Kuřáci škodí mořím. Třetinu odpadu tvoří nedopalky

bh
17. 4. 2008 12:30
Pláže vydaly za den 270 tisíc tun odpadu

Washington - Kuřáci škodí světovým vodstvům. Nedopalky od cigaret a doutníků totiž tvoří plnou třetinu veškerého odpadu v oceánech a mořích.

Vyplývá to z průzkumů nevládní organizace Ocean Conservancy, která loni v září za pomoci téměř 400 tisíc dobrovolníků prohledala a posbírala odpadky na celkem 53 tisících kilometrech pobřeží obou Amerik, Asie, Austrálie, Evropy a části západní Afriky.

Na korbách nákladních aut skončilo během jednoho jediného dne celkem 2,7 milionu kilogramů nejrůznějšího pobřežního odpadu, nejčastěji právě nedopalků, obalů od potravin a uzávěrů lahví.

Dary moří. Co našli aktivisté za jediný den
filtry od cigaret 1,97 milionu
obaly od potravin 694 tisíc
uzávěry 656 tisíc
plastové tašky 587 tisíc
skleněné lahve 349 tisíc
plechovky 308 tisíc
Zdroj: International Coastal Cleanup Report 2007

"Je to jen vzorek jednoho dne, ale může nám to posloužit jako příklad toho, že i zdánlivě beznadějná a osamocená akce má kolektivní a globální dopad," citovala agentura AP šéfku organizace Vikki Spruillovou.

Nejšpinavější pláže dobrovolníci našli v USA, kde nalezli v průměru 283 kilogramů odpadu na kilometr pobřeží. Číslo může být ale zkreslené tím, že právě ve Spojených státech bylo vůbec nejvíc dobrovolníků a sběr odpadků byl tak zřejmě i nejpečlivější.

Nedopalky, lahve, uzávěry, brýle, kondomy...Výčet odpadu na plážích je nekonečný.
Nedopalky, lahve, uzávěry, brýle, kondomy...Výčet odpadu na plážích je nekonečný. | Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Relativně nejčistší je oproti tomu pobřeží Nového Zélandu.

Plovoucí odpad v oceánech představuje velké nebezpečí zejména pro ptactvo a ryby. Zdaleka nejnebezpečnější jsou utržené kusy rybářských sítí, doslova pastí pak plastové výztuže od balení nápojů po šesti.

Program úklidu pobřeží proběhl letos již po dvaadvacáté. Poprvé se ho zúčastnilo také Rusko.

Čtěte v souvislostech: Plasty v moři zabíjejí zvířata. Ohrožují ale i lidi

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy