Slavná pláž v Chorvatsku změnila kvůli silnému větru tvar. Špička se otočila na západ

Magazín Magazín
5. 11. 2018 16:16
Silný jižní vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, který během uplynulého víkendu vál na Dalmátském pobřeží, změnil tvar vyhledávané oblázkové pláže Zlatý roh (Zlatni rat). Bouřlivé počasí rovněž vytvořilo vlny, které dosahovaly až devíti metrů a způsobilo značné materiální škody.
Zlatni rat
Zlatni rat | Foto: iStock

Pláž Zlatý roh nacházející se poblíž vesnice Bol na dalmátském ostrově Brač patří podle cestovatelů mezi ty nejkrásnější v Chorvatsku. 

Oblázkový, 630 metrů dlouhý pruh charakterizuje tvar trojúhelníku, jehož vrchol se točí někdy mírně doleva, jindy doprava. Po víkendové bouři, během které foukal vítr o síle hurikánu a vlny dosahovaly výšky až devět metrů, se špice mysu ale radikálně natočila doprava.

Netradiční úkaz neunikl uživatelům na sociální síti Reddit, kteří vedli vzrušenou debatu o tom, zda se podobný jev stal i v minulosti. Jak upozorňují chorvatští diskutující i tamní média, tak špička se vrátí na původní místo díky působení vodních proudům během několika dní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy