Obrazem: V Benátkách vypukl nejslavnější evropský karneval, na gondole plul i Batman

Podívejte se, jak Benátky karnevalové veselí přivítaly.
Koncem 18. století byl karneval z popudu Vatikánu zvláštním výnosem proti pokleslým mravům zrušen; zprvu nevinné hry se závody lodí se totiž mnohdy zvrhávaly ve frivolní orgie. Obnoven byl až v roce 1979.
Ve městě je během 18 dní možné spatřit řadu lidí v tradičních kostýmech.
Oslavy Benátčanů na náměstí svatého Marka se od Benátské republiky každoročně rozrůstaly, až se staly známou tradicí.
Hlavní část programu však odstartuje příští víkend na náměstí svatého Marka, kde se v neděli uskuteční tradiční let anděla. Při něm se z 99 metrů vysoké zvonice Campanila snáší dolů dívka v kostýmu.
Foto: ČTK
ČTK / Reuters
18. 2. 2019 12:11
Celkem 18 dní potrvá nejslavnější evropský karneval v Benátkách. Kořeny karnevalu lze najít v antických tradicích, na oslavy s maskami pak navázala Benátská republika. Ta stvořila zábavu i pro nižší třídu, masky navíc lidem zajišťovaly anonymitu a jistým způsobem vyrovnávaly sociální rozdíly. Po staletí trvala oslava karnevalu šest týdnů, od 26. prosince do Popeleční středy. Letos začal v sobotu 16. února a potrvá až do 5. března. Vstupenka na oficiální karnevalovou večeři a ples stojí 500 eur. Vstup je povolen pouze v maskách a minimální věk účastníků je 18 let. Podívejte se, jak Benátky karnevalové veselí přivítaly.

Benátky vítají karneval. Rej masek a scének potrvá přes dva týdny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 8 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy