Děti kritizují Lego. Je genderově nevyvážené a straní klukům

jaz
6. 8. 2014 13:30
Sedmiletá dívka poslala před pár měsíci Legu rozhořčený dopis, ve kterém si stěžuje, že vyrábí nudné hračky zaměřené pouze na chlapce. Společnost teď vydala novou sérii, kterou věnovala dívkám.
Foto: Lego

Praha – Společnost Lego přišla na trh s novou sérií hraček určených pro dívky. Reaguje tak částečně na kritiku, kterou na internetu rozvířil dopis sedmileté Charlotte. Ta požadovala, aby Lego vyrábělo atraktivní hračky i pro holčičky.  

"Je mi sedm let a miluju Lego, ale nelíbí se mi, že existuje více hraček pro chlapce a jen některé pro dívky," napsala společnosti sedmiletá Charlotte Benjamin. Stěžovala, že dívkám jsou přisuzovány typicky holčičí barvy a postavičky jsou situovány do naprosto nudných rolí.

V prodeji je set tří vědkyň.
V prodeji je set tří vědkyň. | Foto: Lego

Dívky si mohou vybrat z hraček s tématikou nakupování či kosmetických salónů. Oproti tomu chlapci zažívají různá dobrodružství, bojují, zachraňují lidi nebo si plavou se žraloky.

Za genderově rovnější svět

Štíhlé dívčí figurky se zálibou v nákupech se staly terčem kritiky už v roce 2011, kdy dánská společnost uvedla na trh sérii Lego Friends. Na internetu se dokonce sepisovaly online petice, které požadovaly, aby hračkářské firmy přestaly škatulkovat děti na modré chlapce a růžové dívky.

Marketingové oddělení Lega proto přispěchalo s novým projektem a vyzvalo kreativní zájemce z celého světa, aby posílali nápady na nové kolekce hraček. Společnost pak nedávno vybrala návrh geofyzičky Ellen Kooijman ze Stockholmu. Právě ona přišla s verzí tří vědkyň.

Dříve dívky nakupovaly, teď zkoumají fosílie dinosaurů.
Dříve dívky nakupovaly, teď zkoumají fosílie dinosaurů. | Foto: Lego

Netradiční profese paleontologa, astronoma a chemika v podání žen jsou v prodeji od začátku srpna a v současné době jsou hračky už téměř vyprodané. Vědkyně zde pracují v laboratoři, provádí pokusy, zkoumají kostru Tyrannosaura rexe a to vše v ceně 20 dolarů (cca 400 korun).

Autorka návrhu je s výsledným produktem velmi spokojená. Jen prý make-up, kterým jsou postavičky vědkyň namalované, nepůsobí věrohodně. Ve skutečnosti by totiž mohl způsobit kontaminaci vzorků v laboratoři.

Ellen Kooijman již pracuje na dalších konceptech, například na sadě hraček Sherlocka Holmese. Stačí, aby návrh na stránkách Lego Ideas nasbíral více jak 10 tisíc hlasů a mohla se jím zabývat rada Lega tvořená designéry a marketingovými specialisty, kteří hračky testují a schvalují k výrobě.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy