Teenageři kvůli sociálním sítím méně spí a čelí častější šikaně, zjistila studie

Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 8. 2019 21:33
Studie anglických výzkumníků ukázala, že sociální sítě mohou negativně ovlivňovat duševní zdraví dospívajících pouze zprostředkovaně. Teenageři totiž kvůli jejich používání upozaďují spánek a fyzické aktivity a zároveň se prostřednictvím těchto komunikačních platforem častěji setkávají s šikanou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Někteří psychologové už upozornili na možnou spojitost mezi nadměrným používáním sociálních sítí a výskytem depresí zejména u náctiletých dívek. Nová studie publikovaná v odborném časopise The Lancet Child & Adolescent Health ovšem podotýká, že potenciální souvislost je patrně složitější, než se zdá.

Výzkum zahrnující rozhovory s deseti tisíci anglickými dětmi ve věku mezi 13 a 16 lety totiž ukázal, že sociální sítě mohou u dospívajících dívek narušovat psychické zdraví tím, že se na nich více setkávají se šikanou. Současně mohou přispívat také k negativním dopadům na fyzické zdraví, protože kvůli nim mají dívky méně spánku a pohybu. U chlapců výzkumníci podobný vztah prokázali jen ve velmi slabé míře.

"Naše výsledky naznačují, že sociální sítě nemusí být samy o sobě škodlivé, ale jejich časté používání může omezovat jiné aktivity, které mají pozitivní vliv na duševní pohodu. Současně mladé lidi ve větší míře vystavují některým negativním zkušenostem," citovala americká stanice CNN spoluautora výzkumu Russella Vinera z výzkumného ústavu UCL Great Ormond Street Institute of Child Health.

Vyučující klinické psychologie na univerzitě v Surrey Bob Patton k tomu dodal, že rodičovské strategie zaměřené na omezování sociálních sítí v zájmu zlepšení psychického zdraví dětí nemusí fungovat. "Pomáhá spíše snaha vybudovat u dítěte odolnost vůči kyberšikaně a dohlížet u něj na dostatek spánku a fyzických aktivit," uvedl Patton pro CNN.

Autoři studie mluvili se vzorkem teenagerů jednou ročně mezi lety 2013 a 2015 a zajímalo je, jak často používají sociální média včetně Facebooku, Instagramu, WhatsAppu, Twitteru a Snapchatu. Odpověď "více než třikrát za den" pak například zařadili do kategorie "velmi často". Omezení výzkumu ovšem spočívalo v tom, že tazatelé nezjišťovali, kolik času respondenti s komunikačními prostředky tráví.

Ptali se ale na pocity uspokojení, štěstí a úzkosti a zjistili, že se u zkoumaných chlapců i dívek objevila spojitost mezi vysokou frekvencí používání sociálních sítí a vysokou mírou psychologické nepohody. Tento vztah se ukázal být obzvlášť silný právě u dívek.

Video: Děti si na internetu píší s pedofily, posílají nahé fotky, rodiče to neřeší, říká Dočekal

Rodiče si nemyslí, že dítě může na síti oslovit pedofil, na sítích je i organizovaný zločin, prodávají fotografie dětí na porno stránky, říká Dočekal | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy