Samoživitelku zatkli, nechala děti o samotě. Lidé jí teď posílají peníze na bydlení

Magazín Magazín
19. 2. 2021 15:15
Američanka Shaina Bellová skončila ve vazbě, poté co své děti nechala o samotě v motelu a šla do práce. Lidem však bylo mladé matky samoživitelky líto, a tak jí prostřednictvím crowdfundingové kampaně začali přispívat na to, aby si s dětmi mohla dovolit stabilní bydlení. Zatím se vybralo 120 tisíc dolarů (zhruba dva a půl milionu korun).
Foto: Turnbull County Sheriff's Office

Shaina Bellová z amerického státu Ohio se ve svých 24 letech sama stará o tři děti. Bylo 11. února, když dvě z nich nechala samotné v motelu, kde kvůli finanční nouzi neúplná rodina přespávala, a odešla na pracovní směnu do restaurace s rychlým občerstvením.

Policie však ženu v místě jejího zaměstnání zadržela a převezla do vazební cely. Tam byla obviněna z toho, že své děti dostala do ohrožení, a hrozil jí trest až šest měsíců za mřížemi, nebo pokuta ve výši tisíce dolarů (zhruba 20 tisíc korun). Informoval o tom web Unilad.

Přestože policisté Bellovou nakonec hned druhý den propustili, o jejím zadržení se dověděli rodinní přátelé a známí, kteří její příběh rozšířili dál. V době, kdy jsou školy ve Spojených státech kvůli pandemii koronaviru zavřené a najmout si někoho na hlídání je pro mnoho rodičů finančně nedostupné, se brzy našli lidé, kteří k Bellové cítili sympatie a chtěli jí podat pomocnou ruku.

Když se o tom dověděla její matka Danielle Hoseyová, založila spolu s vnoučaty crowdfundingovou kampaň s cílem vybrat peníze na stabilní a bezpečné bydlení pro celou rodinu. Štědří dárci jejím prostřednictvím Bellové přispěli už 120 tisíc dolarů (zhruba dva a půl milionu korun) a částka rychle roste.

"Moc dobře vím, jakým strádáním si matky samoživitelky často prochází, aby svou rodinu zabezpečily. Ať vám bůh žehná," napsala na webu GoFundMe jedna z žen, které mladé matce přispěly. "Jsem otec samoživitel a starám se o desetiletou dcerku. Její matka mi nijak nepomáhá, takže musím hodně pracovat a řeším úplně stejné problémy jako vy," reagoval jiný z diskutujících.

Hoseyová dodala, že její dcera své děti miluje, tvrdě pracuje, aby jim mohla dopřát všechno, co potřebují, a vždycky se snaží najít někoho, kdo by děti během jejích pracovních směn přišel zkontrolovat. "Jsme vděční za to, jak vřele lidé reagují na náš příběh, za jejich finanční podporu i vlídná slova plná pochopení," uvedla.

Mohlo by vás zajímat: Virus poškodí víc ženy, doma zvládnou práci i úklid, muži by měli pomáhat, říká socioložka

Koronavirus dopadá negativně více na ženy, hlavně na samoživitelky, spousta vypadla ze systému, může to být i likvidační, říká socioložka Křížková. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

před 42 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy