Chorvatům došla trpělivost se zhýralými turisty. Na Hvaru zakázali chodit v plavkách a pít v ulicích

Magazín Magazín
12. 7. 2017 15:58
Za konzumaci alkoholu na veřejnosti zaplatí turisté na chorvatském Hvaru až 18 tisíc korun. Pokud místní policisté chytnout na ulici muže bez trička, musí si nachystat až 13 tisíc korun. A ženy, které se rády promenádují po ulici v plavkách, čeká pokuta 16 tisíc. Chorvatský ostrov proslulý svými večírky tak chce vysokými pokutami bojovat s opilými a zhýralými návštěvníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Chorvatský ostrov Hvar proslul jako jedna z evropských destinací milovníků večírků. Hvarský starosta Rikardo Novak však nedávno oznámil, že radnice zřizuje nová opatření v boji s opilými a zhýralými návštěvníky, píše britský deník The Telegraph.

Za pití alkoholu na ulici, chození bez trička či v plavkách a močení na ulicích tak budou nově udělovány pokuty ve výši stovek eur.

13 tisíc za promenádu bez trička, 16 tisíc za exhibici v plavkách

Úřady party ostrova se rozhodly, že za konzumaci alkoholických nápojů na ulici budou udělovat pokutu ve výši 700 eur, tedy zhruba 18 340 korun. A ve snaze vrátit Hvaru alespoň trochu dekora bude nově pokutována také i částečná nahota.

Muži, kteří se budou po ulici promenádovat bez trička, mohou čelit pokutě ve výši 500 eur, tedy asi 13 100 korun. Zatímco ženy, které se budou chtít procházet po ostrově pouze v plavkách, si musí připravit na pokutu 600 eur, zhruba 15 720 korun.

"Zvrací, močí na každém rohu a chodí bez triček… plouží se kolem v bezvědomí. Mladí turisté jsou vítáni, ale budou se muset naučit, jak se zde mají chovat," komentoval změny starosta Novak.

Ve Španělsku na pláži si baseball nezahrajete

V loňském roce podle statistik navštívilo zemi na Jadranu 16 milionu lidí, ale kromě ekonomických přínosů s sebou turistický růst přináší také problémy.

Obyvatelé Dubrovníku se minulý měsíc nechali slyšet, že jejich město ohrožují davy turistů, které tam přijedou každý den na výletních lodích na pouhých pár hodin.

Podobné problémy řeší také italské Benátky, kde se protestující vrhají do vody, aby zastavili výletní turistické lodě směřující do města.

Hvar ale není jedinou evropskou destinací zavádějící pokuty za nevhodné chování na veřejnosti. Podobně zakročil také španělský rezort San Pedro del Pintar na jihu provincie Alicante.

Podle místního deníku Murcia Today mohou dostat lidé hrající baseball nebo kriket na pláži pokutu až do výše 750 eur, tedy zhruba 19 650 korun. Stejnou částku zaplatí v případě, že budou hrát na nějaký hudební nástroj nebo poslouchat nahlas hudbu. Kritici tato opatření označují za přehnaná.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy