Chorvatům došla trpělivost se zhýralými turisty. Na Hvaru zakázali chodit v plavkách a pít v ulicích

Magazín Magazín
12. 7. 2017 15:58
Za konzumaci alkoholu na veřejnosti zaplatí turisté na chorvatském Hvaru až 18 tisíc korun. Pokud místní policisté chytnout na ulici muže bez trička, musí si nachystat až 13 tisíc korun. A ženy, které se rády promenádují po ulici v plavkách, čeká pokuta 16 tisíc. Chorvatský ostrov proslulý svými večírky tak chce vysokými pokutami bojovat s opilými a zhýralými návštěvníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Chorvatský ostrov Hvar proslul jako jedna z evropských destinací milovníků večírků. Hvarský starosta Rikardo Novak však nedávno oznámil, že radnice zřizuje nová opatření v boji s opilými a zhýralými návštěvníky, píše britský deník The Telegraph.

Za pití alkoholu na ulici, chození bez trička či v plavkách a močení na ulicích tak budou nově udělovány pokuty ve výši stovek eur.

13 tisíc za promenádu bez trička, 16 tisíc za exhibici v plavkách

Úřady party ostrova se rozhodly, že za konzumaci alkoholických nápojů na ulici budou udělovat pokutu ve výši 700 eur, tedy zhruba 18 340 korun. A ve snaze vrátit Hvaru alespoň trochu dekora bude nově pokutována také i částečná nahota.

Muži, kteří se budou po ulici promenádovat bez trička, mohou čelit pokutě ve výši 500 eur, tedy asi 13 100 korun. Zatímco ženy, které se budou chtít procházet po ostrově pouze v plavkách, si musí připravit na pokutu 600 eur, zhruba 15 720 korun.

"Zvrací, močí na každém rohu a chodí bez triček… plouží se kolem v bezvědomí. Mladí turisté jsou vítáni, ale budou se muset naučit, jak se zde mají chovat," komentoval změny starosta Novak.

Ve Španělsku na pláži si baseball nezahrajete

V loňském roce podle statistik navštívilo zemi na Jadranu 16 milionu lidí, ale kromě ekonomických přínosů s sebou turistický růst přináší také problémy.

Obyvatelé Dubrovníku se minulý měsíc nechali slyšet, že jejich město ohrožují davy turistů, které tam přijedou každý den na výletních lodích na pouhých pár hodin.

Podobné problémy řeší také italské Benátky, kde se protestující vrhají do vody, aby zastavili výletní turistické lodě směřující do města.

Hvar ale není jedinou evropskou destinací zavádějící pokuty za nevhodné chování na veřejnosti. Podobně zakročil také španělský rezort San Pedro del Pintar na jihu provincie Alicante.

Podle místního deníku Murcia Today mohou dostat lidé hrající baseball nebo kriket na pláži pokutu až do výše 750 eur, tedy zhruba 19 650 korun. Stejnou částku zaplatí v případě, že budou hrát na nějaký hudební nástroj nebo poslouchat nahlas hudbu. Kritici tato opatření označují za přehnaná.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy