Matěj Ruppert v izolaci baví internet. Imituje cizí jazyky, subkultury i Darth Vadera

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 4. 2020 8:10
Matěj Ruppert, tvář skupiny Monkey Business, je známý svým smyslem pro humor. I když ve skutečnosti plynule hovoří jen anglicky, má schopnost imitovat řadu cizích jazyků. Po pár dnech, kdy v Česku nastala plošná karanténa a zpěvák zůstal doma se svou manželkou a dvěma dětmi, ho napadlo, že opráší svůj vrozený talent a začal točit minutová videa pod rouškou různých národností. A má úspěch.
Matej Ruppert | Video: Facebooková stranka Mateje Rupperta

"Nejprve to měla být jen taková taškařice, ale nedomyslel jsem to. Řekl jsem, že to bude každý den, teď jsem natočil 28. díl a trochu mi dochází nápady. Nevím, jak dlouho to ještě vydržím," směje se Matěj Ruppert. 

Zpěvák a frontman skupiny Monkey Business přišel o své koncerty a stejně jako miliony lidí v Česku tráví většinu času doma v izolaci. Společnost mu dělá jeho manželka a dvě malé děti. Nápad na komická videa přišel tak nějak přirozeně, Ruppert má totiž vrozený talent pro imitaci jiných kultur, jazyků i filmových postav. 

"Na večírcích, pódiu a vlastně i doma jsem často předváděl takové malé etudy. Po pár dnech, kdy jsem nevěděl, co se sebou, jsem si na to vzpomněl a natočil první video. Vzniklo to vlastně proto, abych se sám nezbláznil, ale nevěděl jsem, že to bude mít takový úspěch," líčí Ruppert.

Jeho krátké skeče na Instagramu a Facebooku lidi baví. V prvních dílech imituje většinou cizí jazyky a kultury - s šálkem čaje paroduje anglického gentlemana, na hrazdě cvičí jako průměrný Američan a ve francouzském koktejlovém kloboučku zase radí, jak ve veřejném prostoru dodržovat rozestupy.

"S manželkou a dětmi se u natáčení dost nasmějeme. Žena je i mojí první zpětnou vazbou, mám rád improvizaci, a tak se moc nestává, že bychom video předělávali, ale například u Poláka jsme se oba trochu potrápili. Dali jsme to až napočtvrté," říká otec dvou malých dcer. 

Postupně začaly jazyky Ruppertovi docházet, a tak začal využívat subkultury a stereotypy, které, jak sám říká, jsou už několik let součástí jeho "humorného portfolia". Ke koronaviru se vyjadřuje jako majitel autoservisu, snowboardista i obyčejný člověk z Ostravy nebo Brna. 

"Teď jsem akorát natočil Darth Vadera. Ty nápady přichází tak nějak shůry. Největší krizi jsem měl u 27. dílu, to se už schylovalo k tomu, že si řeknu 'a dost'. Ale druhý den jsem ráno vstal a najednou to přede mnou bylo," líčí zpěvák, kterého často inspiruje manželka i jeho děti. 

"Nemáme ani velký, ani malý byt, takže kamkoli zalezu, jsou slyšet dětské hlasy. Říkal jsem si, že to ale nevadí, takhle my žijeme. Dochází i k situacím, kdy mi jedno z dětí do záběru vběhne, a nakonec to vypadá, jako kdybychom to měli předem nacvičené."

Mám úspory, ale každý den lituji lidi, kteří se ze dne na den ocitli v tíživé situaci, říká Ruppert

Přestože Matěj Ruppert zvládá koronavirovou krizi s humorem, občas u něj nastanou i chvíle lítosti. Nikoli však ve vztahu k sobě, nýbrž k těm, kteří nemají do budoucna žádné úspory. 

"Jedna věc je říkat si, že jsem sám v pohodě, snažím se to brát s humorem, ale člověk musí myslet i na to, že jsou kolem lidé, které to zasáhlo mnohem víc, a to mě tíží. Sám jsem naštěstí v takové situaci, že mám úspory na několik měsíců, sice není fajn, že je utrácím, ale jsme s rodinou zajištění. Samoživitelkám ale peníze chybí. Uvědomil jsem si, že čím jsem starší, tím víc chci, aby byli všichni v pohodě," říká Ruppert. 

Zpěvák si myslí, že se z koronaviru bude společnost dlouho vzpamatovávat ekonomicky i sociálně. Je pro něj sice těžké vidět pozitivní stránky na současné krizi, nicméně v jedno přece jen doufá, a to že až skončí hrozba virového onemocnění, bude společnost přistupovat jinak k těm, kteří každý den nasazují životy.

"Velice často myslím na záchranáře, lékaře, sestřičky i armádu. Říkají, že si nezaslouží adoraci, ale já si naopak už dlouho myslím, že bychom je měli adorovat nehledě na pandemii. Poslední léta jsem měl trochu pocit, že hodně lidí lékaře znehodnocuje. Doufám, že až krize skončí, dostane se zdravotníkům patřičné úcty, protože jestli někdo patří do kategorie 'VIP' a 'celebrita', jsou to právě naši lékaři, sestry a další lidé ze zdravotního personálu."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy