Lego ztratilo miliony hraček, už mnoho let je vyplavuje moře

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 7. 2014 9:00
Před sedmnácti lety se na moři potopil kontejner s miliony kousků hraček ze stavebnice Lego. Dodnes jsou vyplavovány na britské pláže a stává se z nich netradiční turistická atrakce.
Jeden z téměř pěti milionů kousků
Jeden z téměř pěti milionů kousků | Foto: Lego Lost At Sea / Facebook

Newquay (Cornwall) – Spisovatelka a cestovatelka Tracey Williams jako první přišla na to, že kousky malých hraček od společnosti Lego, které již delší dobu nachází během procházek po pláži Perranporth v anglickém Cornwallu, nejsou jen tak náhodně poztrácené v písku, informovala BBC.

Přesně 13. února roku 1997 totiž zasáhla poblíž Cornwallu dopravní loď Tokio Express velká vlna, kvůli níž se plavidlo naklonilo a ztratilo 62 kontejnerů, které vezlo do New Yorku.

Jeden z nich byl naplněn téměř pěti miliony kusů stavebnice Lego. Místo toho, aby zůstal na dně oceánu, jsou z něho již 17 let vyplavovány hračky. Díky mořským proudům, přílivům a odlivům se pak dostávají na pobřeží po celém světě.

V loňském roce proto Tracey založila stránku s názvem Lego Lost At Sea, kde sdílí fotografie svých úlovků. Do dnešního dne nasbírala na 600 kousků.

"Dnes je svatým grálem chobotnice nebo drak. Vím jen o třech chobotnicích, které se zatím našly, a jednu z nich jsem našla právě já v jeskyni v Challaborough v Devonu. Docela s ostatními i soutěžíme. Když slyšíte, že váš soused našel zeleného draka, musíte jít také ven a najít si jednoho i pro sebe," řekla BBC Tracey, která se angažuje v komunitě Newquay Beach Care, starající se o čistotu pláží v Anglii.

Zábava pro lidi, nebezpečí pro zvířata

Na zajímavosti příběhu o ztracených hračkách dodává i fakt, že většina z nich je s mořskou tematikou. Sběrači Lega, kterých se k Tracey Williams přidaly tisíce, tak nacházejí potápěčskou výstroj, šavle, ploutve či mořské rostliny.

Foto: Lego Lost At Sea / Facebook

Americký oceánograf Curtis Ebbesmeyer oslovený serverem BBC pak tvrdí, že kousky lega jsou rozesety na vzdálenost 24 tisíc mil kolem rovníku, a mohou se tak dostat na jakoukoli pláž na světě. To také potvrzuje e-mail z Austrálie, který Tracey před časem dostala. Pisatel v něm tvrdí, že na pláži našel ploutev od Lega právě z přepravní lodi Tokio Express.

Přestože může být sbírání hraček i po 17 letech od havárie fascinující, Ebbesmeyer varuje, že takto drobné části mohou být pro mořské živočichy smrtelně nebezpečné. Plovoucí odpad zatím neřeší ani přepravní společnost, ani výrobce hraček Lego, který tvrdí, že s nehodou nemá vůbec nic společného.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy