Praha – Eliška Kuchtová zabodovala v roce 2012 jako studentka pátého ročníku Ateliéru designu oděvu a obuvi, který vede Liběna Rochová, s kolekcí bot Simply for Simple. Představuje originální dámské boty neobvyklé konstrukce. Hlavní dílce bot jsou z jednoho kusu usně. Modelované jsou tak, aby se projevil charakter materiálu, kontrast rubu a líce.
Tehdy říkala, že ji k tématu přivedly eseje architekta Louise Kahna. Také jeho tvorba je podle ní objevování řádu jako součást procesu navrhování. "Teď mě baví články Liama Younga, který se zabývá převážně urbanismem. Zajímají mě obecné úvahy o designu a architektuře. Jen nevím, nakolik přímo ovlivňují mou práci. Přístup k designu jako takovému určitě," řekla návrhářka. Liam Young je architekt, který se architekturou a urbanismem zabývá v kontextu uvažování o budoucnosti a čiré fikce.
Ještě během studia také Eliška Kuchtová začala pracovat na projektu Cutulum, bot pro celodenní nošení. V kolekci se spojuje netradiční střihové řešení s prvky zdravotní obuvi. Autorka na nich spolupracuje s odborníky z dílny Flexiko, která zdravotně nezávadnou obuv vyrábí. Boty se ručně vyrábí na míru.
V době studií se začala zajímat o stáž ve firmě Camper, známé svou pohodlnou, veselou a nezaměnitelnou obuví. "Oslovila jsem je sama a pozvali mě na workshop, kde si firma každý rok vybírá nové designéry. Pak následovala půlroční stáž, během které jsem se podílela na kolekci bot pro děti."
Po stáži se vrátila do Prahy, i tak ale s firmou spolupracovala na dalších dvou workshopech. "Mezitím se v Camper začali poprvé zajímat o UMPRUM a pozvání na workshop dostali další studenti. Od mé stáže prošlo firmou už osm lidí z Česka. Nyní jsme ve stálém týmu dvě," popisuje spolupráci pražské školy se španělskou firmou. Zpátky na Mallorce je už rok a navrhuje boty pro dámskou kolekci.
Vedle této práce na letošním Designbloku prezentovala kolekci Shoe up, která byla její diplomovou prací. "Spolupracovala jsem díky ní na projektu Zuzany Ševčíkové, která se věnuje možnostem zpracování chorošů, z nichž ručně vyrábí různé typy materiálů. Pod kurátorským dohledem Lady Hubatové-Vackové jsme připravily boto-objekty, které jsou do 5. ledna k vidění v galerii v UMPRUM," říká.
Boty v kolekci Shoe up se po čase samy rozpadnou, není tedy po nich žádný odpad. "Mně osobně jsou krásné a dobře zpracované produkty daleko bližší než konfekční zboží. Tak přistupuji i ke Cutulum, kdy vyrábíme pár po páru s velkou pečlivostí. K tématu mé diplomky mě ale přivedla asi praxe v konfekci, tedy v Camper," přibližuje vznik svého nápadu.
Při práci ve firmě se sériovou výrobou prý začala přemýšlet o výrobě a užívání obuvi obecněji. "Konzumní společnost nějak funguje, problémem je vysoká poptávka po levném zboží, které nic vydržet nemusí, protože se brzy okouká. Dělat osvětu o slow fashion je záslužná činnost, problém to ale nevyřeší, systém se nezmění," naráží na aktuální trend "pomalé módy", který stejně jako hnutí "pomalého jídla" reaguje na masovou nadprodukci ekologicky a eticky zatíženého oblečení.
"Mně přišlo jako zajímavá výzva zkusit navrhnout řešení, které by mohlo nahradit stávající výrobu a produkt na trhu. Výsledkem jsou boty, které jsou celé z plastu na bázi polyuretanu, které díky jistému typu houby začnou po několika měsících nošení pomalu oxidovat a do dvou let se zcela rozpadnou. Jejich výroba je jednoduchá a levná a ten, kdo boty nosí, nemusí o ničem přemýšlet. Boty si koupí a pak je kamkoli zahodí," popisuje svůj koncept bot, o jejichž případné výrobě ale zatím není rozhodnuto.