Zvířata v Indonésii se stala obětí finančních problémů svých majitelů, kteří je byli často nuceni nechat na ulici nebo je prodat na maso, které část obyvatelstva této země konzumuje.
Lékařka Susana Somaliová se svými lidmi proto prochází ulicemi a hledá toulavé psy, navštěvuje i řezníky, když se dozví, že dostali novou dávku psů.
Lékařka, která pracuje v nemocniční laboratoři, jež testuje na nemoc covid-19, si otevřela útulek v jedné luxusní čtvrti indonéské metropole asi před deseti lety. Tehdy zachraňovala před řezníkem jednoho až dva psy týdně. V poslední době to je klidně i 25 zvířat týdně. Pětapadesátiletá matka dvou dětí musí často vyjednávat s nepřátelsky naladěnými řezníky, aby dosáhla svého, tedy aby psy propustili.
"To nejtěžší ale není zachraňovat zvířata před řezníkem, i když je to vždy riskantní. Nejtěžší je starat se o ty psy v době pandemie," řekla Somaliová, kterou cituje agentura AFP.
Lékařka a její tým třiceti lidí stále obtížněji zajišťují potravu a péči pro rostoucí počet zvířat. Darů pro útulek je totiž stále méně. Zařízení potřebuje asi 29 tisíc dolarů (zhruba 677 tisíc Kč) měsíčně, částka zahrnuje mzdy zaměstnanců a cenu za půl tuny masa, které psi za den sežerou.
V komplexu o 54 metrech čtverečních je možné vidět mnohé rasy, sibiřské husky, pitbuly či německé ovčáky.
Milion usmrcených psů
Somaliová otevřela svůj útulek v roce 2009 a psy začala zachraňovat, když viděla video zachycující porážku březí feny. "Někdo zveřejnil záběry na sociálních sítích. Viděla jsem, jak má v očích slzy. V té chvíli jsem si uvědomila, co řezníci dělají," vzpomíná.
Tento měsíc doktorka se svým týmem zachránila několik desítek štěňat určených pro korejskou restauraci. Ne vždy ale přijdou včas. "Nedávno jsem šla do jedné čtvrti, ale řekli mi, že pes už byl usmrcen. Bylo to o minutu pozdě," říká.
Sdružení na ochranu práv zvířat odhadují, že v Indonésii je každý rok usmrcen téměř milion psů. Jen v metropoli Jakartě je podle oficiálních údajů nejméně stovka restaurací, které toto maso nabízejí.
Pes je kulinářská specialita, kterou oceňují především nemuslimské menšiny. Muslimové, kteří v Indonésii tvoří zhruba 90 procent populace, zřídka chovají psa jako společníka, protože islám považuje psa za nečisté zvíře.
Aktivisté už léta žádají vládu, aby obchod se psím masem zakázala. "Aby se skoncovalo s obchodem se psím masem, tak to je zřejmě jenom sen. Ale všechno začíná snem," konstatuje Somaliová. A jak sama říká, bojovat bude dál.