Místo boje s Airbnb vymyslel alternativu. Je férovější a zohledňuje daně i sousedy

mdan mdan
19. 2. 2019 11:23
Proti Airbnb v posledních letech brojí nejen hotelový průmysl, ale také radnice měst, finanční úřady řady států i obyvatelé domů. Vadí jim zahlcování čtvrtí turisty a podíl na zvyšování nájmů. Změnit to chce španělský urbanista Sito Veracruz, který založil projekt FairBnB. Chce zlepšit pověst autentickému ubytování mimo hotely a vracet peníze zpět do městských čtvrtí navštěvovaných turisty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Málokterá cestovatelská platforma se v posledních letech ocitla pod takovou palbou kritiků jako Airbnb. Služba zprostředkovávající krátkodobý pronájem a propojující vlastníky s turisty byla spuštěna před jedenácti lety. Dnes čítá miliony nabídek z 34 tisíc měst a 190 zemí.

Jenže si na ni stěžují nejen výběrčí daní, ale také hoteliéři, radnice a lidé, v jejichž sousedství se byty pronajímají. 

Fanouškem Airbnb byl dlouhou dobu také španělský urbanista Sito Veracruz. Když však negativní stránky platformy převážily, rozhodl se tento dlouholetý obyvatel nizozemského Amsterdamu založit ohleduplnější službu. Pojmenoval ji FairBnB. 

Cílem FairBnB je nejen nabídnout lidem alternativní místo k ubytování, ale také investovat vydělané peníze z turismu zpět do měst, respektive dotčených městských čtvrtí. "Když jsme na Airbnb pronajímali pokoj, vnímal jsem obě strany mince. Tedy všechny špatné, ale i dobré věci, které měly dopad na hosty i hostitele," citoval Veracruze deník HuffingtonPost

Spolupráce s úřady i okolím

Ačkoliv se nápad zrodil v Nizozemsku, ředitelství se nachází v Itálii, a tak není divu, že prvními testovacími městy jsou kromě již zmiňovaného Amsterdamu také Benátky, Bologna, Valencie a Barcelona. Služba by zde měla být dostupná od dubna. 

Výtěžek z pronájmu ale nepůjde celý do kapsy pronajímatele nebo společnosti, polovina z něj putuje na podporu lokálních projektů, jako jsou komunitní zahrady, nezisková družstva nebo sousedské asociace. O tom, koho podpořit, přitom budou rozhodovat i sami turisté. 

Kromě toho hodlá FairBnB sdílet data s místními úřady, aby byl pronájem transparentnější a hostitelé z něj odváděli všechny povinné daně. Každého hostitele by si před souhlasem s poskytováním ubytováním chtěli prověřit. Jedním z dalších pravidel platformy je možnost pronajímat pouze jedno ubytování.

"Platformy pro prázdninové pronájmy zásadně změnily způsob, jakým cestujeme. A věříme, že to bylo v pozitivním slova smyslu, nicméně si zároveň uvědomujeme i jejich viditelné dopady v našich městech," okomentoval Veracruz. 

Etické cestování

FairBnB ale hodlá dát prostor také těm, kteří by rádi pronajímali pokoj, byt nebo dům na méně populárních místech. Jedním ze zájemců je i Manuel Trindade Correia Marques z portugalské vesnice Ribeiradio, vzdálené 50 kilometrů od přístavního města Aveiro.

"Veškerý rozvoj v Portugalsku míří na pobřeží. Městečka ve vnitrozemí přichází o lidi, investice i aktivity. Financováním lokálních iniciativ vracíte komunitám život," dodal Marques pro HuffingtonPost. 

Podle mnohých však souboj FairBnB na trhu s ubytováním nebude tak jednoduchý. Kromě tradičního hotelového byznysu totiž bude potřeba stále soutěžit s Airbnb. 

Veracruz však zdůrazňuje, že FairBnB přiměje lidi přemýšlet eticky i během své dovolené, stejně jako když řeší, jaké potraviny si koupí.  

Zda se férové pronajímání nakonec uchytí, se ukáže v průběhu roku. Zájemci o službu se zatím mohou zaregistrovat na webu služby.

Video: Návštěva Benátek bude do budoucna na rezervaci

Turisté si budou muset od roku 2022 návštěvu Benátek rezervovat | Video: Facebook.com/Venezia, Italia
 

Právě se děje

Další zprávy