Vesmír dnes nabízí nádhernou nebeskou podívanou

hrz
19. 6. 2015 17:57
Nad obzorem se setkávají Venuše a Jupiter s Měsícem, což slibuje opravdu mimořádný zážitek, viditelný i pouhým okem.
Nebeská podívaná bude vidět i pouhým okem.
Nebeská podívaná bude vidět i pouhým okem. | Foto: astro.cz

Praha - V sobotu večer, tedy jeden den před letním slunovratem, čeká pozorovatele noční oblohy jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů v průběhu celého letošního roku.

Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety - Venuše a JupiterMěsícem. Působivé uskupení lze sledovat i pouhým okem, popřípadě malým dalekohledem.

Setkání tří nejjasnějších nočních těles

Nejjasnější z trojice objektů tohoto seskupení je samozřejmě mladý Měsíc, respektive jeho úzký srpek pouhé čtyři dny po novu.

"Za soumraku se bude čím dál více zdát, že je patrná i jeho neosvětlená část. Tento tzv. "popelavý svit" vzniká rozptylem slunečního světla v zemské atmosféře, která jej posílá k Měsíci a Měsíc jej zase vrací k pozorovatelům na Zemi," popisuje ředitel rokycanské hvězdárny Karel Halíř.

Konjunkce Měsíce, Jupiteru a Venuše.
Konjunkce Měsíce, Jupiteru a Venuše. | Foto: astro.cz

Druhým nejjasnějším objektem formace bude planeta Venuše, která se v podobě "Večernice" představuje na večerním nebi již několik měsíců. V aktuální vzdálenosti od Země je mimo Měsíc nejjasnějším objektem večerního nebe.

"Již v malém dalekohledu si můžeme všimnout velice výrazné fáze planety připomínající Měsíc v první čtvrti," upozorňuje astronom Karel Halíř.

Nejméně jasným objektem skupiny pak bude paradoxně největší planeta sluneční soustavy – Jupiter.  

Kdy a odkud pozorovat?

Nejlepším kompromisním časem pozorování bude přibližně 22. hodina SELČ.

"V tu dobu bude končit tzv. občanský soumrak a začínat soumrak nautický. Obloha sice bude ještě především nad západem, kde planety a Měsíc nalezneme, stále ještě hodně světlá, ale s ohledem na nápadnost objektů nebude obtížné uskupení spatřit. Pro pozorování vyberte místo s dobře odkrytým západním obzorem, ideálně vysoko na kopci nebo alespoň z vyšších pater budov, kde ve výhledu nic neruší," radí Karel Halíř z rokycanské hvězdárny.

Letní slunovrat a noční oblaka

Jen den po úkazu, v neděli 21. června, nastává letní slunovrat. Slunce vstupuje v 18:38 SELČ do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Letní slunovrat je vrcholem přibližně měsíc a půl trvajícího období, kdy se z České republiky dají vyhlížet a pozorovat zvláštní noční oblaka označovaná zkráceně NLC.

"Slunce během noci neklesá příliš hluboko pod obzor a nasvěcuje prakticky celou noc vysoko položené závoje řídké oblačnosti v mezosféře, které pak zejména za soumraku a při rozbřesku vypadají jako nezvyklé stříbřité pavučiny rozkládající se zpravidla nízko nad severním obzorem," uzavírá astronom.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy