Chladiče i dráty místo náušnic. Česká značka přetváří elektroodpad na šperky

Šperky Trash Made vznikají z počítačových chladičů i desek plošných spojů.
A jako vhodný materiál se jeví také tlačítka ze starých telefonů. Ty je však potřeba nejprve složitě vyloupnout z původního přístroje.
Lehké čarovné náušnice inspirované přírodou zase vznikly z fresnelové fólie, která v LCD monitorech nahrazuje klasické tlusté čočky, avšak na rozdíl od nich je tenká a lehká.
Pletená mísa z různobarevných kabelů, které dříve v jednom svazku zprostředkovávaly hovory v telefonní ústředně.
Z 60 disků vyrobily hard disko kouli.
Foto: Trash Made
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
28. 10. 2018 12:13
Ročně Češi vytřídí zhruba 15 tisíc tun elektroodpadu, téměř polovinu tvoří vysloužilá IT technika, zbytek domácí spotřebiče, světla a baterie. Hliníkové chladiče nebo desky plošných spojů ale nemusí skončit na skládce. Všechny tyto technické komponenty se dají nosit jako módní doplňky. Druhý život jim totiž vdechují designéři projektu s příznačným názvem Trash Made.

"Výrobky Trash Made vznikají z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány, tedy trvale zničeny. Velká různorodost tvarů, barev a materiálů a zpracování v tvary nové jim může dát nové funkce," popisuje manažerka projektu Zdeňka Kladníčková.

Recyklované náušnice, náhrdelníky, ale třeba taky mísa nebo světla jsou k vidění na letošním Designbloku.

Právě na přehlídce českého a mezinárodního designu v roce 2009 byly výrobky s nálepkou Trash Made představeny poprvé. "Projekt vznikl na popud mé předchůdkyně, která se o ekologii aktivně zajímala, a i vedení přišlo fajn vysloužilá elektrozařízení dál zpracovávat a používat," vysvětlila Kladníčková.

Iniciativa spadá pod kolektivní systém REMA, jenž od roku 2005 zajišťuje organizaci sběru, třídění a recyklaci elektroodpadu.

Materiálem mohou být počítačové chladiče i halová světla

Na výrobcích se podílí nejen skupina návrhářů, ale také lidé z chráněných dílen, kteří pomáhají s drobnými pracemi. Do budoucna chce vedení projektu začlenit také věznice. Svěřenci by mohli zpracovávat hrubý materiál v kovodílnách.

Pod výrobky jsou podepsány například Anna Kozová, Jana Chaklosh či Linda Čihařová. Pro letošní jubilejní dvacátý ročník oslavy designu se Trash Made navíc rozhodl spojit se studenty UMPRUM, kteří vymysleli nejen šperky, ale i užitý design. Šest tvůrců pracovalo na dvou hlavních novinkách - svícnech ze starých halových světel a jehlicích do klopy saka z počítačových chladičů.

"Kolekce pro ženy a muže navíc ladí k sobě, muži mají jehlici do klopy a ženy náušnice a náhrdelník ve stejném konceptu. Hlavním tahákem naší expozice bude také speciální dort vyrobený z kabelových cívek," vyjmenovala Kladníčková s tím, že doufá, že výrobky budou mít úspěch.

Nevyloučila ani další spolupráci se designérskou školou. "Pokud by s námi chtěla UMPRUM spolupracovat i do budoucna, budeme rádi. Rádi podporujeme mladé začínající umělce, kteří se mohou kreativně vybouřit," dodala.

Poklady ze zmetků

A jak probíhá výroba takových recyklovaných šperků? Nejdůležitějším bodem je výběr vhodného materiálu. Trash Made má vybudovanou síť firem, od kterých materiál přebírá. Někdy se tak dostanou ke kazovým výrobkům, které by jinak putovaly z továrny rovnou na skládku nebo do spalovny. Ale někdy to podle Kladníčkové znamená přehrabovat se v hromadách vyřazených komponentů.

"Musíme vždycky přemýšlet nad tím, jestli materiál není zdravotně závadný. Třeba nemůžeme používat žádné baterie, byť by se mi jako náušnice líbily," popsala manažerka. Všechno budoucí zboží musí projít testem zdravotní nezávadnosti.

Po vyřezání tvaru výrobku jsou pak jeho hrany zbroušeny tak, aby nikoho neporanily. Šperky jsou navíc pokovovány. Mezi nejoblíbenější výrobky patří kromě náušnic taky brože z desek plošných spojů.

Ačkoliv by se v budoucnu rády pustily do dalšího rozšiřování kolekcí, Kladníčková přiznává, že práce s elektroodpadem má spoustu limitů a variant není nekonečně mnoho. Přesto vítají každý inovativní a proveditelný nápad.

Manažerka uvedla, že největší rozmach zaznamenal Trash Made před devíti lety, zájem lidí pak postupně upadal. S rostoucím důrazem na recyklaci se však opět dostávají do hledáčku. "Za sebe musím říct, že za posledního půl roku se zájem o nás zvedá. Snad i díky tomu, že se o ekologii začíná mluvit čím dál víc. Máme i opakované zakázky od firem i škol," hlásí manažerka.

Přesto je jí jasné, že projekt nikdy nebude výdělečný. "Vždycky bude sloužit jako upozornění na to, že i z elektroodpadu se dají dělat krásné věci," vysvětlila.

Video: Jde to i bez hliníku, Češka vymyslela ekologické kapsle

Kávové kapsle bez hliníku a plastu. Nápad, který české studentce zajistil cenu Model Young Package | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy