Čínské jezero s pitnou vodou ohrožují bující řasy

Martina Kollerová
17. 4. 2008 16:38
Řasy se přemnožily kvůli znečištění

Praha/Peking (Ekolist) - V čínském jezeře Taihu byl zaznamenám obrovský nárůst výskytu řas. Jezero přitom představuje důležitý zdroj vody pro okolní oblasti. Jeho současný stav proto vyvolává mezi lidmi obavy o dostatek pitné vody.

Informoval o tom deník Terra Daily.

Jezero Taihu se nachází v provincii Jiangsu na východě Číny. V květnu loňského roku dosáhlo znečištění jezera odpadními vodami, průmyslovým a zemědělským odpadem takové míry, že musely být pozastaveny dodávky pitné vody pro 2,3 milionu obyvatel žijících v nedalekém městě Wuxi.

Nyní jsou obavy z nedostatku pitné vody opět aktuální - v jezeře se totiž v nebývalé míře množí jedovaté řasy.

Symbol znečištění vody

Taihu, které je se svou rozlohou 2 340 kilometrů čtverečních třetím největším čínským jezerem, se následkem loňské krize stalo živoucím symbolem jednoho z nejpalčivějších čínských enviromentálních problémů - stále se zhoršující kvality vody.

Krize byla v loňském roce zažehnána, nicméně současný stav jezera je opět alarmující.

Nárůst výskytu řas je častým problémem čínských jezer. Hlavní příčinou zvýšené tvorby řas jsou odpadní vody, přitékající do jezera, které obsahují vysoké koncetrace dusíku. Dusík, pocházející především z detergentů a hnojiv, tvorbu řas významně podporuje.

Znečištěna většina vodních toků

K rapidnímu zhoršení kvality vod v Číně došlo především v uplynulých dvou desetiletích, kdy země zároveň zaznamenala obrovský ekonomický růst.

Situace je v současné době opravdu vážná - znečištěno je 70 % vodních toků a 90 % podzemních vod.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy