Teenageři kvůli sociálním sítím méně spí a čelí častější šikaně, zjistila studie

Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 8. 2019 21:33
Studie anglických výzkumníků ukázala, že sociální sítě mohou negativně ovlivňovat duševní zdraví dospívajících pouze zprostředkovaně. Teenageři totiž kvůli jejich používání upozaďují spánek a fyzické aktivity a zároveň se prostřednictvím těchto komunikačních platforem častěji setkávají s šikanou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Někteří psychologové už upozornili na možnou spojitost mezi nadměrným používáním sociálních sítí a výskytem depresí zejména u náctiletých dívek. Nová studie publikovaná v odborném časopise The Lancet Child & Adolescent Health ovšem podotýká, že potenciální souvislost je patrně složitější, než se zdá.

Výzkum zahrnující rozhovory s deseti tisíci anglickými dětmi ve věku mezi 13 a 16 lety totiž ukázal, že sociální sítě mohou u dospívajících dívek narušovat psychické zdraví tím, že se na nich více setkávají se šikanou. Současně mohou přispívat také k negativním dopadům na fyzické zdraví, protože kvůli nim mají dívky méně spánku a pohybu. U chlapců výzkumníci podobný vztah prokázali jen ve velmi slabé míře.

"Naše výsledky naznačují, že sociální sítě nemusí být samy o sobě škodlivé, ale jejich časté používání může omezovat jiné aktivity, které mají pozitivní vliv na duševní pohodu. Současně mladé lidi ve větší míře vystavují některým negativním zkušenostem," citovala americká stanice CNN spoluautora výzkumu Russella Vinera z výzkumného ústavu UCL Great Ormond Street Institute of Child Health.

Vyučující klinické psychologie na univerzitě v Surrey Bob Patton k tomu dodal, že rodičovské strategie zaměřené na omezování sociálních sítí v zájmu zlepšení psychického zdraví dětí nemusí fungovat. "Pomáhá spíše snaha vybudovat u dítěte odolnost vůči kyberšikaně a dohlížet u něj na dostatek spánku a fyzických aktivit," uvedl Patton pro CNN.

Autoři studie mluvili se vzorkem teenagerů jednou ročně mezi lety 2013 a 2015 a zajímalo je, jak často používají sociální média včetně Facebooku, Instagramu, WhatsAppu, Twitteru a Snapchatu. Odpověď "více než třikrát za den" pak například zařadili do kategorie "velmi často". Omezení výzkumu ovšem spočívalo v tom, že tazatelé nezjišťovali, kolik času respondenti s komunikačními prostředky tráví.

Ptali se ale na pocity uspokojení, štěstí a úzkosti a zjistili, že se u zkoumaných chlapců i dívek objevila spojitost mezi vysokou frekvencí používání sociálních sítí a vysokou mírou psychologické nepohody. Tento vztah se ukázal být obzvlášť silný právě u dívek.

Video: Děti si na internetu píší s pedofily, posílají nahé fotky, rodiče to neřeší, říká Dočekal

Rodiče si nemyslí, že dítě může na síti oslovit pedofil, na sítích je i organizovaný zločin, prodávají fotografie dětí na porno stránky, říká Dočekal | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy