Do 13 let neuměl číst. Teď se mladý Brit chystá na doktorát a plánuje změnit školství

Magazín Magazín
8. 3. 2021 18:10
Ještě ve 13 letech neuměl pořádně číst, trpěl dyslexií a poruchou motorických funkcí a učitelé nad ním lámali hůl. Teď 22letý Brit William Carter úspěšně odpromoval a získal Fulbrightovo stipendium na univerzitě v Berkeley, kde si plánuje dodělat doktorát z politické geografie.
"Dlouho jsem si myslel, že ve škole musím být zticha a nechat inteligentnější spolužáky, aby se učili," říká 22letý William Carter.
"Dlouho jsem si myslel, že ve škole musím být zticha a nechat inteligentnější spolužáky, aby se učili," říká 22letý William Carter. | Foto: University of Bristol

Když William Carter začal chodit do školy, učitelé ho ve všech předmětech přiřazovali do skupiny horších studentů, protože nedovedl číst. Brzy zaostával i za dalšími spolužáky s horším prospěchem, v hodinách nebyl schopný držet tempo s výkladem kantorů a kvůli intenzivním pocitům osamělosti skončil na dětské psychiatrii.

Na druhém stupni základního vzdělání se ze všech sil pokoušel nedostatky ve čtení a psaní dohnat, ale učitelé ho opět nechávali ve skupinách slabších studentů. Zásadní zlom nastal, až když si zašel na konzultaci s odborníkem, který mu diagnostikoval dyslexii (poruchu čtení) a dyspraxii (poruchu motorických funkcí).

S pomocí speciálních pedagogů se z Cartera posléze stal jedničkář a ještě před dokončením střední školy dostal cenu pro výjimečně šikovné žáky z černošských rodin. To ho motivovalo přihlásit se na vysokou školu a na začátku letošního roku získal na univerzitě v Bristolu diplom z oboru politika a mezinárodní vztahy.

"Dlouho jsem si myslel, že ve škole musím být zticha a nechat jiné, inteligentnější spolužáky, aby se učili. Fakt, že se mi díky štěstí a podpoře druhých lidí povedlo navzdory socioekonomickým překážkám vystudovat vysokou školu, neospravedlňuje chyby našeho školství a společnosti," řekl dnes 22letý Carter pro zpravodajský web stanice Sky News.

Během svého studia na Bristolské univerzitě se účastnil několika konferencí o světové politice, a dokonce dostal šanci promluvit před poslanci Evropského parlamentu. Nyní si londýnský rodák plánuje dodělat doktorát z politické geografie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde získal prestižní Fulbrightovo stipendium.

Po absolutoriu by o politice rád přednášel. Chtěl by přispět k tomu, aby se o veřejném dění více učilo už na středních školách, a nevylučuje ani možnost, že se jednou sám stane politikem. Je totiž přesvědčený, že britský školní systém odsouvá studenty z nižších společenských vrstev na druhou kolej, dostatečně se jim nevěnuje, což snižuje jejich šance dosáhnout vyššího vzdělání.

"Tím, že sám patřím do sociodemografické skupiny, na kterou systém zapomíná, jsem si uvědomil jednu důležitou věc. Pokud pocházíte z horších poměrů a nedaří se vám, společnosti to přijde normální a nemá potřebu s tím cokoli dělat. Když se vám navzdory nepřízni osudu podaří uspět, společnost to ocení, ale stejně jste pro ni jen výjimka potvrzující pravidlo," dodal Carter pro zpravodajský web BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy