Matěj Ruppert v izolaci baví internet. Imituje cizí jazyky, subkultury i Darth Vadera

Matěj Ruppert, tvář skupiny Monkey Business, je známý svým smyslem pro humor. I když ve skutečnosti plynule hovoří jen anglicky, má schopnost imitovat řadu cizích jazyků. Po pár dnech, kdy v Česku nastala plošná karanténa a zpěvák zůstal doma se svou manželkou a dvěma dětmi, ho napadlo, že opráší svůj vrozený talent a začal točit minutová videa pod rouškou různých národností. A má úspěch.
Matej Ruppert | Video: Facebooková stranka Mateje Rupperta

"Nejprve to měla být jen taková taškařice, ale nedomyslel jsem to. Řekl jsem, že to bude každý den, teď jsem natočil 28. díl a trochu mi dochází nápady. Nevím, jak dlouho to ještě vydržím," směje se Matěj Ruppert. 

Zpěvák a frontman skupiny Monkey Business přišel o své koncerty a stejně jako miliony lidí v Česku tráví většinu času doma v izolaci. Společnost mu dělá jeho manželka a dvě malé děti. Nápad na komická videa přišel tak nějak přirozeně, Ruppert má totiž vrozený talent pro imitaci jiných kultur, jazyků i filmových postav. 

"Na večírcích, pódiu a vlastně i doma jsem často předváděl takové malé etudy. Po pár dnech, kdy jsem nevěděl, co se sebou, jsem si na to vzpomněl a natočil první video. Vzniklo to vlastně proto, abych se sám nezbláznil, ale nevěděl jsem, že to bude mít takový úspěch," líčí Ruppert.

Jeho krátké skeče na Instagramu a Facebooku lidi baví. V prvních dílech imituje většinou cizí jazyky a kultury - s šálkem čaje paroduje anglického gentlemana, na hrazdě cvičí jako průměrný Američan a ve francouzském koktejlovém kloboučku zase radí, jak ve veřejném prostoru dodržovat rozestupy.

"S manželkou a dětmi se u natáčení dost nasmějeme. Žena je i mojí první zpětnou vazbou, mám rád improvizaci, a tak se moc nestává, že bychom video předělávali, ale například u Poláka jsme se oba trochu potrápili. Dali jsme to až napočtvrté," říká otec dvou malých dcer. 

Postupně začaly jazyky Ruppertovi docházet, a tak začal využívat subkultury a stereotypy, které, jak sám říká, jsou už několik let součástí jeho "humorného portfolia". Ke koronaviru se vyjadřuje jako majitel autoservisu, snowboardista i obyčejný člověk z Ostravy nebo Brna. 

"Teď jsem akorát natočil Darth Vadera. Ty nápady přichází tak nějak shůry. Největší krizi jsem měl u 27. dílu, to se už schylovalo k tomu, že si řeknu 'a dost'. Ale druhý den jsem ráno vstal a najednou to přede mnou bylo," líčí zpěvák, kterého často inspiruje manželka i jeho děti. 

"Nemáme ani velký, ani malý byt, takže kamkoli zalezu, jsou slyšet dětské hlasy. Říkal jsem si, že to ale nevadí, takhle my žijeme. Dochází i k situacím, kdy mi jedno z dětí do záběru vběhne, a nakonec to vypadá, jako kdybychom to měli předem nacvičené."

Mám úspory, ale každý den lituji lidi, kteří se ze dne na den ocitli v tíživé situaci, říká Ruppert

Přestože Matěj Ruppert zvládá koronavirovou krizi s humorem, občas u něj nastanou i chvíle lítosti. Nikoli však ve vztahu k sobě, nýbrž k těm, kteří nemají do budoucna žádné úspory. 

"Jedna věc je říkat si, že jsem sám v pohodě, snažím se to brát s humorem, ale člověk musí myslet i na to, že jsou kolem lidé, které to zasáhlo mnohem víc, a to mě tíží. Sám jsem naštěstí v takové situaci, že mám úspory na několik měsíců, sice není fajn, že je utrácím, ale jsme s rodinou zajištění. Samoživitelkám ale peníze chybí. Uvědomil jsem si, že čím jsem starší, tím víc chci, aby byli všichni v pohodě," říká Ruppert. 

Zpěvák si myslí, že se z koronaviru bude společnost dlouho vzpamatovávat ekonomicky i sociálně. Je pro něj sice těžké vidět pozitivní stránky na současné krizi, nicméně v jedno přece jen doufá, a to že až skončí hrozba virového onemocnění, bude společnost přistupovat jinak k těm, kteří každý den nasazují životy.

"Velice často myslím na záchranáře, lékaře, sestřičky i armádu. Říkají, že si nezaslouží adoraci, ale já si naopak už dlouho myslím, že bychom je měli adorovat nehledě na pandemii. Poslední léta jsem měl trochu pocit, že hodně lidí lékaře znehodnocuje. Doufám, že až krize skončí, dostane se zdravotníkům patřičné úcty, protože jestli někdo patří do kategorie 'VIP' a 'celebrita', jsou to právě naši lékaři, sestry a další lidé ze zdravotního personálu."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy