Matěj Ruppert v izolaci baví internet. Imituje cizí jazyky, subkultury i Darth Vadera

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 4. 2020 8:10
Matěj Ruppert, tvář skupiny Monkey Business, je známý svým smyslem pro humor. I když ve skutečnosti plynule hovoří jen anglicky, má schopnost imitovat řadu cizích jazyků. Po pár dnech, kdy v Česku nastala plošná karanténa a zpěvák zůstal doma se svou manželkou a dvěma dětmi, ho napadlo, že opráší svůj vrozený talent a začal točit minutová videa pod rouškou různých národností. A má úspěch.
Matej Ruppert | Video: Facebooková stranka Mateje Rupperta

"Nejprve to měla být jen taková taškařice, ale nedomyslel jsem to. Řekl jsem, že to bude každý den, teď jsem natočil 28. díl a trochu mi dochází nápady. Nevím, jak dlouho to ještě vydržím," směje se Matěj Ruppert. 

Zpěvák a frontman skupiny Monkey Business přišel o své koncerty a stejně jako miliony lidí v Česku tráví většinu času doma v izolaci. Společnost mu dělá jeho manželka a dvě malé děti. Nápad na komická videa přišel tak nějak přirozeně, Ruppert má totiž vrozený talent pro imitaci jiných kultur, jazyků i filmových postav. 

"Na večírcích, pódiu a vlastně i doma jsem často předváděl takové malé etudy. Po pár dnech, kdy jsem nevěděl, co se sebou, jsem si na to vzpomněl a natočil první video. Vzniklo to vlastně proto, abych se sám nezbláznil, ale nevěděl jsem, že to bude mít takový úspěch," líčí Ruppert.

Jeho krátké skeče na Instagramu a Facebooku lidi baví. V prvních dílech imituje většinou cizí jazyky a kultury - s šálkem čaje paroduje anglického gentlemana, na hrazdě cvičí jako průměrný Američan a ve francouzském koktejlovém kloboučku zase radí, jak ve veřejném prostoru dodržovat rozestupy.

"S manželkou a dětmi se u natáčení dost nasmějeme. Žena je i mojí první zpětnou vazbou, mám rád improvizaci, a tak se moc nestává, že bychom video předělávali, ale například u Poláka jsme se oba trochu potrápili. Dali jsme to až napočtvrté," říká otec dvou malých dcer. 

Postupně začaly jazyky Ruppertovi docházet, a tak začal využívat subkultury a stereotypy, které, jak sám říká, jsou už několik let součástí jeho "humorného portfolia". Ke koronaviru se vyjadřuje jako majitel autoservisu, snowboardista i obyčejný člověk z Ostravy nebo Brna. 

"Teď jsem akorát natočil Darth Vadera. Ty nápady přichází tak nějak shůry. Největší krizi jsem měl u 27. dílu, to se už schylovalo k tomu, že si řeknu 'a dost'. Ale druhý den jsem ráno vstal a najednou to přede mnou bylo," líčí zpěvák, kterého často inspiruje manželka i jeho děti. 

"Nemáme ani velký, ani malý byt, takže kamkoli zalezu, jsou slyšet dětské hlasy. Říkal jsem si, že to ale nevadí, takhle my žijeme. Dochází i k situacím, kdy mi jedno z dětí do záběru vběhne, a nakonec to vypadá, jako kdybychom to měli předem nacvičené."

Mám úspory, ale každý den lituji lidi, kteří se ze dne na den ocitli v tíživé situaci, říká Ruppert

Přestože Matěj Ruppert zvládá koronavirovou krizi s humorem, občas u něj nastanou i chvíle lítosti. Nikoli však ve vztahu k sobě, nýbrž k těm, kteří nemají do budoucna žádné úspory. 

"Jedna věc je říkat si, že jsem sám v pohodě, snažím se to brát s humorem, ale člověk musí myslet i na to, že jsou kolem lidé, které to zasáhlo mnohem víc, a to mě tíží. Sám jsem naštěstí v takové situaci, že mám úspory na několik měsíců, sice není fajn, že je utrácím, ale jsme s rodinou zajištění. Samoživitelkám ale peníze chybí. Uvědomil jsem si, že čím jsem starší, tím víc chci, aby byli všichni v pohodě," říká Ruppert. 

Zpěvák si myslí, že se z koronaviru bude společnost dlouho vzpamatovávat ekonomicky i sociálně. Je pro něj sice těžké vidět pozitivní stránky na současné krizi, nicméně v jedno přece jen doufá, a to že až skončí hrozba virového onemocnění, bude společnost přistupovat jinak k těm, kteří každý den nasazují životy.

"Velice často myslím na záchranáře, lékaře, sestřičky i armádu. Říkají, že si nezaslouží adoraci, ale já si naopak už dlouho myslím, že bychom je měli adorovat nehledě na pandemii. Poslední léta jsem měl trochu pocit, že hodně lidí lékaře znehodnocuje. Doufám, že až krize skončí, dostane se zdravotníkům patřičné úcty, protože jestli někdo patří do kategorie 'VIP' a 'celebrita', jsou to právě naši lékaři, sestry a další lidé ze zdravotního personálu."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí analytik

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly. "Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy