Horolezec Holeček dokázal nemožné. Od prvovýstupu stěnou Gasherbrumu ho neodradila ani tragédie

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 8. 2017 15:20
V pondělí 31. července se elitnímu českému horolezci Marku Holečkovi a jeho spolulezci Zdeňku Hákovi podařila zcela unikátní věc - prvovýstup jihozápadní stěnou osmitisícovky Gasherbrum I. Jejich výkon se v horolezeckém světě může stát "událostí roku". Dobrodruha neodradily ani čtyři neúspěšné a velmi dramatické pokusy o tuto cestu. Při tom druhém, v srpnu 2013, zahynul jeho spolulezec a tehdejší šéf českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. "Ta stěna je extrémně strmá a má velkou horolezeckou obtížnost ve výšce nad 7000 m.n.m., tedy v zóně smrti. Kdo tuto zónu nikdy nezažil, neumí si představit, jak náročné lezení tam je," popisuje horolezec Libor Uher.
Horolezec Marek Holeček.
Horolezec Marek Holeček. | Foto: Michaela Danelová

České veřejnosti je známé spíše jméno horolezce Radka Jaroše, prvního Čecha, jenž vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek. Marek Holeček se soustřeďuje spíše na obtížnost výstupů a na zdolávání nových cest, i kdyby měl pod vrchol jet řadu let za sebou. Přesně tato kritéria splňuje jihozápadní stěna Gasherbrumu I., kterou po čtyřech velmi dramatických pokusech v minulých letech úspěšně zdolal v pondělí 31. července 2017.

"Markovi patří obrovská gratulace. Byl to odvážný kousek od něj, i vzhledem k tomu, co už ho na této hoře potkalo," říká horolezec Libor Uher, jenž se o jihozápadní stěnu G1 chtěl pokusit s Radkem Jarošem v roce 2010. Tuto extrémní variantu nakonec zavrhli kvůli nepřízni počasí a vylezli na vrchol klasickou cestou ze sedla tzv. "japonským kuloárem".

Libor v gratulaci naráží na dva Markovy nešťastné pokusy o jihozápadní stěnu se Zdeňkem Hrubým a další dva dramatické pokusy v letech 2015 a 2016.

V roce 2009 Hrubému na stěně praskly žaludeční vředy a Holeček ho s nasazením vlastního života pomohl dostat dolů. O tři roky později se jim s Hrubým povedl v Himálaji senzační prvovýstup severozápadním pilířem na horu Talung (7349 m). Jelikož se nacházeli ve výborné fyzické kondici a byli "namlsaní" úspěchem, přesunuli se ještě pod vrchol Gasherbrum I a znovu se pokusili o svůj sen dostat se na vrchol jihozápadní stěnou.

Jenže Hrubému došly síly, zavelel k sestupu a při něm udělal z únavy banální chybu se zacvaknutím karabiny. Zřítil se ze stěny i se vším vybavením a Holeček musel znovu za dramatických okolností dolů, tentokrát i bez jištění a materiálu.

Přišel třetí pokus v roce 2015, kdy Marek s Tomášem Petrečkem museli vzdát po čtyřdenním nuceném bivaku ve výšce 7300 metrů, kde je uvěznilo špatné počasí. Další rok už byl Holeček pod jihozápadní stěnou znovu, tentokrát s Ondřejem Mandulou. Vzdát museli v nadějné výšce 7800 metrů opět kvůli špatnému počasí a četným lavinám.

Marek Holeček se však nerad vzdává. Proto se v červenci 2017 vydal pod G1 znovu, tentokrát se spolulezcem Zdeňkem Hákem. Počasí si s nimi opět pohrávalo, tentokrát se však náročný horolezecký kousek podařil - v pondělí 31. července dorazili na vrchol vysněnou jihozápadní stěnou a v pořádku se i vrátili dolů do základního tábora.

"Ta stěna je extrémně strmá a má velkou horolezeckou obtížnost ve výšce nad 7000 m.n.m., tedy v zóně smrti. Kdo tuto zónu nikdy nezažil, neumí si představit, jak náročné lezení tam je. Tyto podmínky již tak vysokou náročnost jihozápadní stěny Gasherbrumu I ještě znásobují," vysvětluje Libor Uher. "Když jsem teď poslouchal kluky, jaké podmínky tam panují, byl jsem rád, že jsme tenkrát do té stěny vůbec nenalezli," dodává.

Marek Holeček nyní přijímá gratulace z Česka i ze zahraničí, kolegové mu předpovídají řadu ocenění. Na Facebooku mu blahopřál třeba norský horolezec Olav Storli Ulvund, jenž Gasherbrum I zdolal v roce 2007 s Čechy Zdeňkem Němcem a Josefe Nežerkou. Již v roce 1991 se Ulvund stal prvním Skandinávcem, jenž zdolal Mount Everest bez kyslíkové masky.

"Gratuluju, Máro! Konečně, po všech těch letech a tolika pokusech. Vytrvalost se nakonec vyplatila. Zdravím!" napsal mu Nor.

Podle Uhera se horolezci o prvovýstupy na Gasherbrum I příliš nepokoušejí, neboť vědí, že by je tam čekalo náročné skalní lezení. "O to větší úspěch je, že to Mára konečně zdolal," uzavírá český horolezec.

Jeden z horolezců, kteří byli pod Mount Everestem v okamžiku zemětřesení, natočil blížící se lavinu. Zahynulo pod ní nejméně 18 lidí a 60 bylo zraněno. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Další zprávy