Herci sKORO NA mizině, koštování i mše na internetu. Tak si Češi poradili s covidem

Herci sKORO NA mizině, koštování i mše na internetu. Tak si Češi poradili s covidem
Na malé scéně v Pražské tržnici se vystřídala řada souborů a uměleckých dvojic, jako jsou například Bratři v tricku.
Organizátoři výstavy Pokoje s podtitulem Stay home edition letos nabídli pohled do soukromí a intimního prostoru samotných studentů pražské UMPRUM. Budoucí umělci měli ve svém vlastním pokoji či ateliéru vytvořit atmosféru, která odráží současnou situaci ohledně koronaviru.
Fyzicky se soubor ukázal hlavně při "představení" drive-in mikulášské koledování, které bylo v podstatě improvizací pro rodiče s dětmi. Čert, Mikuláš a anděl dávali dětem za vyučenou jen skrz automobilové okénko, čímž předešli šíření nákazy.
Koronavirová omezení se nevyhnula ani církvi. Mše se streamovaly a tím začala nová éra duchovního života. Platforma s názvem Mše svaté online umožňuje navštívit i velmi vzdálené kostely a fary.
Foto: Jan Lipovský
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 12. 2020 17:25
Jestli covid-19 letos něco zlepšil, pak to byl život ve virtuálním světě. Desítky institucí v Česku se musely přizpůsobit vládním opatřením a nabízet lidem takový program, který si mohou užít z pohodlí domova či automobilu. Vzkříšení se dočkala například autokina či živá hudba na objednávku. Novinkou jsou on-line divadla, promítání i degustace.

Volný čas během pandemie lidé trávili jinak, než byli doposud zvyklí. Kromě on-line hodin jógy mohli virtuálně navštívit některá muzea, galerie, divadla, kina i vinařství. Přinášíme přehled spolků i jedinců, kterým se i za časů pandemie podařilo zprostředkovat Čechům jedinečný zážitek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy