

Některé vtipy uvádějí svou "černotou" mnohé do rozpaků, většinou ty bez postižení. Lidé s handicapem se jim naopak s chutí zasmějí. Vzhledem k tomu, že ve společnosti stále ještě rezonuje prezidentův odpor k inkluzi, nutně došlo i na toto téma.

"Je strašně důležité, aby se naše děti už odmalička potkávaly s odlišností. Ve chvíli, kdy vymizí upřené pohledy, rozpačité reakce a uhýbání očima, budeme prostě všichni na stejné lodi," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Šimon Ornest, kapelník a manažer skupiny The Tap Tap a syn herců Jiřího Ornesta a Daniely Kolářové.

Kapela The Tap Tap s Dalajlámou.
Kapela The Tap Tap s Dalajlámou. | Foto: thetaptap.cz

Aktuálně.cz: Jaké míváte reakce na vystavované kameňáky? 

Šimon Ornest: Zvlášť v souvislosti s koncerty The Tap Tap bývají reakce nadšené. Lidé se skvěle pobaví muzikou, náš moderátor Láda Angelovič je rozebere vtipnými hláškami a vysvětlí souvislost výstavy se sbírkou na dostavbu Jedličkova ústavu a škol. A skrze naši muziku a černý humor se lépe přijímá i to méně zábavné, ale velmi důležité téma - význam vzdělávání lidí s postižením pro celou společnost.

A.cz: Pomáhá černý humor lidem  s postižením vyrovnat se lépe se svojí situací?

Myslím si, že schopnost brát vážné věci, i když se vás třeba osobně dotýkají, s nadhledem je velmi důležitá pro každého.

A.cz: Není zdrženlivější spíše "zdravá" část populace, která má zábrany dělat si legraci z handicapu?

Víte, problém je právě v tom, že se stále vnímáme jako nějaké dvě oddělené skupiny. Stačí jedna malá ucpaná céva do mozku a život kohokoliv z nás bude vzhůru nohama. Prvních a posledních deset let života jsme všichni odkázaní na pomoc někoho jiného. Je strašně důležité, aby se naše děti už odmalička potkávaly s odlišností. Ve chvíli, kdy vymizí upřené pohledy, rozpačité reakce a uhýbání očima, budeme prostě všichni na stejné lodi.

A.cz: Zaujal mě také český lev na vozíku a heslo "Sedíme si za svým".  Jedná se o logo výstavy The Tap Tap načerno? Jak to vzniklo?

Jedná se o logo z dílny našeho skvělého grafika Honzy Augusty. Vzniklo už před výstavou. Jsme rádi, že se vám líbí, považujeme za velmi důležité sympatickým a srozumitelným způsobem komunikovat s veřejností a výtvarný styl a design v tom hrají nezastupitelnou roli.

A.cz: Na stránkách skupiny The Tap Tap je pro změnu logo lebkouna se zkříženými francouzskými holemi.  Kdo a jak ho vymyslel?  

Jedná se opět o výtvarný návrh Honzy Augusty, původně pro naši akci nazvanou Párty na kolečkách.

A.cz: Je členům skupiny černý humor blízký?
Ano, a každý, kdo by se zastavil na naší zkoušce, vám to potvrdí. Černý humor, který praktikují členové kapely mezi sebou, je většinou v podstatě nepublikovatelný.

A.cz: Jak byste obecně popsal humor, který lidé s postižením mezi sebou používají?

Jako úplně normální humor mezi lidmi, kteří se dlouho znají nebo cítí, že jsou si něčím blízcí. Jde o obzor představivosti, a proto by bylo dobré, kdyby se skupiny různě odlišných lidí ve společnosti co nejvíce přirozeně prolínaly.

A.cz: Jaký je mimochodem váš nejoblíbenější vtip?

Hodně jsme se zasmáli vtipu z tzv. Mártyho frků: “Na dálnici směrem na Brno na vás čekají tři omezení”. Na obrázku jsou tři lidé s mentálním postižením, kteří stojí na silnici….

A.cz: Ve společnosti stále ještě rezonuje prezidentův odpor k inkluzi. Nedá mi to, abych se nezeptala na váš názor...

Díky nedávným výrokům prezidenta vznikl v České republice zcela nevídaný zájem o procesy integrace a inkluze. Proto jsme se s The Tap Tap rozhodli uspořádat koncert Už jsme trochu dál. Akce bude pro všechny zdarma a uskuteční se 21. února přímo pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. Budeme mít spoustu hostů, kteří sami na sobě ukáží nejlepší výsledky integrace a inkluze v Česku.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy