Dívka (7) napsala otevřený dopis Legu. Diskriminuje holčičky

jaz
6. 2. 2014 22:30
Svou vyzrálostí překvapila teprve sedmiletá dívka, která se ohradila proti genderovým předsudkům známého výrobce hraček.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek | Foto: Thinkstock

Charlotte Benjamin se po návštěvě jistého hračkářství rozhodla napsat dopis výrobci své oblíbené stavebnice a postěžovat si na stereotypní pohled, který se odráží v hračkách a ji jako dívku omezuje.

"Je mi sedm let a miluju lego, ale nelíbí se mi, že existuje více hraček pro chlapce a jen některé pro dívky," začíná svou výzvu ke společnosti Lego.

Malé Charlotte také vadí, jak jsou výrobky škatulkovány podle pohlaví. Modré pro kluky a růžové pro dívky. Ona by si raději vybírala z oddělení pro opačné pohlaví.

Dopis sedmileté Charlotte
Dopis sedmileté Charlotte | Foto: Twitter

"Všechny dívky jen seděly doma, nebo šly na pláž a do obchodu a neměly nic na práci, ale kluci si užívali dobrodružství, zachraňovali lidi, pracovali a plavali i se žraloky," pokračuje v popisu stavebnic, které podle ní vůbec nejdou s dobou. Chce proto po společnosti, aby dávala všem stejné šance.

Rodiče sedmileté dívky vyvěsili dopis na sociální sítě, kde sklidil velké ohlasy a většina komentářů drží Charlotte palce v boji proti genderovým předsudkům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy