Mimozemšťané budou mít rozměry medvěda grizzlyho, říká vědec

jaz
25. 5. 2015 9:49
Španěl tvrdí, že "vypočítal" možnou podobu návštěvníků z vesmíru. Podle něj by měli být výrazně inteligentnější než lidé a také několikanásobně vyšší.
Foto: Mind on Fire Photography / Foter / CC BY-SA

Barcelona – Španělský vědec Fergus Simpson sepsal úvahu o kontroverzním matematickém výpočtu velikosti mimozemšťanů (dostupné zde) a poštval tím proti sobě část akademické obce. Profesor z barcelonské univerzity je přesvědčen, že zatím neznámá inteligence bude v průměru vážit až 314 kilogramů, což podle něj odpovídá hmotnosti medvěda grizzlyho nebo losa.

K vyvození této teorie použil Simpson matematické vzorce a předpoklad, že na velmi vzdáleném místě ve vesmíru se na obdobné planetě, jako je ta naše, nachází život na mnohem vyšší úrovni.

Muž, který zasvětil život medvědům.
Muž, který zasvětil život medvědům. | Video:

Na základě vědeckých znalostí o Zemi Simpson tvrdí, že velikost mimozemšťanů se bude odvíjet od tamních zdrojů. Na naší planetě se nevyskytuje tolik velkých tvorů, protože zdejší zdroje jsou omezené. Simpson ale říká, že čím je planeta a její biosféra větší, tím je pravděpodobnější výskyt většího a inteligentnějšího druhu.

Pokud tedy narostou do takové výšky a váhy, dá se ale odhadovat, že jejich populace bude kvůli omezenosti zdrojů o něco menší. Španělský vědec rozvíjí svoji teorii dál a tvrdí, že takto velké bytosti budou pravděpodobně žít déle, což jim dává příležitost v rozvoji znalostí a technologií.

Závěry Ferguse Simpsona vyvolávají ostré reakce u jeho vědeckých kolegů, Duncan Fogan z univerzity St Andrews v rozhovoru pro Newsweek například tvrdí, že Simpson opomíjí gravitaci i množství kyslíku v atmosféře, které jsou pro vývoj organismu klíčové. Odborné reakce na Simpsonovu teorii jsou tak negativní a vědci neberou jeho matematické propočty vážně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy