Komentář Štěpána Straky: Proč vyhrál van Avermaet a nikdo nechtěl vystřídat Sagana

Štěpán Straka
27. 3. 2017 18:09
Nejsilnější v cyklistice neznamená nejúspěšnější. Tým Quick-Step Floors bezpochyby disponuje největší klasikářskou silou z celého pelotonu. Okolo klasik se v Belgii točí celý svět a sestava známého manažera Patricka Lefevra zažívá na jaře klíčovou část sezony. Jenže jak ukočírovat tým s nejasnou hierarchií a velkým přetlakem výborných klasikářů?
Greg van Avermaet (ilustrační foto).
Greg van Avermaet (ilustrační foto). | Foto: Jérémy-Günther-Heinz Jähnick, Wikimedia Commons

Jak zkrotit jejich osobní ambice a takticky reagovat na vývoj závodu, když i po řádné selekci v pelotonu může o vítězství bojovat několik borců tradiční belgické ekipy? Vždyť stejný trikot oblékají hvězdy jako Boonen, Terpstra, Štybar, na výsluní se tlačí mladíci Trentin, Lampaert a angažmá v Quick-Stepu je snem každého belgického cyklisty.

Dokonalým příkladem, jak Quick-Step odešel s očima pro pláč, je poslední přípravná poloklasika před legendárním Okolo Flander, závod Gent-Wevelgem (jel se v neděli 26. března). Do cíle zbývá 30 km a na čele se do cílového Wevelgemu řítí pětičlenná skupina s Niki Terpstrou, vítězem Paříž-Roubaix 2014. Vysoký Holanďan odmítá střídat s výmluvou přítomnosti dalších týmových kolegů ve skupinách s malou ztrátou na čelní pětku: "Nebudu ti střídat, čekám na ostatní."

Úplně stejně se chová mladý Dán Andersen, čekající na svého lídra ve skupině číslo dvě.

Z pětičlenného úniku se tak stává vlak se třemi lokomotivami a dvěma vagóny. Sagana už vypočítavé chování Terpstry a Andersena nebaví, vlak rozpojuje, a daruje tak vítězství van Avermaetovi.

V cíli padají na adresu Terpstry ostrá slova, ale co mohl dělat? Vždyť se choval profesionálně, tak jak chtěli jeho sportovní ředitelé, kopal za svůj tým a ve finále on i celý tým přišel o možnost 79. ročník prestižního závodu vyhrát.

Téma přetlaku hvězd v Quick-Stepu je na stole každý rok. Po této situaci se opět ptám, jestli to není zbytečné mrhání závodnického talentu a jak dlouho takto mohou tito Galacticos na klasikách fungovat. Na tohle přeci nemáte nervy ani za peníze.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy