Už dřívější studie naznačily, že rodičovství, množství sociálních vazeb a manželský stav ovlivňují duševní pohodu starších lidí. Tentokrát vědci vyzpovídali 55 tisíc lidí z 16 evropských zemí ve věku nad 50 let a výsledky naznačují, že při stárnutí hraje v otázce psychického zdraví rozhodující roli právě rodičovství.
Jak informovala americká stanice CNN, děti se pro starší lidi stávají sociální oporou. Stárnoucí rodiče bývají šťastnější, protože se necítí tak sami a jejich potomci je chrání před stresovými stavy.
"S postupujícím věkem ubývá stresu spojeného s hledáním rovnováhy mezi péčí o děti, zaměstnáním a osobním životem. Jakmile dospělí potomci opustí rodný domov, stanou se pro rodiče důležití, protože díky nim starší lidé mají někoho, kdo o ně pečuje a udržuje s nimi tolik potřebný sociální kontakt," citovala CNN výsledky výzkumu.
Potomci, kteří i v dospělosti bydlí u rodičů, ovšem mají na duševní pohodu starších lidí úplně opačný efekt. "Stárnoucí vykazují vyšší spokojenost se svým životem, pokud mají dostatek sociálních vazeb. Nemusí ale nutně jít o vztahy s vlastními dětmi, své problémy mohou probírat s kýmkoli blízkým," řekl CNN Christoph Becker, který se na studii podílel.
Dodal také, že jeho tým plánuje u stálého vzorku sledovat, jak se pocity štěstí v různém věku mění. "Dosavadní teorie napovídají, že lidé bývají méně šťastní ve středním věku, ale v dalších letech jde štěstí zase nahoru. Chceme zjistit, jestli k podobným závěrům dojdeme taky a jak do vývoje pocitu štěstí zasahují právě rodičovství a množství sociálních vazeb," doplnil Becker.
Video: Stáří nemá hodnotu, přestaly fungovat rodiny. Senioři řeší, že vše je špatně, říká ředitel organizace Elpida