Peking - Letošní léto stíhá Čínu jedna katastrofa za druhou. Jih se potýká s extrémními suchy, provincie střední a východní Číny zaplavila voda a v místech, kde nezuří nevyzpytatelné počasí, ničí zemi kobylky.
V západočínské provincii Sin-ťiang už přišli s novým nápadem, jak náporu kobylek, které ročně zlikvidují téměř 19 tisíc kilometrů čtverečních pastvin, zamezit.
Utvoříme ptačí armádu!
V umělých hnízdech tu vychovávají armádu špačků, která by - až je Číňané vypustí - měla hejna kobylek zdecimovat.
"Pokud se nám podaří letku špačků vytvořit, sníží se škody o 70 procent. A finanční náklady by se mohly snížit až o 30 milionů juanů (4 miliony dolarů)," myslí si expert Li Jun, citovaný agenturou Reuters.
Přemnožení hrozí řadě druhů
Letošní extrémní počasí, kdy záplavy střídají sesuvy půdy, bouře a poté zas sucho a teplotní rekordy, vytváří v Číně ideální podmínky pro přemnožení nejrůznějších živočišných druhů.
Záplavy testují největší přehradu světa: Tři soutěsky - ČTĚTE ZDE
V květnu například musely úřady provincie Sin-ťiang odsouhlasit nasazení trénovaných vlků, lišek a orlů, jejichž úkolem bylo ukončit nájezdy krys z okolí zaplaveného jezera.
Čína v historii mnohokrát přistoupila na neortodoxní boj s přemnoženými živočišnými druhy.
V době Velkého skoku například Mao Ce-tung nařídil občanům, aby bez výčitek zabíjeli všechny mouchy, komáry, krysy i vrabce.