"Takovou krajinu v Evropě nenajdete." V Rakousku je oblast jako z Ledového království

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
24. 1. 2020 14:49
Hornorakouský Obertraun se nachází v romantickém údolí obklopeném zasněženými třítisícovými vrcholky, jezerem a panenskou přírodou. Cesta sem autem z Českých Budějovic zabere necelé tři hodiny. I proto obec v oblasti Solné komory navštívily v loňském roce přes čtyři tisíce Čechů. Proč je středisko zajímavější než turisty přehlcený Hallstatt?
Pohled na vesnici Obertraun v Horním Rakousku.
Pohled na vesnici Obertraun v Horním Rakousku. | Foto: Peter Perstl

Šedesátník Egon Höll je starostou Obertraunu více než 16 let. Vesnička patří stejně jako nedaleký Hallstatt na seznam světového dědictví UNESCO, a ačkoliv ji denně navštíví tisíce lidí, slávy vedlejšího Hallstattu nedosahuje. 

"Obertraun profituje ze své polohy nedaleko Hallstattu. Spousta turistů se ubytuje, stravuje se nebo nakupuje v Obertraunu. A zároveň spousta z nich nenavštíví jen Hallstatt, ale i Krippenstein, jeskyně a další výletní cíle," vypočítává hornorakouský rodák.

Egon Höll je starostou Obertraunu již více než 16 let.
Egon Höll je starostou Obertraunu již více než 16 let. | Foto: Manfred Schöpf

Právě kvůli zvýšenému počtu turistů v okolí Hallstattu však návštěvníci musí počítat s občasným dopravním zdržením nebo nedostatkem parkovacích míst mimo ubytování.

Vedení Hallstattu nedávno oznámilo, že letos na jaře hodlá počet návštěvníků snížit a odlehčit tak dopravě. Populární místo se totiž podobně jako jiná oblíbená evropská města potýká s takzvaným overtourismem.

Hallstatt, stejně jako Obertraun, se dostal na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1997 společně s dalšími obcemi v oblasti takzvané Solné komory ve střední části Rakouska. Popularita vesnice na břehu stejnojmenného jezera vzrostla především v posledních letech, a to díky sociálním sítím i animovanému snímku Ledové království. Vesnice se údajně stala jedním z inspiračních zdrojů tohoto amerického rodinného filmu.

Solná komora

Hornorakouský Obertraun se nachází v romantickém údolí obklopeném zasněženými třítisícovými vrcholky, jezerem a panenskou přírodou.
Hornorakouský Obertraun se nachází v romantickém údolí obklopeném zasněženými třítisícovými vrcholky, jezerem a panenskou přírodou. | Foto: 360perspektiven.com

Solná komora ale není jenom Hallstatt. V Krippensteinu se nachází třicet kilometrů sjezdovek vhodných pro jízdu ve volném terénu s převýšením až 1500 metrů.

Zatímco zkušení lyžaři a snowboardisté si podle Egona Hölla vychutnají areál Dachstein-Krippenstein, rodiny by měly vyzkoušet Dachstein West-Gosau. "Tahle největší lyžařská oblast v Rakousku leží od Obertraunu dvacet minut autem. Má dobré ceny, nejlepší sjezdovky a širokou nabídku aktivit," říká starosta.

Sám se pohybuje v turistickém ruchu dlouhá léta, vyučuje ho na střední a vyšší odborné škole a patří mezi horské záchranáře.

Lidé by podle něj neměli při návštěvě oblasti zmeškat vyhlídkové plošiny s názvem 5 Fingers a Welterbespirale, nebo vyhlídku ve tvaru žraloka Dachsteinhai v oblasti Dachstein-Krippenstein. "Na sněžnicích můžete vyrazit k chatám Wiesberghaus nebo Simonyhütte. Dále jeskyně Dachsteinhöhlen, doporučuji Koppenbrüllerhöhle v údolí, Mammuthöhle a rozhodně Rieseneishöhle v oblasti Schönbergalm," vyjmenovává.

Vyhlídková plošina 5 Fingers
Vyhlídková plošina 5 Fingers | Foto: Ferienregion Dachstein Salzkammergut

"Takovou krajinu jinde v Evropě nenajdete"

I přes přehlcenost davy turistů v určité časy doporučuje také návštěvu historického centra Hallstattu. "Leží čtyři kilometry odsud. Nejlepší doba k návštěvě, kdy je zde málo turistů, je do desíti dopoledne nebo od šesti hodin večer. Toho mohou využít právě turisté, kteří jsou ubytovaní v Obertraunu, odkud můžete jet pohodlně lodí po jezeře, pěšky, na kole, linkovým autobusem nebo taxbusem," radí starosta.

Pokud patříte mezi náruživé chodce a neodrazuje vás ani zima, radí Egon Höll vyzkoušet skialpovou túru na Dachstein. "Na rozsáhlé náhorní plošině Dachsteinu budete mít pocit, že jste se ocitli ve středoevropské Aljašce. Pohled z vyhlídkové plošiny Five Fingers na Hallstattské jezero se podobá pohledu na norské fjordy. Takovou krajinu jinde v Evropě nenajdete," přesvědčuje Höll.

Zájemci o řemesla by zase neměli minout vesnici Bad Goisern se zdobenými domy, tradiční řemeslnou dílnou Hand.Werk.Haus a lázněmi.

Po lyžování nebo dlouhých procházkách je ideální zastavit se v některé z místních restaurací nebo chat a vyzkoušet lokální speciality. "Rozhodně byste měli ochutnat ryby z Hallstattského jezera, jako je siven nebo síh (lososovitá bílá ryba, pozn. red.), zvěřinové a další regionální speciality z oblasti Solné komory, třeba sýrové špecle nebo místní knedlíky," dodává starosta Obertraunu.

UNESCO pomáhá s infrastrukturou

Přestože oblast Dachsteinu denně podle Egona Hölla navštíví v průměru 200 tisíc lidí, zástupci vesnic a dalších institucí se snaží vést turistický ruch v udržitelné rovině.

"Sto procent našich investic vynakládáme na udržitelnost. Pokud ve světě nedojde k velkým politickým nebo ekonomickým krizím, považuji současný vývoj turismu za udržitelný," tvrdí.

Skialpové túry v oblasti Dachstein-Krippenstein.
Skialpové túry v oblasti Dachstein-Krippenstein. | Foto: Oberösterreich Tourismus / David Lugmayr

Obyvatelé Obertraunu z turistického ruchu profitují přímo i nepřímo. "Bez těchto příjmů bychom si nemohli dovolit zaopatřit obec infrastrukturou, jako je voda, kanalizace, úklid sněhu nebo mateřské školky. Nemáme totiž k dispozici finance plynoucí z daní z průmyslu nebo počtu obyvatel. U mnoha poplatků (například roční parkovné) jsou obyvatelům s trvalým bydlištěm k dispozici slevy. Navíc tady máme spoustu pracovních příležitostí spojených s turistickým ruchem," říká starosta.

Zapsání na seznam UNESCO podle něj s sebou nese mnoho pozitiv, ale i také pár negativ. "Na jednu stranu to jsou omezení při stavbách a dalších projektech. Musíme mít plán a všechny turistické projekty musí splňovat podmínky stanovené ochranou světového dědictví. Na druhou stranu jde o něco speciálního, co zaujme především ty turisty, které zajímá kultura," vysvětluje s tím, že díky statusu udělenému v roce 1997 se lidé o oblast Solné komory zajímají více než dřív.

Ostatním místům spolupracujícím s UNESCO by poradil, aby se region neizoloval od svého okolí a kvůli udělenému statusu se nebránil dalšímu rozvoji.

Podívejte se, co v Horním Rakousku neminout:

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy