Slavná pláž v Chorvatsku změnila kvůli silnému větru tvar. Špička se otočila na západ

Magazín Magazín
5. 11. 2018 16:16
Silný jižní vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, který během uplynulého víkendu vál na Dalmátském pobřeží, změnil tvar vyhledávané oblázkové pláže Zlatý roh (Zlatni rat). Bouřlivé počasí rovněž vytvořilo vlny, které dosahovaly až devíti metrů a způsobilo značné materiální škody.
Zlatni rat
Zlatni rat | Foto: iStock

Pláž Zlatý roh nacházející se poblíž vesnice Bol na dalmátském ostrově Brač patří podle cestovatelů mezi ty nejkrásnější v Chorvatsku. 

Oblázkový, 630 metrů dlouhý pruh charakterizuje tvar trojúhelníku, jehož vrchol se točí někdy mírně doleva, jindy doprava. Po víkendové bouři, během které foukal vítr o síle hurikánu a vlny dosahovaly výšky až devět metrů, se špice mysu ale radikálně natočila doprava.

Netradiční úkaz neunikl uživatelům na sociální síti Reddit, kteří vedli vzrušenou debatu o tom, zda se podobný jev stal i v minulosti. Jak upozorňují chorvatští diskutující i tamní média, tak špička se vrátí na původní místo díky působení vodních proudům během několika dní.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy