Domy z lodních kontejnerů, lustry z betonu a lampy z odpadků. Tak staví Češi na Bali

Joshua District: Česká ulice na Bali. Domy jsou z lodních kontejnerů a staví je Češi
V současnosti pět domů postavených z přepravních kontejnerů nabízí tvůrčí místo pro umělce, obchod Very Mary, ale také dílny, ve kterých vznikají interiérové doplňky Joshua Design.
"Snažíme se používat věci, které již lidem jednou posloužily. Dáváme jim nový smysl, používáme je v interiérech našich projektů," doplňuje Martina.
Stavba trvá zhruba osm měsíců.
Betonové lustry jsou výtvorem Martiny.
Foto: Joshua District, Joshua District
Petra Jansová Petra Jansová
14. 12. 2017 7:29
Na Bali si jeli hlavně odpočinout a získat nové zkušenosti. Po šesti letech se z indonéského ostrova stal jejich druhý domov, kde stačili vybudovat už pět domů. Využívají k tomu obrovské lodní kontejnery. Ty mají kromě rychlosti výstavby samozřejmě i řadu dalších výhod. "Jde o samostatnou uzavřenou kostku v kovové konstrukci, která se během zemětřesení nebo tsunami maximálně převalí, ale nesesype se na vás jako běžný dům z cihel," přibližují.

Před šesti lety odjeli Martina a Lukáš Černých z Prahy na indonéský ostrov Bali. Roční dovolená se jim ale tak trochu protáhla a oni se na Bali usadili natrvalo. A místo odpočinku a relaxování staví domy, z odpadu nalezeného na pláži pak vyrábí doplňky.

Budují také místo nazvané Joshua District. Jde o pět domů postavených z přepravních kontejnerů, v nichž nabízí ubytování, restauraci, galerii, dílny a také obchod.

"O stavění z lodních kontejnerů jsme uvažovali už v minulosti. Chtěli jsme z nich vytvořit mobilní kadeřnický salon, se kterým bychom jezdili po Evropě. Nápad jsme nerealizovali, ale zůstal mi viset v hlavě," vypráví Lukáš Černý.

První realizace na Bali přišla díky Petrovi Vančurovi a také díky tomu, že spolu s manželkou našli ideální místo - asi 13 kilometrů od městečka Canggu, z jedné strany s výhledem do rýžových plantáží, z druhé pak s výhledem na oceán.

Dostat se ke kontejnerům nebylo vzhledem k nedalekým přístavům obtížné. Nejtěžší byla první zakázka. "Vyrazil jsem tehdy s dvěma sty tisíci v tašce sám večer do přístavu. Všechno klaplo, ale zpětně jsem si říkal, že to nebylo zrovna chytré. Od těch dob spolu obchodujeme dál," dodává Černý.

Lukáš má na starosti stavební práce, Martina interiér. Po dokončení zakázky se o dům starají dál. "Našimi klienty jsou převážně Češi, kteří na Bali jezdí tak dvakrát do roka a mezitím ho pronajímají," dodávají manželé.

Základem každého domu jsou obří kontejnery. Finální exteriérové i interiérové provedení se odvíjí od požadavku konkrétního klienta. Nicméně všechny domy se snaží projektovat tak, aby byl co nejvíce propojen interiér s exteriérem. Stavba trvá zhruba osm měsíců.

A kromě rychlosti výstavby mají kontejnery podle Černých samozřejmě i řadu dalších výhod. "Jde o samostatnou uzavřenou kostku v kovové konstrukci, která se během zemětřesení nebo tsunami maximálně převalí, ale nesesype se na vás jako běžný dům z cihel," přibližuje výhody Lukáš.

Zevnitř jsou stěny kontejneru obloženy sádrokartonem, zvnějšku buď dřevem, nebo rákosem. To už záleží na požadavku konkrétního klienta. "Střecha kontejneru je dvojitá, takže s tou už nic neděláme. V některých případech jsme ji zatravnili," říká dále.

Po krušných začátcích se jim podařilo vytvořit si spolehlivý tým. "Sem tam samozřejmě k nějaké chybě dojde, ale to se stává i tady v Česku," dodává Lukáš.

Bali po šesti letech považují za svůj domov. Cítí se zde svobodně. "Můžete parkovat, kde chcete, kouřit, kde chcete. Nepotřebujete se líčit, nepotřebujete vlastně ani oblečení," vysvětluje Martina.

Ta se kromě zařizování interiérů zabývá i výrobou různých doplňků, ať už z věcí, které na pláž vyplaví moře, nebo třeba z betonu. "Naučila jsem se míchat a odlívat věci z betonu. Lidé docela koukají, když jim řeknu, že jsem původně kadeřnice, a vidí mě, jak pracuji s betonem," říká Martina Černá.

Jednou ze základních myšlenek celého projektu je recyklace a ekologie. S tou má Bali i celá Asie velký problém, místní obyvatelé slovo recyklace téměř vůbec neznají, chybí propagace. "Snažíme se používat věci, které již lidem jednou posloužily. Dáváme jim nový smysl, používáme je v interiérech našich projektů," doplňuje Martina. 

Podobně přistupuje i ke svému nejnovějšímu projektu - oblečení Very Mary. Značku se svou kamarádkou založila před rokem. "Kupujeme staré kousky oblečení v second handech. Vše pak přestříháme, přebarvíme, uděláme nové střihy, díry a vznikne nový kus oblečení. Hodně také pracujeme s teplákovinou, ze které děláme zcela nové oblečení," vysvětluje Černá.

Video: Přepravní kontejnery slouží v Kodani jako ubytování vysokoškoláků. 

Upravené kontejnery, které se používaly k přepravě nákladu po moři, se staly v Kodani levným a trvale udržitelným ubytováním pro vysokoškoláky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy