Talent za volantem. Staví auta, závodí a studuje Mensu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 21. 10. 2014 19:34
Osmnáctiletý student Jiří Rambousek toho zvládá hodně: gymnázium pro mimořádně talentové děti, automobilové závody, konstrukci a opravu aut, práci v autodílnách i recepčního v rodinném hotelu.
Automobilový závodník, konstruktér a mimořádně nadaný student Jiří Rambousek se svým závodním peugotem. Momentálně v rekonstrukci.
Automobilový závodník, konstruktér a mimořádně nadaný student Jiří Rambousek se svým závodním peugotem. Momentálně v rekonstrukci. | Foto: Zuzana Hronová

Praha – Osmnáctiletého Jiřího Rambouska škola baví, ale jeho svět jsou auta, automobilové závody a konstruování závodních aut. Mensa gymnázium, které navštěvuje, mu vychází maximálně vstříc, aby mohl naplno rozvíjet svůj talent a zaměření.

Individuální či nějak modifikovaný studijní program tu má každý druhý. Škola si totiž zakládá na tom, že nerozvíjí jen vědomosti, ale celou osobnost studenta. A o osobnosti tu tudíž není nouze. Skloubit jejich nabité denní programy není jednoduché. Najdeme tu reprezentační kajakářku, mladého herce, jenž jde z role do role, ochránce přírody, který musí ráno přenášet žáby přes silnici. A také automobilového závodníka, který vedle školy musí stíhat závody i konstrukci aut v mimopražské dílně. Učení zvládají, na Mensa gymnázium totiž může jít pouze ten, kdo má IQ 130 a více.

"To tu můžeš mít zaparkované?" - "No jasně, po škole pospíchám do autodílny v Roudnici."
"To tu můžeš mít zaparkované?" - "No jasně, po škole pospíchám do autodílny v Roudnici." | Foto: Zuzana Hronová

Škola vychází Jiřímu Rambouskovi natolik vstříc, že na školním dvoře dokonce může mít zaparkovaný obytný vůz s přívěsem a závodním autem k opravě.  Zavádí mě k němu. "To tady můžeš mít takhle zaparkovaný?" ptám se.

"No jasně," nechápe můj podiv. "Dílnu mám až v Roudnici, takže to mám tady z Řep blíž než z domova na Smíchově. Už takhle to moc nestíhám.“

Od dvanácti let jezdí automobilový slalom, s Peugotem 106. V této disciplíně je dvojnásobný juniorský mistr republiky. Nyní míří na závodní okruh, kam až do osmnácti let nemohl.

Talent a pevná vůle

V patnácti letech si udělal řidičák na motorku a jezdí i na čtyřkolce. V osmnácti letech složil řidičské zkoušky na auto, náklaďák a na náklaďák s vlekem.

Proč tolik řidičáků?

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

"Chci se co nejvíc motat kolem aut a automobilových stájí. Tam často shánějí právě řidiče na náklaďák, kterým převážejí závodní vozy. Čili mi to sem otevírá dveře," vysvětluje.

Svému peugotu upravil motor, převodovku, dal závodní pneumatiky, jiný rám i sedačky. Předělávat umí v podstatě jakékoliv staré auto na závodní.

Jak toto všechno dokáže, když nestuduje na učňáku na automechanika, ale na gymnáziu pro mimořádně nadané studenty?

"Zdědil jsem to po taťkovi. Koukal jsem se mu pod ruce, pomáhal mu a postupně to dělal sám. No a pak taky chodím na praxi do autodílen."

Foto: Zuzana Hronová

V ročníkových pracích se věnuje alternativním palivům. "Nemusím chodit do žádné knihovny čerpat informace, všechno to mám z praxe."

Dozvídám se, že kromě gymnázia pro nadprůměrně inteligentní děti, automobilových závodů, konstrukcí a oprav aut a práci v autodílnách či pro automobilové stáje se také ještě střídá s bratrem jako recepční v jejich rodinném hotelu.

"Z dílny se vracím tak v jedenáct večer, pak do dvou hodin do rána dělám úkoly, někdy je dělám v recepci hotelu,“ nastiňuje svůj denní a vlastně i večerní a noční režim.

Jak to zvládá? "Prostě to zvládám. Když něco chci, tak si za tím jdu. Navíc za práci recepčního mi táta koupil auto, takže si můžu přispat a ve škole jsem rychle," uzavírá s úsměvem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy