Chlapec objevil planetu tisíc světelných let od Země

jaz
23. 6. 2015 6:00
Angličan během své stáže na prestižní univerzitě objevil exoplanetu, kterou vědci dva roky studovali, než potvrdili chlapcův objev. Ve svých 15 letech se tak stal nejmladším objevitelem planety.
Foto: keele.ac.uk, David A. Hardy / astroart.org

Londýn – Tom Wagg před dvěma lety nastoupil na stáž do vesmírného programu s názvem Projekt Super WASP pod záštitou britské Keele University. Jak informoval server Today, prostřednictvím kamer na Kanárských ostrovech a v Jižní Africe prohledával oblohu a hledal tranzity exoplanet, což se mu také nakonec podařilo.

"Díval jsem se skrze tisíce světelných křivek a prostě jsem náhodou uviděl tu pravou. Na okamžik jsem tomu nemohl uvěřit," řekl Wagg, ze kterého se ze dne na den stala ve světě vědy celebrita. Dosud žádnému 15letému dítěti se totiž exoplanetu najít nepodařilo.

Tom Wagg by chtěl studovat fyziku na vysoké škole.
Tom Wagg by chtěl studovat fyziku na vysoké škole. | Foto: keele.ac.uk

Vědci zatím novou exoplanetu, což je v podstatě planeta v jiné sluneční soustavě obíhající kolem jiné hvězdy než právě kolem Slunce, nepojmenovali. Dostala tak jen pořadové číslo WASP-142b, ale kdyby ji mohl pojmenovat sám Tom, byl by to Zeus, jak se nechal slyšet.

"Jsem nadšený z toho, že jsem našel planetu. Navíc jsem ohromen, že jsme schopni vidět tak daleko," řekl CNN mladý objevitel, jehož planeta je vzdálená jeden tisíc světelných let od Země. Je velká zhruba jako Jupiter a tvořená z větší části vodíkem. Schopná je pak oběhnout svou hvězdu za pouhé dva dny, čímž se výrazně liší od Jupiteru, který oběhne jednou za 10 let. Z toho vědci vyvozují, že WASP-142b bude také mnohem teplejší.

Dobrovolníci hledají planety i asteroidy

Projekt WASP sleduje miliony hvězd, u nichž vědci hledají náznaky stínu, což by mohlo vést k teorii, že kolem obíhá planeta blokující právě jejich světlo. Astronomové pátrají tímto způsobem už více jak deset let, dosud se jim podařilo v naší galaxii nalézt na jeden tisíc planet.

Podobně jako Tom Wagg, který hodlá v budoucnu studovat fyziku na vysoké škole, hledají planety i dobrovolníci prostřednictvím projektu Planet Hunters, do něhož se lze zapojit jednoduše prostřednictvím internetu. Hledat je možné také asteroidy, které potenciálně ohrožují Zemi, a to prostřednictvím videohry, kterou vytvořila americká NASA.

Počítačová hra má zachránit planetu Zemi. | Video: YouTube
 

Právě se děje

Další zprávy