Šumperk - Když byl Jakub Gloza (16) ještě devítiletý třeťák na šumperské základní škole, rozhodl se, že založí spolek, který bude organizovat zábavu pro spolužáky. Vznikl spolek Jokes&Games, který postupně rozjel i charitativní či ekologické projekty.
Před Vánocemi bojuje proti Santa Clausovi akcí Ježíškování, na Valentýna místo kýčovitých vzkazů a psaníček učí děti psát raději inspirativní citáty a básničky. Kromě toho zorganizoval i charitativní sbírky a snažil se na škole zavést třídění odpadu.
Jakubovy projekty sbírají první úspěchy. Získal Cenu města Šumperka a jeho Smíchoviny vyhrály v celostátní soutěži školních časopisů a navíc byl nominován na cenu Gratias Tibi
Aktuálně.cz: Jak se zakládá spolek ve 3. třídě základní školy? To už jste byl v devíti letech tak uvědomělý?
České naděje
V seriálu online deníku Aktuálně.cz "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.
Jakub Gloza: Byl to spontánní nápad, tehdy jsem nepřemýšlel, jestli zakládám spolek, ale byl jsem si vědom toho, že chci dělat akce a zábavu pro své spolužáky, dnes pro mladší děti. A že se podařilo za několik let pořádání akcí vyvinout a vydávat časopis či pořádat dobročinnou sbírku, je něco, co jsem si před několika lety nedokázal představit.
A.cz: Nyní jste již základní školu vychodil?
Ano, nyní se nacházím na jakémsi prahu. Po prázdninách se vydám společně se svými spolupracovníky a kamarády na střední školu a přejdeme tak z dětské éry na období studento-teenagera.
A.cz: Na kterou akci jste nejvíce hrdý?
Mezi akce, které jsou u dětí vítané a oblíbené, patří například Ježíškování, Den dětí či Vycházka za čarodějnicemi nebo Veselý Valentýn. A na kterou jsem nejvíce hrdý? To je, jak kdybyste se zeptala rodiče na to, jaké dítě má nejraději. Odpoví vám, že všechny stejně. Stejné je to i u mě s akcemi, všechny jsem založil a byl i u toho, když dělaly první krůčky.
A.cz: V čem spočívá Ježíškování či Veselý Valentýn?
Českým Ježíškem chceme upozornit na neúměrný komerční tlak importovaného Santa Clause, který na nás o Vánocích pomrkává snad na každém rohu místo našeho Ježíška. I proto bojujeme za jeho návrat formou vystoupení, které vždy před Vánocemi pro děti připravíme a nacvičíme. A když připravujeme Veselého Valentýna, vytvářím s kamarády papírové srdce plné básniček a citátů, které mohou posloužit jako inspirace pro valentýnská přání, jejímž cílem je předat lidem pozitivní energii.
A.cz: Vaše Smíchoviny získaly v prosinci 2014 první místo v celostátní soutěži časopisů. To musel být pro vás velký úspěch. V čem jsou tyto noviny výjimečné?
Díky tomuto krásnému uznání se nám podařilo získat sponzora pro tisk časopisu či dostat finanční podporu na vydávání časopisu od města Šumperka. Smíchoviny jsou výjimečné v tom, že naše redakce dokáže vnášet ojedinělý pohled na obyčejné věci.
A.cz: Jakým způsobem provozujete školní rádio?
Školní rozhlas jsme provozovali v minulém školním roce a náplň tohoto projektu spočívala v tom, že jsme žákům a učitelům z naší školy pouštěli písničky na přání, které si volili pomocí lístečku, jenž vhazovali do připraveného boxu. Rozhlas na Jedničce měl velký úspěch převážně u žáků a dětí. Budoucnost tohoto projektu je však velice nejistá, protože se mechanika, z které byly pouštěny písničky, pokazila.
A.cz: Jaký úspěch měla vaše sbírka pro opuštěné pejsky? Kam vybrané dary putovaly?
Do Psí tlapky – dobročinné sbírky pro pejsky – se šumperská veřejnost mohla minulý rok zapojit již po třetí. A právě poslední ročník byl z mého pohledu ten nejúspěšnější, podařilo se nám sehnat sponzory na propagaci sbírky, díky čemuž jsme vybrali několik set hraček, granulí a pamlsků pro pejsky, které byly odvezeny do útulku v Zábřehu.
A.cz: Na vaší škole jste také rozjeli Ekoprogram. Jak se daří tomuto projektu?
Ne každý krok je krokem dopředu a musím upřímně říci, že vymyšlení Ekoprogramu na naší škole bylo opravdu šlápnutím vedle. Ne proto, že bychom snad neměli snahu pomáhat přírodě a třídit plasty a papír, ale proto že se třídit na škole nedá, pokud děti do nich hází, co je napadne, a to od kartonových krabic až po shnilou slupku od banánu. Projekt na naší škole začal minulý rok v září a pevně doufám, že i přes to, že náš spolek ze školy odešel, se zachová a najde se tak někdo, kdo třídící boxy místo nás bude vynášet.
A.cz: Co vlastně teď bude s Jokes&Games, když vy jako zakladatel i vaši spolupracovníci odcházíte na střední školu?
Musím říct, že tento problém jsme řešili celý půlrok. Nakonec se nám přeci jen podařilo najít řešení. Spolek Jokes&Games se již v červnu odpojil od naší základní školy, kde až do té doby působil, a našel nové zaštítění i zázemí ve Středisku volného času Doris v Šumperku, kde bude od září společně s redakcí časopisu Smíchoviny fungovat.
A.cz: Jaké máte plány do budoucna?
Teď strávím čtyři roky na technickém lyceu šumperské "průmyslovky", no a potom se uvidí. Co se týče plánů spolku - plánujeme v říjnu uspořádat znovu sbírku pro pejsky, oslavit 8. narozeniny spolku a vydat se již po druhé se Smíchovinami na celostátní kolo soutěže časopisu roku. Nezapomeneme však ani na naše tradiční akce, jako je Den dětí, Vycházka za čarodějnicemi a další.