Peking - Čína k prvnímu červnu 2008 zakázala rozdávání igelitových tašek ve všech obchodech. Igelitové sáčky tenčí než 0.025 milimetru se přestanou vyrábět a distribuovat úplně.
Informace se objevila na oficiálních internetových stránkách čínské vlády.
Za omezením používání igelitu stojí především ekologické důvody. Objem čínské ekonomiky se zvětšuje o deset procent za rok, což se velkou měrou podepisuje na celkovém znečištění "země pod nebesy".
Čtěte také: Afrika má novou noční můru. Igelitové tašky
Jde také o snahu zastavit plýtvání ropou, kterou musí Čína dovážet. Čína spotřebuje na výrobu plastových tašek ročně 37 milionů barelů "černého zlata".
Životnost: 200 let
"Naše země spotřebuje každoročně velké množství igelitových tašek. To je sice výhodné pro zákazníky, ale také to způsobuje vážné znečištění a plýtvání energetickými zdroji," stojí na vládních stránkách.
"Měli bychom mezi lidmi propagovat návrat k látkovým taškám a k používání pletených košíků pro nákupy zeleniny," píše se dále.
Centrální vláda si tak vzala příklad z čtyřmilionového města Šen-čen, které podle agentury Sin-chua úmysl zakázat rozdávání "bílého znečištění", jak se také igelitovým taškám kvůli převládající barvě v Číně říká, v obchodech oznámilo v listopadu.
V Číně se každým dnem spotřebují tři miliardy igelitových tašek, tedy více než bilion ročně. Většině z nich trvá 200 let, než se v přírodě rozloží. Některé se nerozloží nikdy.
Vedle současného omezení hodlá v budoucnu administrativa zatížit výrobu plastikových tašek vyšší daní a naopak podpořit recyklaci.
Prosadit ekologii? Problém
Tato spotřeba je podle federálních úřadů nebezpečná zejména u velmi tenkých tašek, které se rychle poškodí a pak i vyhodí.
Pokud by se obchodníci nařízením odmítli řídit, hrozí jim pokuty a zabavení zboží. Výši pokut vláda neohlásila. Šen-čen je však stanovil až na 50 000 jűanů (122 tisíc korun).
Prosazování federálních pokut však bude obtížné, protože moc centrální vlády v provinciích je omezená.
"Regionální úřady v Číně jsou známé přehlížením nařízení centrální vlády, která se týkají snahy zabránit znečištění," napsala ve svém komentáři agentura AFP.
Jinde ve světě a u nás
Zcela zatím zakazuje nákupní igelitové tašky pouze Bangladéš, kde při každoročních pravidelných povodních ucpávají kanály. Zákony, které jejich používání zdaňují, už zavedlo Irsko, Island, Jihoafrická republika a Tchaj-wan.
V České republice rozdávají k nákupu tenké igelitové tašky zdarma řetězce Delvita, Globus, Hypernova a Tesco. Podle mluvčí Tesca se v jejich obchodech ročně rozdá 140 milionů tašek.
Některé společnosti již také začaly ve svých obchodech prodávat ekotašky - tašky z ekologicky šetrných materiálů s dlouhou životností.
Tesco nabízí za 15 až 20 korun jutovou tašku s životností pět let, Interspar biotašku vyrobenou na bázi bramborového škrobu. Pilotní projekt ekotašek oznámila i společnost Ahold provozující řetězce Albert a Hypernova. .