Vesmír dnes nabízí nádhernou nebeskou podívanou

hrz
19. 6. 2015 17:57
Nad obzorem se setkávají Venuše a Jupiter s Měsícem, což slibuje opravdu mimořádný zážitek, viditelný i pouhým okem.
Nebeská podívaná bude vidět i pouhým okem.
Nebeská podívaná bude vidět i pouhým okem. | Foto: astro.cz

Praha - V sobotu večer, tedy jeden den před letním slunovratem, čeká pozorovatele noční oblohy jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů v průběhu celého letošního roku.

Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety - Venuše a JupiterMěsícem. Působivé uskupení lze sledovat i pouhým okem, popřípadě malým dalekohledem.

Setkání tří nejjasnějších nočních těles

Nejjasnější z trojice objektů tohoto seskupení je samozřejmě mladý Měsíc, respektive jeho úzký srpek pouhé čtyři dny po novu.

"Za soumraku se bude čím dál více zdát, že je patrná i jeho neosvětlená část. Tento tzv. "popelavý svit" vzniká rozptylem slunečního světla v zemské atmosféře, která jej posílá k Měsíci a Měsíc jej zase vrací k pozorovatelům na Zemi," popisuje ředitel rokycanské hvězdárny Karel Halíř.

Konjunkce Měsíce, Jupiteru a Venuše.
Konjunkce Měsíce, Jupiteru a Venuše. | Foto: astro.cz

Druhým nejjasnějším objektem formace bude planeta Venuše, která se v podobě "Večernice" představuje na večerním nebi již několik měsíců. V aktuální vzdálenosti od Země je mimo Měsíc nejjasnějším objektem večerního nebe.

"Již v malém dalekohledu si můžeme všimnout velice výrazné fáze planety připomínající Měsíc v první čtvrti," upozorňuje astronom Karel Halíř.

Nejméně jasným objektem skupiny pak bude paradoxně největší planeta sluneční soustavy – Jupiter.  

Kdy a odkud pozorovat?

Nejlepším kompromisním časem pozorování bude přibližně 22. hodina SELČ.

"V tu dobu bude končit tzv. občanský soumrak a začínat soumrak nautický. Obloha sice bude ještě především nad západem, kde planety a Měsíc nalezneme, stále ještě hodně světlá, ale s ohledem na nápadnost objektů nebude obtížné uskupení spatřit. Pro pozorování vyberte místo s dobře odkrytým západním obzorem, ideálně vysoko na kopci nebo alespoň z vyšších pater budov, kde ve výhledu nic neruší," radí Karel Halíř z rokycanské hvězdárny.

Letní slunovrat a noční oblaka

Jen den po úkazu, v neděli 21. června, nastává letní slunovrat. Slunce vstupuje v 18:38 SELČ do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Letní slunovrat je vrcholem přibližně měsíc a půl trvajícího období, kdy se z České republiky dají vyhlížet a pozorovat zvláštní noční oblaka označovaná zkráceně NLC.

"Slunce během noci neklesá příliš hluboko pod obzor a nasvěcuje prakticky celou noc vysoko položené závoje řídké oblačnosti v mezosféře, které pak zejména za soumraku a při rozbřesku vypadají jako nezvyklé stříbřité pavučiny rozkládající se zpravidla nízko nad severním obzorem," uzavírá astronom.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy