Prázdné hotely lákají lidi na klidný home office. V nabídce jsou i luxusní pokoje

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
4. 5. 2020 10:55
Pandemie koronaviru dopadla těžce na cestovní ruch či gastronomii. A zatímco restauratéři nabízejí jídlo či nápoje ze speciálně upravených okének, hoteliéři si lámali hlavu s tím, jak prázdné prostory během pandemie využít. Některé hotely tak začaly lidem nabízet možnost, aby vyměnili práci z domova za práci v hotelovém pokoji. V Česku tuhle možnost nabízí i luxusní ubytování v centru Prahy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Hlasité zvuky z kuchyně, kříčící děti, které se nudí, domácí zvířata prozkoumávající klávesnici a vkrádající se touha lelkovat. Nástrah práce z domova je spousta, a to nejen během pandemie, která mnohé přinutila si na takzvaný home office zvyknout.

A protože se řada hoteliérů pro změnu potýká s tím, že jejich pokoje a lobby zejí prázdnotou, rozhodli se nabídnout prostory těm, kteří potřebují vyměnit prostředí, ale do kanceláře jít nemohou. 

S nápadem přišly již začátkem dubna například německé hotely. Ty nabízí denní i týdenní sazbu za pokoj s nezbytným stolem, kávovarem a vysokorychlostním internetem. Podle webu Reisetopia je v Německu v nabídce více než 170 takových hotelových pokojů a jejich cena se pohybuje od 35 eur za den (v přepočtu zhruba 953 korun).

Místa si lze rezervovat přes speciální web Homeoffice im Hotel. A kromě Německa lze službu využít také ve Švýcarsku, Rakousku, a dokonce i na hranicích s Lucemburskem či Českem.  

Práce z luxusního hotelu v centru Prahy

Podobná platforma funguje od konce dubna také v Česku. "Přestalo se cestovat, hotely zůstaly prázdné a celý hotelový segment je touhle krizí silně zasažen. Pomozme jim v této situaci. Je to win-win," píše se na česko-slovenském webu Pracuj z hotelu

Zapojilo se do něj zatím tucet českých ubytovacích zařízení a čtyři slovenská. Mezi nimi jsou i luxusní Vienna House Diplomat Prague či Hoffmeister na Malé Straně. Ti teď místo zahraničních turistů vítají všechny, kteří hledají klid a pěkné prostředí na soustředěnou práci.

Platforma poskytuje kontaktní údaje na ubytovací zařízení a na podrobnostech se domlouvá zákazník přímo s vybraným hotelem. Za nápadem stojí Andrej Petrus, investiční manažer ve fondu rizikového kapitálu ZAKA, který se věnuje investování do start-upů, a jeho kamarád, developer Jan Krčmár. 

"Projekt vznikl o víkendu za pár hodin jako inovace, která v čase koronavirové krize může pomoci nejvíc zasaženému segmentu hotelnictví. Momentálně je portál na registraci pro hotely zdarma. Jsme stále v začátcích a testujeme, zda web dodává hodnotu jak pro pracující, tak i pro hotely ve formě zvýšených tržeb a rezervací. Pokud se to po pár týdnech osvědčí, uvažujeme nad měsíčním poplatkem pro jednotlivé hotely na portálu," popisuje Petrus. 

Podle spoluautora platformy je o službu ze strany hoteliérů velký zájem. "Ze strany zákazníků je zájem také, ale přesná data zatím nemáme," dodává. 

Parkování a nealko nápoje zdarma

Například Vienna House Diplomat v Dejvicích nabízí hotelovou kancelář za 850 korun na den. V ceně jsou kromě pronájmu také nealkoholické nápoje a služby recepce. Parkování nabízí hotel s kapacitou 400 pokojů zdarma.

Pětihvězdičkový Hotel Hoffmeister na Malé Straně nabízí jednodenní hotelovou kancelář za 1090 korun a v ceně je parkování zdarma a nealko nápoje. Pronájem je k dispozici celý týden vždy od 5 ráno do 11 večer. "Zachovejte si své duševní zdraví a přestěhujte se do hotel office," láká obchodní oddělení. 

Podle manažerky hotelu Ivany Michalové zatím registrují největší zájem ze strany mužů, kteří pracují na pozicích ve středním managementu. "Máme vyčleněné takové pokoje, které splňují informace v nabídce, to je pracovní stůl, dostatek prostoru, dostatek světla a možnost jednání i s vícero klienty na místě, nejen v rámci telekonference či videokonference," vysvětluje Michalová. 

Hotelové pokoje jsou vydezinfikované, bez centrální klimatizace. "Všechny prostory se řádně pravidelně dezinfikují - prostory garáže, výtahu, recepce a stejně tak i chodeb a jednotlivých pokojů. Jedná se o každodenní činnost," tvrdí manažerka hotelu Hoffmeister.

"Hotelům rovněž doporučujeme, aby poskytovaly parkování a také občerstvení, kávu a případně jídlo donáškou na pokoj a za přísných hygienických opatření," vysvětluje Petrus. "Před registrací na portále také hodnotíme, jak dané zařízení vypadá, jak vypadají jednotlivé pokoje, kde musí být vytvořeny vhodné podmínky a prostor pro práci. Kontaktovali nás už i některé ubytovny, které jsme právě kvůli tomuto odmítli."

Petrus: Cestovat se bude méně, zahraniční klientely ubude

Hotelového apartmá pro práci využila po příjezdu ze zahraničí také například  Hana Krausová, výkonná ředitelka portálu Amazing places. 

"Po návratu ze zahraničí, kdy jsem musela nastoupit na povinnou dvoutýdenní karanténu, se mým druhým domovem i kanceláří stal pražský Art Hotel Praha. Nechtěla jsem karanténu trávit doma, kde bych mohla případně ohrozit další členy rodiny. Přes počáteční obavy se mi home office v hotelovém prostředí osvědčil. Měla jsem totiž k dispozici veškerý komfort, který jsem potřebovala, a zároveň mě tady od práce nic nerušilo," říká si Krausová.

Podle Petruse bude krize v hotelovém segmentu ještě několik měsíců pokračovat a hotely tak současnou nabídku pracoven v apartmá mohou využít jako doplněk, který jim pomůže s výpadkem příjmů. 

Manažerka Hoffmeisteru tvrdí, že službu se budou snažit nabízet do té doby, než se zvedne český turistický ruch. "Tuto službu se budeme snažit nabízet, dokud se český turistický trh opět nenaplní na 90procentní obsazenost. Počítáme s tím, že minimálně do konce tohoto roku. V případě, že by o tuto službu byl zájem i v budoucnu, rádi nabídku prodloužíme," dodává. 

Ubytování pro zdravotníky

Pracuj z hotelu není jediná platforma pomáhají sdružovat hotely, které od března zejí prázdnotou. Na začátku dubna vznikl projekt Zachraň hotel (později se přejmenoval na Hero Hotel) na podporu cestovního ruchu a pomoc zaměstnanců v první linii v boji proti koronaviru. Za portálem stojí web Amazing places společně s poskytovatelem hotelových rezervačních systémů Mevris.

Hotely a penziony nabízejí nouzové ubytování pro zdravotnický a záchranný personál, který kvůli riziku přenosu nákazy nemůže bydlet se svou rodinou. K dispozici je více než 1500 lůžek po celém Česku.

"Díky hotelům a penzionům, kteří se postupně zapojují do našeho projektu, můžeme nabídnout těmto pracovníkům bezplatné nebo zvýhodněné nouzové ubytování, které jim poskytne azyl v době, kdy potřebují z důvodu ochrany svých rodin najít náhradní ubytování," vysvětlil Petr Kotík, zakladatel Amazing places. 

Hotely a hostely jako nouzové řešení pro lidi bez domova

V Praze některé hotely a hostely posloužily také jako dočasné přístřeší pro lidi bez domova. Pražský radní pro bydlení Adam Zábranský uvedl, že město prodlouží o dva měsíce smlouvy s hotely a hostely, které v době pandemie nového typu koronaviru poskytují na náklady magistrátu ubytování lidem bez domova. Kapacita by měla dosáhnout 340 míst. 

Jedním z poskytovatelů je například síť Bohemian Hostels & Hotels. "Od několika lidí z branže jsem dostala zprávy, jestli se neobáváme poškození značky. My si naopak myslíme, že tato aktivita dobře zapadá do filozofie celé naší společnosti," řekla dříve ČTK výkonná ředitelka sítě Babeta Schneiderová.

Současné poskytování hotelových kanceláří, stejně jako nouzového ubytování pro záchranáře, je umožněno usnesením vlády, které umožňuje ubytovací služby za účelem výkonu povolání, podnikatelské a jiné obdobné činnosti.

S běžným provozem ubytovacích zařízení se počítá v poslední fázi rozvolňování vládních opatření, které momentálně připadá na 25. května. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy