Liverpool – Sofia Jones začala v únoru loňského roku trpět silnými bolestmi v podbřišku. Po návštěvě nemocnice jí byla diagnostikována Crohnova nemoc (chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu).
Ve skutečnosti měla rakovinu děložního čípku, na což přišli lékaři až o devět měsíců později, když se její zdravotní stav výrazně zhoršil. Loni v listopadu byla přijata do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela.
Sophiina volba
Přestože dívka několikrát vyjádřila svoje podezření, lékaři jí kvůli nízkému věku neudělali jednoduché vyšetření. Rodina si na přístup doktorů stěžuje a zorganizovala online petici s názvem Sophiina volba, v níž žádá, aby testy na rakovinu děložního čípku byly nabízeny už dívkám od 16 let.
Petici od soboty podepsalo přes 150 tisíc lidí. "Na to, aby se o nás vědělo, musíme nasbírat alespoň 500 tisíc podpisů a aby se skutečně něco změnilo, jich potřebujeme celý milión," dodala pro Daily Mail Sophiina matka, Peri Jones.
Pap test
Je stěr onkologické cytologie, která se v České republice provádí 1x ročně každé ženě při běžné gynekologické prohlídce. Padesát let stará metoda je preventivním vyšetřením, které pomáhá včas diagnostikovat rakovinu děložního čípku.
Rakovina děložního čípku je nejčastějším nádorovým onemocněním žen do 35 let, méně často pak u žen do 25 let. Podle nejnovějších statistik Cancer Research nezemřela na rakovinu děložního čípku ve Velké Británii v letech 2009-2011 žádná dívka mladší dvaceti let. Preventivní "pap stěry" jsou tak nabízeny až dívkám nad 25 let.
V České republice je každý rok s rakovinou děložního čípku diagnostikováno 1000 žen, čtyři stovky z nich na ni zemřou. Preventivní cytologické vyšetření není věkově omezeno a mělo by být prováděno jednou ročně každé ženě, která navštěvuje gynekologa.