Děti kritizují Lego. Je genderově nevyvážené a straní klukům

jaz
6. 8. 2014 13:30
Sedmiletá dívka poslala před pár měsíci Legu rozhořčený dopis, ve kterém si stěžuje, že vyrábí nudné hračky zaměřené pouze na chlapce. Společnost teď vydala novou sérii, kterou věnovala dívkám.
Foto: Lego

Praha – Společnost Lego přišla na trh s novou sérií hraček určených pro dívky. Reaguje tak částečně na kritiku, kterou na internetu rozvířil dopis sedmileté Charlotte. Ta požadovala, aby Lego vyrábělo atraktivní hračky i pro holčičky.  

"Je mi sedm let a miluju Lego, ale nelíbí se mi, že existuje více hraček pro chlapce a jen některé pro dívky," napsala společnosti sedmiletá Charlotte Benjamin. Stěžovala, že dívkám jsou přisuzovány typicky holčičí barvy a postavičky jsou situovány do naprosto nudných rolí.

V prodeji je set tří vědkyň.
V prodeji je set tří vědkyň. | Foto: Lego

Dívky si mohou vybrat z hraček s tématikou nakupování či kosmetických salónů. Oproti tomu chlapci zažívají různá dobrodružství, bojují, zachraňují lidi nebo si plavou se žraloky.

Za genderově rovnější svět

Štíhlé dívčí figurky se zálibou v nákupech se staly terčem kritiky už v roce 2011, kdy dánská společnost uvedla na trh sérii Lego Friends. Na internetu se dokonce sepisovaly online petice, které požadovaly, aby hračkářské firmy přestaly škatulkovat děti na modré chlapce a růžové dívky.

Marketingové oddělení Lega proto přispěchalo s novým projektem a vyzvalo kreativní zájemce z celého světa, aby posílali nápady na nové kolekce hraček. Společnost pak nedávno vybrala návrh geofyzičky Ellen Kooijman ze Stockholmu. Právě ona přišla s verzí tří vědkyň.

Dříve dívky nakupovaly, teď zkoumají fosílie dinosaurů.
Dříve dívky nakupovaly, teď zkoumají fosílie dinosaurů. | Foto: Lego

Netradiční profese paleontologa, astronoma a chemika v podání žen jsou v prodeji od začátku srpna a v současné době jsou hračky už téměř vyprodané. Vědkyně zde pracují v laboratoři, provádí pokusy, zkoumají kostru Tyrannosaura rexe a to vše v ceně 20 dolarů (cca 400 korun).

Autorka návrhu je s výsledným produktem velmi spokojená. Jen prý make-up, kterým jsou postavičky vědkyň namalované, nepůsobí věrohodně. Ve skutečnosti by totiž mohl způsobit kontaminaci vzorků v laboratoři.

Ellen Kooijman již pracuje na dalších konceptech, například na sadě hraček Sherlocka Holmese. Stačí, aby návrh na stránkách Lego Ideas nasbíral více jak 10 tisíc hlasů a mohla se jím zabývat rada Lega tvořená designéry a marketingovými specialisty, kteří hračky testují a schvalují k výrobě.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. ČTK to dnes za Gaute sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy