Děti kritizují Lego. Je genderově nevyvážené a straní klukům

jaz
6. 8. 2014 13:30
Sedmiletá dívka poslala před pár měsíci Legu rozhořčený dopis, ve kterém si stěžuje, že vyrábí nudné hračky zaměřené pouze na chlapce. Společnost teď vydala novou sérii, kterou věnovala dívkám.
Foto: Lego

Praha – Společnost Lego přišla na trh s novou sérií hraček určených pro dívky. Reaguje tak částečně na kritiku, kterou na internetu rozvířil dopis sedmileté Charlotte. Ta požadovala, aby Lego vyrábělo atraktivní hračky i pro holčičky.  

"Je mi sedm let a miluju Lego, ale nelíbí se mi, že existuje více hraček pro chlapce a jen některé pro dívky," napsala společnosti sedmiletá Charlotte Benjamin. Stěžovala, že dívkám jsou přisuzovány typicky holčičí barvy a postavičky jsou situovány do naprosto nudných rolí.

V prodeji je set tří vědkyň.
V prodeji je set tří vědkyň. | Foto: Lego

Dívky si mohou vybrat z hraček s tématikou nakupování či kosmetických salónů. Oproti tomu chlapci zažívají různá dobrodružství, bojují, zachraňují lidi nebo si plavou se žraloky.

Za genderově rovnější svět

Štíhlé dívčí figurky se zálibou v nákupech se staly terčem kritiky už v roce 2011, kdy dánská společnost uvedla na trh sérii Lego Friends. Na internetu se dokonce sepisovaly online petice, které požadovaly, aby hračkářské firmy přestaly škatulkovat děti na modré chlapce a růžové dívky.

Marketingové oddělení Lega proto přispěchalo s novým projektem a vyzvalo kreativní zájemce z celého světa, aby posílali nápady na nové kolekce hraček. Společnost pak nedávno vybrala návrh geofyzičky Ellen Kooijman ze Stockholmu. Právě ona přišla s verzí tří vědkyň.

Dříve dívky nakupovaly, teď zkoumají fosílie dinosaurů.
Dříve dívky nakupovaly, teď zkoumají fosílie dinosaurů. | Foto: Lego

Netradiční profese paleontologa, astronoma a chemika v podání žen jsou v prodeji od začátku srpna a v současné době jsou hračky už téměř vyprodané. Vědkyně zde pracují v laboratoři, provádí pokusy, zkoumají kostru Tyrannosaura rexe a to vše v ceně 20 dolarů (cca 400 korun).

Autorka návrhu je s výsledným produktem velmi spokojená. Jen prý make-up, kterým jsou postavičky vědkyň namalované, nepůsobí věrohodně. Ve skutečnosti by totiž mohl způsobit kontaminaci vzorků v laboratoři.

Ellen Kooijman již pracuje na dalších konceptech, například na sadě hraček Sherlocka Holmese. Stačí, aby návrh na stránkách Lego Ideas nasbíral více jak 10 tisíc hlasů a mohla se jím zabývat rada Lega tvořená designéry a marketingovými specialisty, kteří hračky testují a schvalují k výrobě.

 

Právě se děje

Další zprávy