Nepanikař. Nová aplikace pomáhá lidem zvládat depresi i myšlenky na sebevraždu

mdan mdan
15. 4. 2019 9:52
Duševní onemocnění postihne v České republice během života zhruba každého čtvrtého člověka. Mezi nejčastější psychiatrické diagnózy patří úzkosti či deprese. S panickými atakami nebo myšlenkami na sebevraždu by nově mohla lidem pomoci mobilní aplikace Nepanikař. Tu vymysleli studenti Vysokého učení technického v Brně a za jejím vznikem stojí mimo jiné i osobní boj s psychickými potížemi spoluautorky aplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

S nápadem na okamžitou pomoc v mobilu přišli brněnští studenti Vysokého učení technického Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a Tomáš Chlubna. Inspirací bylo Veronice mimo jiné i její vlastní psychické onemocnění.

"V České republice tehdy nebyla žádná taková aplikace k dispozici. A když u člověka propukne například panická ataka, není schopen si ještě překládat pokyny z angličtiny do češtiny," říká jedna z autorek s tím, že v Česku žádná podobná pomůcka dosud neexistovala.

Při její tvorbě spolupracovali s řadou psychiatrů, psychologů z brněnské či břeclavské nemocnice, ale i se specialisty ze soukromých praxí nebo s organizací Nevypusť duši. Kromě toho ale dostali své slovo také lidé potýkající se s duševními onemocněními.

Aplikace Nepanikař pomáhá například při panických atakách nebo nutkání k sebepoškozování. Dostupná ke stažení je momentálně pro všechny telefony s operačním systémem Android, do několika týdnů by tvůrci chtěli aplikaci dostat také k uživatelům iOS. Na roční poplatek Applu vybírali autoři prostřednictvím crowdfundingové platformy Darujme.cz.

Mobil jako záchrana

Podle spoluzakladatelky Nevypusť duši Marie Salomonové může ryze česká aplikace pomoci především teenagerům, kteří jsou zvyklí svůj mobil využívat při řešení rozličných problémů.

Uživatelům nabízí jednoduchou okamžitou pomoc v okamžiku, kdy na ně přijde ataka. V případě úzkosti nebo panického záchvatu si tak člověk může vyzkoušet například dechová cvičení, uklidňující počítání nebo projít další nápady, co dělat.

Pokud někoho přepadne chuť si ublížit, vybízí aplikace, ať člověk napíše kamarádovi, maluje si fixou po ruce, zacvičí si nebo si zakřičí. Podobné tipy vychází z každodenní praxe psychologů, psychiatrů a dalších vědeckých záznamů.

Nepanikař počítá i s prevencí, a proto nabízí lidem s depresí, aby si preventivně připravili plán na dobu, kdy je jim "extrémně nedobře". Aplikace ale obsahuje také pomoc pro ty nejhorší případy, myšlenky na sebevraždu.

Mohou si tak například v předstihu zapsat důvody, proč je důležité zůstat naživu, anebo záchranný plán spočívající ve vyplnění několika otázek, které následně mohou uživatele zachránit.

Spolupráce s lékaři

"Člověk si je pak může projít, když mu není dobře, a má tam třeba, že zavolá babičce, což udělá," řekla Marie Salomonová, spoluzakladatelka Nevypusť duši. V aplikaci nechybí ani kontakty na první pomoc, krizová centra nebo chat.

Kamenská uvedla, že by do budoucna rádi získali informace o tom, kolik lidí se přes aplikaci na krizová centra obrací. Kromě toho chtějí rozšířit kontakty na odbornou pomoc.

"Přemýšlíme nad přidáním modulu poruchy příjmu potravy, případně přidat některé funkce. Třeba u deprese bychom chtěli přidat sledování průměrné nálady, aby uživatel mohl lékaři ukázat, jak se jeho nálada proměňovala. U panické ataky bychom pak chtěli dodat minihru, kdy by člověk mohl v mobilu praskat balonky, aby odvedl pozornost," popsala Kamenská.

Nepanikař vyšla začátkem března a již nyní si na Google Play přičetla více než dva a půl tisíce stažení. Kamenská i Salomonová se shodují na tom, že si uživatelé aplikaci chválí.

"Lidi o ni mají zájem, jsou zvědaví a hlavně oceňují, že je v češtině," dodává Salomonová. Dobrou zpětnou vazbu dostali autoři Nepanikař také od psychologů a psychiatrů. "Říkají, že v Česku něco takového chybělo, že ji svým klientům doporučují a jsou moc rádi, že něco takového vůbec vzniklo," uzavřela Kamenská.

Video: Muži se bojí o svých problémech mluvit, i proto páchají sebevraždy

Každý může přemýšlet o tom, že si sáhne na život, muži ale nejsou schopni dostatečně mluvit o svých problémech, říká Nikita Poljakov z Aktuálně.cz. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 34 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy